Pod koniec stycznia we Wrocławiu z okazji rekonstrukcji organów Michaela Englera odsłonięto niezwykły mural, zaprojektowany przez OESU, a stworzony przez Good Looking Studio. Ten niezwykły projekt nawiązuje do wielokulturowej historii miasta. Co ciekawe, w nocy prezentuje się zupełnie inaczej niż za dnia.
Mural inspirowany historią miasta
Od kilku lat trwały prace rekonstrukcyjne nad organami Michaela Englera, które zostały uszkodzone podczas pożaru w 1976. Ten projekt stał się przestrzenią do współpracy ludzi o odmiennych wierzeniach i kulturze, pochodzących z różnych części świata. Przestrzenią do dzielenia się doświadczeniem, wymianą poglądów oraz wzajemnej inspiracji.
Zwieńczeniem wydarzeń towarzyszących inauguracji Organów Michaela Englera we Wrocławiu jest mural znajdujący się na ścianie Joyinn Aparthotel przy ulicy Pawła Włodkowica w Dzielnicy Czterech Wyznań. Projekt muralu oparty jest na idei połączenia nowoczesnej formy i stylu artysty Oskara Podolskiego, postaci Aarona oraz miejsca, które symbolizuje różnorodność, tolerancję religijną i kulturową Wrocławia.
To wszystko stało się inspiracją do pracy Oskara Podolskiego OESU. Artysta postanowił zreinterpretować rzeźbę Aarona, której finalna forma została pomalowana na żywo podczas recitalu organowego Lorenzo Ghielmi’ego w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.
Niezwykła praca OESU
Tak powstał mural, na którym za dnia widoczny jest biały napis w języku hebrajskim “Aaron, pierwszy arcykapłan” na czarnym tle. Jednak kiedy robi się ciemno, litery stają się niebieskie, a z napisu wyłania się twarz Aarona.
Wybór artysty nie był przypadkowy. OESU zależało mu przełamaniu schematów, fuzji dwóch różnych światów, zderzenia barokowego przepychu formy organów z minimalistycznym, oszczędnym w środkach stylem artysty. Jego litery odczytywać można na kilku poziomach – zarówno tym dosłownym, znaczeniowym, jak i czysto estetycznym.
Prace OESU to rodzaj współczesnego pop-artu – z jednej strony są komentarzem do współczesnej kultury masowej, z drugiej operują radykalną formą typografii, gdzie każdy znak wygląda/brzmi jak manifest. Za stworzenie muralu odpowiedzialne jest Good Looking Studio, natomiast za całość jako dyrektorka kreatywna i artystyczna odpowiada Milena Tyczyńska.
Projekt: OESU
Wykonawca: Good Looking Studio | goodlooking.pl