Podczas projektowania mieszkania przy Oveneckiej 33 w Pradze, architektka Tereza Porybná eksperymentowała z różnymi elementami stylistycznymi oraz granicami pomiędzy przestrzenią prywatną i publiczną. Jej pomysł opierał się na przestrzeni, która będzie wspólna i otwarta, a jednocześnie znajdą się w niej ukryte zakamarki i tajemnice. To przestrzeń o własnej, unikalnej tożsamości, która zaprasza połączeniem minimalizmu z ekstrawagancją.
Horyzontalny minimalizm, w którym spełniają się dziecięce marzenia
Prezentowane mieszkanie to minimalistyczna baza z nietuzinkowymi rozwiązaniami i zmaterializowanymi marzeniami z dzieciństwa. W tej przestrzeni znalazło się miejsce na znane z wielu filmów sekretne drzwi w bibliotece, kuchnię wyglądającą jak jaskinia, a nawet na… domowy tron z prawdziwego zdarzenia. Co ciekawe, w realizacji projektu uczestniczyło wielu artystów i przyjaciół architektki, dzięki czemu ta eklektyczna zabawa przeistoczyła się w wyjątkowe wnętrze.
Warto wspomnieć o tym, że w tym projekcie znalazło się również miejsce na zgromadzenie niecodziennych doświadczeń. Architektka zaangażowała się między innymi w sortowanie kawałków kamienia, które następnie stały się obrazem na podłodze, farbowanie przędzy w żakard lub montaż szklanych mozaik. Dzięki temu lepiej zrozumiała różne procesy twórcze i rzemieślnicze, a dodatkowo każdego dnia może podziwiać efekty swojej twórczości.
Dwieście metrów subtelnie podzielonej przestrzeni
Już od progu domowników i gości zaprasza przestronna przestrzeń. Pierwsze wrażenie, które wywiera wnętrze, jest bardzo minimalistyczne. Wszystko, co pozostało z historycznego budynku, to ściany zewnętrzne, a z nowoczesnej rekonstrukcji – masywny betonowy szkielet. Jest to podpora, bez której przestrzeń dosłownie by się zawaliła. Takie zabiegi architektoniczne stworzyły przestrzeń tajemniczą, ale również pobudzające wyobraźnię.
Energia mieszkania zmienia się wraz z porą dnia, ruchem słońca i wzorami sztukaterii na ścianach. Niektóre atmosfery są ulotne, znikają w czasie, inne są statyczne, konkretnie doświadczalne. Obecnie wnętrze stanowi bazę dla pracy artystów. Służy jako przestrzeń wystaw i wydarzeń towarzyskich, ale także jako schronienie i inspiracja dla osób z niekonwencjonalnym podejściem do projektowania mieszkania jako instalacji artystycznej.
W strefie wejściowej znalazł się wspomniany wcześniej tkany tron, ale również narożna fontanna do picia. Neutralną kolorystykę ożywia bogaty odcień zieleni sąsiedniej łazienki. Surowa geometria regału przypomina portal, który prowadzi do przestrzeni mieszkalnej. Podłoga i sufity dzielą przestrzeń na wspólną, mieszkalną z pracownią i sypialnianą. Poszczególne strefy apartamentu płynnie łączą się ze sobą, a jednocześnie stanowią odrębne części.
Kreatywna koncepcja
Łazienka typu studio została zaprojektowana w ściśle kwadratowym module. Jej surowość łagodzi witraż, który przepuszcza kolorowe refleksy światła. Neutralny biały kolor stanowi doskonałe tło dla innych odcieni. Co ciekawe, intymny klimat można regulować za pomocą pionowych elementów przesuwnych. Całość uzupełniają swobodnie ruchome elementy, takie jak sztukateria, drewno czy beton.
Kreatywna koncepcja, którą stworzyła architektka Tereza Porybná, to ekstrawagancki i momentami zaskakujący minimalizm przestrzenny. Mieszkanie pełni wiele funkcji i jest pełne inspiracji, a jego ponadczasowość to nie tylko połączenie uniwersalnych materiałów, ale przede wszystkim fakt, że ta eklektyczna zabawa wznosi się ponad popularne trendy wnętrzarskie.
Projekt: Objektor architekti | objektor.cz
Zdjęcia: BoysPlayNice | boysplaynice.com
Zobacz również: Jak mieszkał ceniony kolekcjoner sztuki? Apartament Marka Kellera na Mokotowskiej w Warszawie | Ten 160-metrowy apartament w Opolu przeniesie Cię do innego świata! Odkryj jego sekrety!