Noc z Designem we Wrocławiu już 13 czerwca

Już 13. czerwca odbędzie się kolejna edycja Nocy z Designem, wyjątkowego wydarzenia poświęconego współczesnemu wzornictwu, której organizatorem jest wrocławska Galeria Wnętrz Domar. Noc z Designem już na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych imprez wystawienniczych we Wrocławiu. Każdego roku biorą w niej udział wybitni designerzy z Polski i zagranicy, a także przedstawiciele uczelni artystycznych czy instytucji kultury.

Noc z Designem we Wrocławiu

Noc z Designem to szczególny event, jeden z najważniejszych w Polsce. Poświęcony jest promocji i prezentacji najlepszych tradycji wzorniczych – polskich i światowych. Co roku przyciąga uwagę nie tylko licznej widowni, ale i mediów ze względu na unikatowy charakter. Nocne ekspozycje, koncerty, prezentacje i warsztaty, w których chętnie uczestniczą nie tylko Wrocławianie, ale goście z całej Polski.

gnem we Wrocławiu już 13 czerwca

Motyw tegorocznej edycji NZD to PROJEKT: CZŁOWIEK, czyli pochylenie się projektanta nad każdym aspektem ludzkiej codzienności. Zarówno w odniesieniu do jego aktywności zawodowej, jak i kondycji fizycznej oraz psychicznej. Takie holistyczne podejście do człowieka, zrozumienie nie tylko jego potrzeb funkcjonalnych, ale też emocji, marzeń, wagi etapów życiowych, stawia wzornictwo przed ogromnym wyzwaniem. Design przestał być tworzeniem przedmiotów estetyczno-użytkowych. Stał się ważnym sposobem nie tylko na jak najlepsze przeżywanie codzienności, ale i budowanie własnej tożsamości. Odpowiednio zaprojektowane przedmioty codziennego użytku powinny zauważalnie wpływać na komfort oraz jakość życia.

Design, którego doświadczasz

Ekspozycje, pokazy oraz warsztaty, które odbędą się podczas nadchodzącej edycji NZD, skupiać się będą na istotnych sferach ludzkiego życia. Na ogólnie pojmowanym dobrostanie fizycznym i psychicznym, poczuciem wspólnoty, zabawą, samorozwojem i odczuwaniem piękna. Między innymi właśnie z tego powodu jednym z głównych założeń organizatorów jest stworzenie w ramach wydarzenia przestrzeni, w której uczestnicy będą mogli doświadczyć designu.

Dotknąć, wypróbować, zobaczyć funkcjonowanie prezentowanych przedmiotów. Szczególnie ciekawie zapowiadają się prezentacje robotów medycznych i rehabilitacyjnych. Zobaczymy między innymi robota LUNA EMG zaprojektowanego przez Jadwigę Husarską czy medycznych egzoszkieletów. Zobaczymy i przetestujemy nową kolekcję Santiago zaprojektowaną przez René Šulca dla marki TON a przeznaczoną dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Noc z Designem we Wrocławiu już 13 czerwca - Agnieszka Banasiak - Kolekcja ETHNIC

Wspaniałym doświadczeniem procesu projektowania będą na pewno warsztaty tworzenia biżuterii. Będą one poprowadzone przez wybitną projektantkę Annę Orską połączone z prezentacją jej premierowej kolekcji Mexico. Dzięki wystawie ZASOBY, prezentowanej podczas ARENA DESIGN w Poznaniu, zobaczymy, jak wygląda proces projektowania od idei, poprzez tworzywo a na produkcie ostatecznym skończywszy. W sekcji „recyklingowej” zobaczymy prace nadające „drugie życie” zużytym materiałom.

Noc niepowtarzalnych wrażeń

Podczas 11. Nocy z Design_em na pewno zobaczymy czołówkę wzornictwa polskiego, a więc najnowsze kolekcje Jadwigi Husarskiej, Tomasza Augustyniaka, nową odsłonę TRE Tomka Rygalika, instalację Cristals Oskara Zięty, szkło Eli i Sebastiana Pietkiewiczów, ceramikę Bartka Mejora i Bogdana Kosaka, zabawne projekty Bartosza Muchy, nowe dokonania Duetu Pawlak&Stawarski czy Agnieszki Bar. Ale to nie wszystko, specjalne kolekcje dedykowane Nocy z Designem zaprezentuje wrocławska Pracoffnia Tomasza Chołuja i Jerzego Gomółki, nie zabraknie wystawy Marek Dolnośląskich, czyli prezentacji prac projektantów i firm z Dolnego Śląska.

Noc z Designem we Wrocławiu już 13 czerwca - Duet Pawlak-Stawarski - Krzesła Arch

Swoje najnowsze prace zaprezentują uczelnie artystyczne z całej Polski, podziwiać będzie można też unikatową prezentację renowacji organów w Kościele Garnizonowym. Na pewno zobaczymy kolejny projekt fotograficzny Pawła „Totoro” Adamca – „Królowie Lubelscy”. A wydarzeniem zupełnie bez precedensu będzie pokaz mody Wearable Art., czyli „sztuki noszonej” z kolekcji alternatywnej projektantki mody, Niki Danielskiej, zdobywczyni nagrody głównej w światowym konkursie 2018 World of Wearable Art w Nowej Zelandii. Nie zabraknie oczywiście warsztatów i konkursów. Podczas Nocy z Designem swoje nowe kolekcje zaprezentują najemcy Galerii Wnętrz Domar. Specjalną Strefę Stylu radia RAM poprowadzą Krzysztof Majewski wraz z Aldoną Mioduszewską, znani z anteny z cyklu audycji o wzornictwie „Domowa Galeria Stylu”.

Noc z Designem we Wrocławiu już 13 czerwca - Tomasz Augustyniak Kolekcja SHARK

Gwiazda designu

Nowością i początkiem cyklu będzie konkurs GWIAZDA NOCY Z DESIGNEM. Udział w nim wezmą największe uczelnie artystyczne z Polski. Wytypują oni projekty studentów lub pracowników naukowych, które, ich zdaniem, najlepiej odzwierciedlają ideę przewodnią tegorocznej edycji NzD – PROJEKT: CZŁOWIEK. Co ważne, Gwiazda Nocy z Designem to nagroda publiczności. Gwiazdę wybiorą goście wydarzenia, ponieważ w zamyśle organizatorów to „normalny” człowiek ma „zderzyć się” z projektem i to on oceni nie tylko jego estetykę, ale i użyteczność.

Noc z Designem we Wrocławiu już 13 czerwca - Nika Danielska

Informacje o wydarzeniu Noc z Designem we Wrocławiu

Noc z Design_em to wyjątkowe wydarzenie od lat organizowane przez wrocławską Galerię Wnętrz Domar. Jest jedną z największych w Polsce galerii dedykowanych designowi i wyposażeniu wnętrz o unikatowej i nieporównywalnej ofercie na rynku. Noc z Designem od początku miała na celu promocję najlepszych tradycji wzorniczych, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Prezentując prace topowych designerów, projektantów oraz artystów, ale też wykładowców oraz absolwentów uczelni artystycznych.

Jest to impreza o zasięgu ponadregionalnym, wzbudzająca powszechne zainteresowanie mediów także tych o zasięgu ogólnopolskim. Wydarzeniu co roku towarzyszą liczne prelekcje, wystawy, pokazy oraz warsztaty czy koncerty. Jego uczestnicy mają także możliwość zapoznania się z kolekcjami wystawców Galerii Wnętrz Domar.

Noc z Designem we Wrocławiu już 13 czerwca - Bartosz Mucha - Fotel Kostka Ludzika
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter