Niezwykła rewitalizacja kościoła projektu Hanczar Studio

Głównym założeniem koncepcji rewitalizacji kościoła Św. Józefa Oblubieńca w Żórawinie koło Wrocławia przygotowanej przez hanczar studio jest wizualne oczyszczenie wnętrza przy zachowaniu jego najstarszych, oryginalnych elementów.

Rewitalizacja kościoła

Kościół św. Józefa Oblubieńca został zbudowany w 1913 r. jako ewangelicki. Po II wojnie światowej został przebudowany i przystosowany do roli kościoła katolickiego. Wkrótce przejął rolę kościoła parafialnego od zrujnowanego i zamkniętego w tamtym okresie kościoła św. Trójcy – a wraz z nią część wyposażenia – np. manierystyczną chrzcielnicę umieszczoną w absydzie. Po licznych zmianach wystroju w kolejnych dekadach zatracił typowy dla świątyń protestanckich, dość skromny charakter.

We wnętrzu pojawiło się wiele elementów o wątpliwej wartości estetycznej m. in. oświetlenie, pochodzące z lat 70 lub 80. XX w. Ze względu na szkody poczynione przez szkodniki drewna wymiany wymagają ławki i elementy stolarki.

Rewitalizacja kościoła świętego Józefa Oblubieńca w Żórawinie projektu Hanczar Studio #5

Projekt Hanczar Studio

Koncepcja rewitalizacji Kościoła św. Józefa Oblubieńca opracowana przez Hanczar Studio zakłada ochronę oryginalnych elementów wnętrza: zachowanie posadzki, konserwacja organów (co już ma miejsce). Kwestią otwartą pozostaje restauracja oryginalnych polichromii, które prawdopodobnie zostały wielokrotnie zamalowane. Niemożliwe będzie natomiast odtworzenie ołtarza w pierwotnej formie – ze względu na wykonane w latach 50. witrażowe okna. Zastąpi go zwieszany, podświetlony krzyż. Wykonane zostaną też nowe ławki dla wiernych.

Rewitalizacja kościoła świętego Józefa Oblubieńca w Żórawinie projektu Hanczar Studio #3

Kierunkiem rewitalizacji rekomendowanym przez Hanczar Studio ze względu na stosunkowo młody wiek obiektu, jest zerwanie z historyzującymi rozwiązaniami na rzecz uwspółcześnienia wnętrza. Koncepcja zakłada usunięcie elementów o wątpliwej wartości artystycznej (takich jak np. obecne stacje Drogi Krzyżowej), wprowadzenie stonowanej kolorystyki i ograniczenie ilości barw we wnętrzu celem wyeksponowania jego architektury.

Takie podejście często pojawia się w przypadku świątyń, które w swojej historii (np. podczas II wojny światowej) utraciły oryginalne wyposażenie i nigdy nie odzyskały go w dawnej formie.

Rewitalizacja kościoła świętego Józefa Oblubieńca w Żórawinie projektu Hanczar Studio #2

Architektura sakralna

Kościół w Żórawinie i koncepcja jego rewitalizacji mogą być przykładem tego, że dość marginalizowany obecnie obszar architektury sakralnej, może być miejscem poszukiwania ciekawych, nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko dotykają kwestii estetycznych, ale także mają na celu stworzeniu przestrzeni o kontemplacyjnym charakterze, sprzyjających pogłębionej refleksji i modlitwie.

Przez wieki świątynie kreowały architektoniczne style i były miejscem gdzie budowniczowie i artyści realizowali swoje najlepsze, najbardziej śmiałe pomysły – warto by nadal były miejscem dającym przykład otwartego na nowe tendencje mecenatu kultury i sztuki.

Rewitalizacja kościoła świętego Józefa Oblubieńca w Żórawinie projektu Hanczar Studio #4

Hanczar Studio

Hanczar Studio to multidyscyplinarne biuro projektowe z siedzibą we Wrocławiu z powodzeniem eksplorujące różne obszary dziedzin projektowych takich jak architektura wnętrz, stoiska targowe, wystawy, czy wzornictwo przemysłowe.


Zobacz również: Pracownia hanczarstudio i projekt stoiska Barlinek | Biuro Budus projektu pracowni hanczarstudio

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter