Nomad Ceramics – ceramika artystyczna w naturalnym wydaniu

Na terenach gdańskiej stoczni można znaleźć niezwykłą pracownię – tutaj swoją siedzibę ma Nomad Ceramics, czyli studio Karoliny Zimnickiej. Ten jednoosobowy projekt jest w całości pod kontrolą artystki, która samodzielnie projektuje i ręcznie tworzy oryginalne produkty z ceramiki.

Ceramika od Nomad Ceramics

W ofercie Nomad Ceramics możemy znaleźć zarówno sztukę użytkową, jak i ceramikę stricte dekoracyjną. Znajdziemy tu głównie miłe w dotyku produkty w naturalnych, obłych, a nawet kobiecych kształtach. Produkty są w większości lepione tradycyjną metodą z wałków. Jednak i tak wszystko przechodzi przez ręce artystki – nierzadko w trakcie pracy pod wpływem emocji zmienia kształt na bardziej dynamiczny, a następnego dnia znów upraszcza i stabilizuje formę.

Ceramika projektu Nomad Ceramics

Ceramika we wnętrzu

Motywem przewodnim całego projektu jest harmonia z naturą, którą ceramika wprowadza do wnętrz naszych mieszkań i domów. To właśnie ta więź ciała z przyrodą inspiruje artystkę. To również jeden z powodów, dla których w swojej twórczości sięgnęła po ceramikę. Praca z autentycznym materiałem, jakim jest glina, jest dla artystki powrotem do korzeni i namiastką filozofii slow life.

Biały wazon projektu Nomad Ceramics

„Natura nigdy nie wychodzi z mody, jest dziełem sama w sobie. Jest ponadczasowa i unikatowa. Zaspokaja potrzebę człowieka otaczania się naturalnymi, niepowtarzalnymi przedmiotami w przestrzeni mieszkalnej i w formie użytkowej. Praca z autentycznym materiałem, jakim jest glina, budzi we mnie namacalną radość obcowania z naturą” – mówi Karolina Zimnicka.

Karolina Zimnicka ręcznie tworzy gliniane przedmioty, podążając śladami artystów na przełomie tysiącleci. Jak sama wspomina, ta więź ze starożytnością jest dla niej niezwykle fascynująca. Świadomość kontynuacji tej pracy zapewnia bezpośredni sposób połączenia z bogatym dziedzictwem sztuki najstarszych dziejów ludzkości.

Nomad Ceramics - ceramika artystyczna w naturalnym wydaniu

Karolina Zimnicka

Karolina Zimnicka jest absolwentką malarstwa na gdańskim ASP, animatorką kultury współczesnej, pedagożką projektantką wzornictwa przemysłowego, plastyczką oraz twórczynią ceramiki. Ma za sobą kilkunastoletnie doświadczenie związane z projektowaniem produktu – pracowała jako projektantka w dziale dzianin, zaprojektowała serię zabawek kreatywnych, meble, czy sprzęt dla jednostek specjalnych. 

Karolina Zimnicka - założycielka marki Nomad Ceramics

Projekt Nomad Ceramics kiełkował w niej przez lata, dlatego dziś jest conceptem dojrzałej, świadomej kobiety, która bierze sprawy w swoje ręce. To właśnie w ceramice odnajduje wolność twórczą i pełną kontrolę nad całym procesem i powstającym produktem.


Projekt: Nomad Ceramics | nomadceramics.com
Zdjęcia: Paweł Guder
Stylizacja: Anna Salak | instagram.com/anna_salak_

Zobacz również: Szklane dzieła sztuki od GAF Studio | FRØPT x Ania Nogalska

Nomad Ceramics - ceramika artystyczna w naturalnym wydaniu
Nomad Ceramics - ceramika artystyczna w naturalnym wydaniu
Nomad Ceramics - ceramika artystyczna w naturalnym wydaniu
Ceramika projektu Karoliny Zimnickiej z Nomad Ceramics
Karolina Zimnicka - założycielka marki Nomad Ceramics
Czarny i biały wazon projektu Nomad Ceramics
Czarny wazon projektu Normad Ceramics
Nomad Ceramics - ceramika artystyczna w naturalnym wydaniu
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter