Praskie studio architektoniczne NEW HOW architects zaprojektowało położony w Rudawach domek letniskowy o bardzo ciekawej formie.
NEW HOW architects i wyjątkowy domek letniskowy
Domek letniskowy projektu NEW HOW architects położony jest na skraju lasu, zaledwie kilka metrów od wysokich świerków, z którymi tworzy jedną całość. W przeciwieństwie do sąsiednich, tynkowanych na biało domów sąsiadów, ten budynek wygląda, jakby był integralną częścią lasu. Stapia się z nim, znikając wśród roślinności.
Zamysł projektu opiera się na fakturze i kolorach podobnych do otaczającej dom przyrody, głównie odcieniach szarości. Szarość znajdziemy w cieniach drzew, bazaltowych i granitowych głazach, a nawet w ciemnozielonych igłach i pniach okolicznych świerków licznie porastających Rudawy. Dla projektantów było oczywiste od samego początku, że fasada i dach domu powinny być pokryte aluminium w podobnym, ciemnym kolorze. Chropowata powierzchnia elewacji swym wyglądem przypomina olejowane czarne drewno i pobliskie pnie świerków. Jednak kolor i faktura to nie jedyne elementy rzucające się w oczy w tym budynku.
Domek letniskowy z pochyłym dachem
Sylwetka nowego budynku jest kanciasta, ale jednocześnie aerodynamiczna. Pochyły dach i ściany przenikają się wzajemnie tworząc wewnątrz budynku wiele precyzyjnie zaprojektowanych przestrzeni. Na taki, a nie inny wygląd budynku duży wpływ miały lokalne warunki klimatyczne. Ciężkie i śnieżne zimy wymagały dużego pochylenia powierzchni dachu, by gromadzący się śnieg nie przeciążył konstrukcji. Według opracowanej koncepcji dom miał być czymś pomiędzy kryjówką, a wieżą widokową.
Stąd zamiast tradycyjnych dwóch poziomów, stworzono trzy, różniące się charakterem, piętra. Na najwyższym z nich znajduje się studio i biblioteka. Przez duże, kwadratowe okno, o boku 2,5 metra widać korony drzew, niebo i okoliczny krajobraz. Siedząc na tym poziomie czujemy się jak w wysokiej kryjówce, dającej okazję do rozmyślań.
Na środkowym piętrze znajdziemy sypialnie i łazienkę wraz z otwartą przestrzenią galeryjną. Siatka stanowiąca część podłogi łączy przestrzeń wizualnie i akustycznie, służąc równocześnie jako strefa wypoczynku. To miejsce pozwala uruchomić wyobraźnię – siedząc na siatce bez stałego gruntu pod nogami można marzyć o lataniu i bezkresnym niebie. Na parterze domu umieszczono główną część socjalną. Dominuje tu kuchnia z centralnie położonym kominkiem. To miejsce spotkań domowników i gości. Niżej, w częściowo zagłębionej piwnicy, ulokowane jest zaplecze techniczne budynku.
Nocleg dla 10 osób
W domku letniskowym znajduje się miejsce do spania dla dziesięciu osób. Już niedługo będzie on zamieszkały przez cały rok. W planach jest rozszerzenie źródeł zasilania i ogrzewania. Obecnie służy do tego kominek i energia elektryczna z sieci przesyłowej. W przyszłości możliwe będzie podłączenie własnych ogniw fotowoltaicznych na dachu oraz pionowych turbin wiatrowych. Zdecydowanie poprawi to samowystarczalność energetyczną budynku oraz zwiększy przyjazność dla środowiska.
Pracownia architektoniczna NEW HOW
Pracownia architektoniczna NEW HOW bazuje na doświadczeniach architektów Davida Zámečníka i Filipa Havliša, założycieli jej poprzedniczki – biura architecti.cz. Większość projektów związana jest z architekturą mieszkaniową i użytkową, ale oprócz tego studio realizuje też plany obiektów w górach. NEW HOW jest laureatem kilku nagród w konkursach architektonicznych, a ich projekty i realizacje znalazły się na łamach różnych publikacji branżowych. Do tej pory największych sukcesem studia jest wygrana w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Nową Chatę Kieżmarską w słowackich Tatrach Wysokich. Niezależnie od wielkości i rodzaju projektu, architekci z NEW HOW starają się zawsze ściśle współdziałać z klientem od samego początku procesu projektowego.
Zdjęcia: Petr Polák
Zobacz również: Rubedo house – domek letniskowy | Spektakularna rekonstrukcja zamku