NORR11 – skandynawski design w najlepszym wydaniu

Skandynawski design przemyślany na nowo, aby tworzyć ponadczasowe meble łączące przeszłość i teraźniejszość. Połączenie kunsztu i najwyższej jakości prezentuje klasykę jutra, którą każdy chciałby zaprosić do domu. Piękno inspiracji światem zachwyca i zaciekawia odbiorców każdego dnia. Oto przepis na założoną w 2011 roku, duńską markę projektową NORR11. Oto przyszłość światowego designu, której rozwój obserwujemy w teraźniejszości.

NORR11 – design lepszego jutra

NORR11 od lat współpracuje z nowatorskimi, młodymi projektantami i producentami, by tworzyć dla nas ponadczasowe meble, przemyślane na nowo w duchu przyszłości. Za swój główny cel przyjęła odświeżenie skandynawskiego designu. Projektanci NORR11 czerpią inspirację z natury, wykorzystując w swej pracy czyste, surowe materiały. Z udziałem nowoczesnych technik i niesztampowego, odważnego myślenia próbują odkryć nowe możliwości tworzenia w zgodzie z naturą.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu
Fotel marki NORR11

Od wielu lat cel ten jest przez nich sukcesywnie realizowany. NORR11 wielokrotnie zaskakuje przedmiotami o niezwykłej formie, będących jednocześnie mocno osadzonymi w tradycji duńskiego designu i niebywale innowacyjnymi. Jeśli chodzi o tradycję, to inspirują się przede wszystkim designem modernistycznym i bauhausowskim. Pomimo eksperymentalnego charakteru działań projektowych, produkty NORR 11 nieustannie zachwycają jakością wykonania, dbałością o detal i ergonomię formy.

Nieograniczone inspiracje

Marka NORR11 nie ogranicza się do skandynawskiego, a nawet szerzej mówiąc europejskiego dziedzictwa. Inspiracje czerpie również ze wzornictwa Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a przede wszystkim z Japonii. NORR11 docenia przede wszystkim charakterystyczne dla tamtej kultury, minimalistyczne, ultra proste i subtelne formy.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu
Fotel marki NORR11

W ten sposób tworzą ponadczasowe meble, a projekty rozwijane są od szkicu do rzeczywistości. Zrównoważona produkcja, ponowne wykorzystanie kształtów i form, minimalizacja odpadów i wykorzystanie pozostałości po produkcji pomagają marce tworzyć produkty niedrogie i trwałe. Wszystkie drewniane dzieła NORR11 posiadają certyfikat FSC.

Wyjątkowy skład

Wewnętrzny zespół projektowy marki NORR11 znajduje się w Kopenhadze. Kieruje nim Marianne Thompson – była menadżerka produktu u Fritza Hansena. Marianne Thompson posiada ponad 25 lat doświadczenia w tej dziedzinie, a markę NORR11 wyniosła na szczyt, czyniąc ją jedną z bardziej kultowych marek mebli w Danii.  Oczywiście nie uczyniła tego sama. Współpracuje ze wschodzącymi duńskimi projektantami, którzy tworzą meble rozpoznawalne w tym momencie na całym świecie. Najważniejszy dla NORR11 jest produkt, który wytrzyma próbę czasu zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie. Większość portfolio marki została przetestowana pod kątem użytkowania ekstremalnego.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu
Fotel marki NORR11

NORR11 ceni sobie perfekcję tworzenia od samej produkcji do momentu dostarczenia produktu klientowi. Większość kolekcji mebli produkowana jest w Europie we współpracy z duńskimi producentami i dostawcami. To, co warto docenić, to gwarancja krótkiego terminu realizacji i wysoka jakość oraz niezliczone możliwości dostosowań do różnych aranżacji i wysoki poziom elastyczności. Szeroka kolekcja wzorów dopasowuje się zarówno do wnętrz domowych, jak i ekstremalnych środowisk publicznych.

Kultowe projekty marki NORR11 oraz ich projektanci

MAMMOTH by Rune Krøjgaard and Knut Bendik Humlevik.

Na początek kilka słów o projektantach. Projektanci Knut Bendik Humlevik i Rune Krøjgaard poznali się podczas studiów w renomowanej Królewskiej Akademii w Kopenhadze i są głównymi projektantami producenta mebli Norr11, dla którego zaprojektowali kilka produktów, w tym Mammoth Wing Chair i Ottoman.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - Rune Krøjgaard
Rune Krøjgaard

Osobisty motyw projektowy obu projektantów to „prostota, estetyka i funkcjonalność” – aspekty, do których przywiązują dużą wagę we wszystkich swoich projektach. Knut Bendik Humlevik i Rune Krøjgaard poszukują inspiracji w różnych kulturach i stylach.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - Knut Bendik Humlevik
Knut Bendik Humlevik

Dlaczego krzesło MAMMOTH jest tak wyjątkowe? To najbardziej kultowy produkt marki NORR11, wspomniany jako nowy klasyk przez duński magazyn Bo Bedre. Oparcie i rama wykonane są ręcznie z litego dębu z laminowaną okleiną dębową. Krzesło dostępne jest w czterech odmianach: naturalna, bejcowana na ciemno, czarna oraz z wędzonego dębu z możliwością tapicerowania różnymi skórami i tkaninami. To z pewnością krzesło, które zostaje z Tobą przez pokolenia. Projekt ten charakteryzuje się tylnym siedzeniem w kształcie skrzydła, inspirowanym latami 50tymi.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - MAMMOTH
MAMMOTH – NORR11

MAMMOTH SOFA

MAMMOTH sofa to dwuosobowa wersja kultowego krzesła MAMMOTH. Jest doskonała w przestrzeniach publicznych, holach, salonach i domach prywatnych. Występuje w takich samych odmianach jak wcześniej wspomniane krzesło i doskonale komponuje się z nim w większych ustawieniach.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - MAMMOTH
MAMMOTH

SHANGHAI by Rune Krøjgaard and Knut Bendik Humlevik

Shanghai to kolejny projekt dwóch wybitnych projektantów marki NORR11. Eleganckie krzesło wykonane z solidnego jesionu i naturalnej skóry najwyższej jakości inspirowane jest klasycznymi chińskimi krzesłami z czasów Dynastii Ming. Stanowi połączenie azjatyckiego i skandynawskiego design. Wyróżnia się czystą formą i dopracowanymi szczegółami, które podkreślają wysoką jakość konstrukcji rzemiosła.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - SHANGHAI
SHANGHAI

To komfortowe miejsce do siedzenia dzięki oparciu i podłokietnikom, które naturalnie otaczają ciało. Piękno krzesła Shanghai tkwi w prostej strukturze i ograniczeniu formy. Dodatkowo faktura jesionowego drewna dodaje mu uroku, a delikatna rama nadaje lekkości wizualnej i dodaje przyjemnego charakteru wnętrzu. Doskonale sprawdzi się w jadalni, salonie czy sypialni.

ELEPHANT by Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl

Po wielu latach pracy w branży modowej, Tommy Hyldahl założył w 2011 roku skandynawską markę Norr11,  kierując się swoją pasją do projektowania wnętrz. W swojej pracy skupia się na zainteresowaniu materiałami i produkcją, co znajduje odzwierciedlenie w starannie przemyślanej kolekcji. Współtwórca projektu Kristian Sofus Hansen studiował architekturę i wzornictwo w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Kioto Institute of Technology w Japonii.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - Kristian Sofus Hansen
Kristian Sofus Hansen

W jego projektach tradycyjne metody projektowania łączą się z innowacyjnymi technikami produkcji, tworząc wysokiej jakości meble i przedmioty. Twórcza współpraca między Kristianem Sofusem Hansenem i Tommy’m Hyldahlem rozpoczęła się w 2015 roku i łączy ich zamiłowanie do japońskiej przejrzystości i skandynawskiego designu. Dla Norr11 duet projektantów stworzył krzesło Elephant, które zostało zainspirowane językiem projektowania lat 50.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - Tommy Hyldahl
Tommy Hyldahl

Elephant nazywany jest młodszym bratem MAMMOTH CHAIR. Kristian Sofus Hansen i Tommy Hyldahl, zainspirowani wyglądem foteli tapicerowanych z lat 50tych. Stworzyli eleganckie krzesło Elephant o wyrafinowanej sylwetce. Wpasowuje się w najbardziej ekskluzywne wnętrze, a jednocześnie swoją formą w kształcie muszli otula lekkością i miękkością, stając się przytulnym schronieniem.

Siedzisko i oparcie krzesła Elephant wykonane są z najwyższej jakości forniru. Mebel dostępny jest w czterech opcjach: naturalnej, ciemnej barwionej, czarnej i z wędzonego dębu. Tak jak i Mammoth, może być tapicerowane różnymi skórami i tkaninami. To nowoczesny fotel wypoczynkowy w stylu skandynawskim o najwyższym komforcie.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - ELEPHANT
ELEPHANT

BUFFALO by Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl

Współpraca z Kristianem Sofus Hansenem i Tommym Hydahlem zaowocowała również krzesłem BUFFALO. Skąd ta nazwa? Wystarczy spojrzeć na wyjątkowy design krzesła i nazwa nasuwa się sama. Buffalo to najnowsza odsłona z rodziny jadalnianych krzeseł NORR11. Swoim designem nawiązuje do ikon, takich jak Wegner czy Finn Juhl. Wiele warstw forniru zakrzywia się wokół ciała, podczas gdy mały podłokietnik zapewnia dodatkowy komfort na długie godziny rozmów przy stole. Buffalo jest dostępny również z licznymi opcjami obicia.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - BUFFALO
BUFFALO – NORR11

SAMURAI by Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl

Samurai to kolejny projekt stworzony przez tych wybitnych designerów, jakimi są Kristian Sofus Hansen & Tommy Hyldahl. Stworzyli krzesło, czerpiąc z dwóch źródeł inspiracji – klasycznego krzesła myśliwskiego Børge Mogensena i japońskiej tradycji mebli wykonanych z patyków. W rezultacie otrzymali krzesło Samurai, które jest zarówno proste, jak i złożone.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - SAMURAI
SAMURAI – NORR11

Prezentuje kunszt i piękno naturalnych materiałów w najczystszej postaci duńskiego wzornictwa. Samurai jest wykonany ze skóry naturalnej Sørensen i wysokiej jakości wzmocnionego płótna ze skórzanymi paskami, oba wyprodukowane w Danii. Konstrukcja dębowa jest montowana za pomocą mosiężnych nitów.

OKU by Kristian Sofus Hansen & Nicolaj Nøddesbo

Przy tym oryginalnym projekcie, oprócz wcześniej wspomnianego Kristiana Sofus Hansena, pojawia się jeszcze jeden niezwykły designer marki NORR11, jakim jest Nicolaj Nøddesbo. Nicolaj to duński projektant z Aarhus School of Architecture. Dołączył do zespołu projektowego w 2017 roku i od tego czasu opracował prawdziwie kultowe produkty, w tym innowacyjne rozwiązania oświetleniowe i ponadczasowe nowości w dziale akcesoriów. Nicolaj Nøddesbo tworzy funkcjonalne projekty z osobowością i charakterem, koncentrując się na materialności i wrażliwości dotykowej.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu - OKU
OKU

OKU to interpretacja japońskiego słowa „Ōku” oznaczającego dąb. Nawiązuje do istoty projektu – Oku produkowany z pomocą okleiny dębowej. Wykonane z litego dębu nóżki natomiast, umiejscowione zostały w nieregularnym szyku, by stworzyć wrażenie unoszenia się blatu ponad podłogą, stanowiąc jednocześnie wyrazisty, rzeźbiarski akcent nadający całości intrygującego charakteru. To przepiękne połączenie orientalnej i skandynawskiej estetyki. Praca nad serią była wielkim eksperymentem w celu uchwycenia balansu między lekkością a ciężarem, filigranowością a solidnością. Dostępne są również stoły okrągłe z tej serii i stoliki kawowe.

NORR11 - skandynawski design w najlepszym wydaniu
Meble marki NORR11

To zaledwie ułamek projektów za którymi stoi NORR11. Oprócz mebli marka projektuje również oświetlenie oraz inne, designerskie elementy wyposażenia wnętrz. Wielu niezwykłych projektantów z doświadczoną liderką na czele, stworzyło markę projektową o światowej pomysłowości i jakości. NORR11 to piękno i prostota w wyjątkowej historii o ponadczasowej więzi człowieka z meblem. Każda aranżacja wnętrza zasługuje właśnie na taką historię.


Zobacz również: Mezzo Collection – meble inspirowane stylem mid-century | Westwing – najmodniejsze aranżacje w Twoim domu

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter