Noctua – wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka

Podczas tegorocznych targów wnętrzarskich Warsaw Home & Contract miała miejsce ważna premiera. Na stoisku firmy Home & Hotel Solutions, na obrotowym podeście eksponowany był szerokiej publiczności ekskluzywny projekt – łóżko Noctua. Autorem mebla jest architekt Roland Stańczyk.

Łóżko Noctua

Noctua to wspólne przedsięwzięcie architekta Rolanda Stańczyka i Bartłomieja Świtkowskiego, właściciela H&H Solutions, firmy oferującej najwyższej jakości łóżka i materace. Autorski projekt Rolanda Stańczyka to premierowa odsłona współpracy Home & Hotel Solutions z najlepszymi polskimi architektami. Nie jest to jednak pierwsze łóżko zaprojektowane przez architekta. Do tej pory łóżka jego autorstwa były meblami uzupełniającymi kompleksowe aranżacje wnętrz lub stanowiły integralną część zabudowy.

„Noctua jest pierwszym łóżkiem zaprojektowanym przeze mnie jako samodzielny mebel przeznaczony do personalizowanej, ale powtarzalnej produkcji” – mówi autor projektu Roland Stańczyk.

Noctua - wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka

Widząc łóżko Noctua, jego pełne wdzięku krągłości, automatycznie myślimy o latach 30. XX wieku. Jeszcze podczas studiów Rolanda Stańczyka fascynowały nowojorskie wieżowce, genialne meble Émile-Jacques Ruhlmanna i Franka Lloyda Wrighta.

„Dla mnie Art déco ważne jest przez osobiste doświadczenia i twórcze fascynacje. To dekoracyjność, lecz zsyntetyzowana, otwarta na powtarzalność” – mówi architekt.

Polacy doceniają piękny detal, lecz nie przepadają za przepychem. Takie właśnie jest Art déco. I takie jest też łóżko Noctua zaprezentowane przez H&H Solutions.

Noctua - wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka

Pomysł na łóżko

„Wstępna koncepcja powstała w sposób typowy. Intensywnie myślałem nad wizją estetyczną I  funkcjonalną łóżka, potem przyszedł czas na luźne szkice, które były szybkim zapisem pomysłów” – mówi Roland Stańczyk. „Szkice zweryfikowałem rysunkami komputerowymi, następnie dopracowałem szczegóły – promienie łuków, krzywizny, pochylenia. Gdy efekt wydał mi się zadowalający, zleciłem opracowanie modelu komputerowego.  Obejrzałem go, zmodyfikowałem kilka drobiazgów, a także zaprojektowałem zupełnie inne, dużo mniej zdobne, spokojniejsze, tapicerowane wezgłowie” – wspomina projektant łóżka Noctua.

Noctua - wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka

Proces i prototyp

Jak przyznaje Roland Stańczyk zaprojektowanie pięknego, a przy tym wygodnego łóżka jest wyzwaniem. Komfortowe łóżko powinno być szerokie, a zbliżona do kwadratu, niska forma ma trudne proporcje. Bartłomiej Świtkowski, właściciel H&H Solutions dodatkowo podkreśla, że “łóżko tej klasy powinno mieć kontynentalną, sprężynowaną podstawę pod materac. Zależało nam, by jakość snu była sprawą priorytetową“.

Noctua - wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka

Wykonanie prototypu powierzono doświadczonej i sprawdzonej firmie stolarskiej. W trakcie prac projektant konsultował z technologiem istotne detale, takie jak układ forniru orzechowego w matowym wykończeniu oraz sposób montażu dużego mebla, który pozwoliłby go rozebrać przy transporcie. Gdy prototyp był już gotowy, Bartłomiej Świtkowski wraz z projektantem dokonali finalnych korekt, dzięki czemu łóżko wykończone jest perfekcyjnie nawet od wewnętrznej, niewidocznej strony. Istotną sprawą był wybór tapicerki wezgłowia.

Noctua - wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka

„Zrezygnowałem z pierwotnego zamiaru użycia  wzorzystej, typowej dla  Art déco  tkaniny. Po przeanalizowaniu setek próbek zdecydowałem się na jednolity kolorystycznie materiał z mięsistą fakturą, który, co okazało się nieco później, idealnie wpisuje się w trendy zaprezentowane na tegorocznych jesiennych targach w Mediolanie” – opowiada Roland Stańczyk.

Dobrą decyzją było również cofnięcie cokołu, na którym spoczywa bryła mebla. Dzięki temu zabiegowi, łóżko wygląda dużo lżej.

Współcześnie zaprojektowany mebel

Łóżko Noctua najlepiej wpisuje się we wnętrza z kontekstem historycznym. Co ważne, nie jest ono repliką, których na rynku jest bardzo wiele. To współcześnie zaprojektowany mebel, reinterpretujący historię.

Noctua - wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka

„To łóżko wymaga przestrzeni. Dobrze jest spojrzeć na nie z dystansu, obejrzeć je w całości przed poznaniem detali. Skośna obudowa wygląda najlepiej, gdy jest choć trochę odsunięta od ściany. To nie jest mebel tła, tylko silny akcent” – mówi o  projekcie jego autor.

Premiera łóżka Noctua

Premierę łóżka zaplanowano na październik 2021 podczas targów Warsaw Home & Contract.  Nadano mu nazwę „Noctua” – po łacinie sowa – mądra królowa nocy. Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zwiedzających, także w środowisku architektów wnętrz.

Noctua - wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka

Noctua to pierwszy projekt z kolekcji pięciu łóżek, które stworzone zostaną dla naszej marki przez najlepszych polskich architektów. Ambicją H&H Solutions jest współpraca z najzdolniejszymi rodzimymi twórcami I międzynarodowa promocja polskiego designu. Projektem Noctua uczyniliśmy pierwszy, niezwykle ważny ku temu krok” – podsumowuje właściciel firmy Bartłomiej Świtkowski.

Łóżko Noctua obejrzeć można w showroomie Home & Hotel Solutions przy ul. Puławskiej 108/112 w Warszawie.

Zdjęcia: Yassen Hristov
Stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska

Zobacz również: Algo – niewielki fotel projektu Nikodema Szpunara dla NOTI | Krzesło JM projektu Szymona Hanczara

Noctua - wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka
Noctua - wyjątkowe łóżko projektu Rolanda Stańczyka
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter