Projektancie, ułatw sobie prace! Nowe programy od CAD Projekt K&A

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądała praca architektów i projektantów przed wynalezieniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego? Setki rysunków na papierze, tysiące obliczeń na kalkulatorach. Na szczęście te czasy są już za nami. Teraz na rynku jest wiele programów, które wspomagają proces projektowania wnętrz. Jedną z firm tworzących takie oprogramowanie jest polski CAD PROJEKT K&A.  

Krótka historia projektowania

Przez setki lat najpopularniejszym nośnikiem, na który swoje pomysły przelewali wszelkiego rodzaju twórcy, była zwykła kartka papieru. Dopiero dynamiczny rozwój elektroniki oraz komputerów sprawił, że sytuacja zaczęła ulegać zmianie. Postęp technologiczny miał też wpływ na rozwój oprogramowania.

Projektancie, ułatw sobie prace! Nowe programy od CAD Projekt K&A

W latach 80 i 90 ubiegłego wieku zaczęły powstawać pierwsze programy, które były pierwowzorami obecnie dostępnych aplikacji do projektowania. Każdy, kto pamięta stare, wielkie i ciężkie monitory kineskopowe wie, że ówczesny sprzęt miał bardzo ograniczone możliwości technologiczne.

Od tamtego czasu jednak wiele uległo zmianie. Dyskietki odeszły w zapomnienie, w kieszeniach nosimy przenośne komputery, a obecnie dostępne oprogramowanie pozwala tworzyć fotorealistyczne wizualizacje.

Polski CAD PROJEKT K&A

Rozwój technologiczny bardzo widoczny był również w naszym kraju. W coraz większej ilości domów zaczęły pojawiać się komputery osobiste. Dotarły one również do wielu miejsc pracy, stając się narzędziami wspomagającymi codzienną aktywność. Rozwój technologii nie mógł nie wpłynąć na rozwój oprogramowania.

Projektancie, ułatw sobie prace! Nowe programy od CAD Projekt K&A

W 1993 roku w Poznaniu powstała marka CAD PROJEKT K&A. Jej założyciele na początku zajmowali się głównie grafiką 3D i animacjami komputerowymi. W 1997 roku rozpoczęli pracę nad przełomowym w historii firmy i branży projektem, czyli programem do projektowania kuchni. Program otrzymał nazwę CAD Kuchnie. CAD PROJEKT K&A był wtedy jedyną na polskim rynku marką, która konkurowała z międzynarodowymi gigantami w branży profesjonalnych programów do projektowania.

Przez 25 lat firma ugruntowała swoją pozycję na rynku. W październiku 2018 roku na rynku zadebiutowały najnowsze produkty z jej oferty, czyli CAD Kuchnie 7.0, CAD Decor 3.0 i CAD Decor PRO 3.0.

CAD Kuchnie 7.0, czyli zaprojektuj idealną kuchnię

Program CAD Kuchnie to projekt, od którego CAD Projekt K&A zaczął przygodę z programami do projektowania wnętrz. Narzędzie to jest przeznaczone w szczególności do specjalistów projektujących kuchnię oraz salonów meblarskich, dla których liczy się precyzyjna aranżacja wnętrz. Program umożliwia stworzenie profesjonalnego projektu z pełną wyceną oraz raportami użytych mebli i komponentów. Co ważne, do programu dołączana jest uniwersalna baza mebli kuchennych.

Projektancie, ułatw sobie prace! Nowe programy od CAD Projekt K&A

CAD Kuchnie 7.0 to przede wszystkim interakcyjność procesu projektowego i modułowość systemu oraz opcja zakupu dodatkowych modułów:

  • Tworzenia i Edycji Własnych Szafek
  • Projektowania Płytek Ceramicznych wraz z opcjonalnym Edytorem Baz Płytek
  • CAD Rozkroju
  • Rendera PRO

W najnowszej wersji programu od CAD Projekt K&A można korzystać z większości baz wnętrzarskich, przypisanych dotąd tylko do programu CAD Decor. W programie zmienił się również interfejs wizualizacji.

CAD Decor 3.0 – zaaranżuj wnętrze

Program CAD Decor stworzony jest do projektowania i wizualizacji wnętrz. Dzięki wygodnej pracy z okładzinami ściennymi i podłogowymi idealnie sprawdzi się dla salonów płytek ceramicznych, łazienek i oczywiście projektantów wnętrz. Program oferuje unikalne funkcje aranżacji i edycji płytek ceramicznych, zmian parametrów fug oraz samodzielnego tworzenia układów płytek.

Projektancie, ułatw sobie prace! Nowe programy od CAD Projekt K&A

W nowej wersji oprogramowania zmienił się interfejs wizualizacji, dzięki czemu jest bardziej przejrzysty i czytelny. Program oferuje również łatwe nanoszenie tekstur i kolorów już użytych w projekcie na inne obiekty. Dzięki temu ominie Was żmudne poszukiwanie danej tekstury lub próby odnalezienia na palecie identycznego odcienia. Dzięki narzędziom pobierania i nanoszenia materiałów można w kilka chwil ujednolicić wygląd wszystkich elementów wyposażenia!

CAD Decor PRO 3.0 – połączenie CAD Decor i CAD Kuchnie

CAD Decor PRO to innowacyjny, profesjonalny program do projektowania, wyceny, tworzenia dokumentacji technicznej i fotorealistycznej wizualizacji czy innych form prezentacji dowolnych wnętrz. Łączy w sobie wszystkie walory dwóch popularnych programów CAD Kuchnie i CAD Decor, czyli: projektowanie w oparciu o wykorzystanie szafek kuchennych, dynamiczne modelowanie 3D, unikalne funkcje aranżacji wnętrz, edycji i optymalizacji płytek ceramicznych, zarządzanie materiałami oraz teksturami, różnorodne bazy modeli 3D oraz specjalistyczne funkcjonalności Modułu Render PRO.

W najnowszej wersji zmienił się interfejs wizualizacji. Pojawił się prawy panel, który zawiera funkcje edycyjne. CAD Decor PRO 3.0 to również:

  • Nowe zarządzanie materiałami
  • Nowy rendering zaawansowany
  • Nowe zarządzanie światłem
  • Nowa dokumentacja techniczna projektu

Render PRO, czyli efekt wow!

Rendering polega na wyliczeniu globalnego oświetlenia sceny (Global Illumination) oraz na analizie ścieżek, które pokonują promienie od źródeł światła, załamując się i odbijając od różnych powierzchni w scenie. W Render PRO od CAD Projekt K&A odpowiadają za to specjalistyczne algorytmy: Radiosity, Ray tracing i Path tracing.

Coraz popularniejszym formatem obrazu staje się 4k. W narzędziu od CAD Projekt K&A rendery w takiej rozdzielczości można wykonać w kilka minut, ustawiając jednocześnie dowolną ilość świateł w swoim projekcie. Program pozwala wygenerować materiały w rozmiarze aż do 5760×3240.

Projektancie, ułatw sobie prace! Nowe programy od CAD Projekt K&A

Wizualizacja w nowym Renderze PRO może być również bardzo wiarygodna, nawet bez specjalistycznej wiedzy o renderingu. Moduł oferuje pomoc w kadrowaniu widoku w postaci siatki na podglądzie projektu (jak w aparacie fotograficznym) czy prostą zmianę „klimatu” sceny, dzięki jeszcze większej ilości filtrów tonacji barwnych.

Dokumentacja techniczna – teraz to proste!

Od października 2018 r. wszystkie programy do projektowania wnętrz ze stajni poznańskiej firmy CAD Projekt K&A, posiadają możliwość generacji profesjonalnej dokumentacji technicznej projektu, która może obsługiwać znacznie większe projekty niż dotychczas. Wraz z nową dokumentacją architekci i projektanci wnętrz zyskują dużą elastyczność w sposobie prezentowania swoich projektów.

Zawartość i wygląd dokumentacji zależą tylko od ich inwencji i elastycznie dostosowuję się do indywidualnego stylu pracy. Dokumentacja projektu może zostać wygenerowana precyzyjnie i odrębnie dla każdej ze stron zaangażowanych w realizację projektu: inwestor, podwykonawca, klient indywidualny. Może ona zawierać dowolną ilość i rodzaje stron, podlegających edycji. Projektant doda do niej kłady i przekroje, rzuty, rozbudowane tabelki, obrazy, komentarze, legendy czy wyświetli tekstury obiektów, znajdujących się w projekcie.

Projektancie, ułatw sobie prace! Nowe programy od CAD Projekt K&A

Wyboru części tych elementów dokonuje się podczas wstępnej konfiguracji dokumentacji lub podczas dalszej pracy z nią. Firmie CAD Projekt K&A udało się połączyć kolorową i ciekawą dokumentację a’la moodboard z profesjonalnym i architektonicznym narzędziem pracy.

Fotorealistyczne wizualizacje

Nowy algorytm Path Tracing pozwala uzyskać w projekcie fotorealistyczne efekty oraz naturalne cienie. To również ten algorytm pomoże kontrolować pracę nad projektem, pokazując procent zużycia pamięci na karcie graficznej. Dzięki Path Tracing każdy użytkownik CAD Decor PRO 3.0, może także zaprezentować swój projekt w mediach społecznościowych. Wykonanie w programie panoramy sferycznej i udostępnienie jej na swoim profilu Facebook to tylko kilka kliknięć. Wymagający użytkownicy mogą również wykonać animacje w 360 stopniach.

Projektancie, ułatw sobie prace! Nowe programy od CAD Projekt K&A

Moduł Render PRO w momencie użycia opisywanego algorytmu obsługuje wiele kart graficznych i skalowanie szybkości obliczeń jest proporcjonalne do wydajności pojedynczej karty graficznej. Dzięki temu opisywane programy potrafią renderować równolegle nawet na kilkunastu kartach graficznych jedno ujęcie kamery.

Nowe możliwości i rewolucyjny charakter – tak w skrócie można opisać nowe produkty od poznańskiej marki CAD Projekt K&A. Firma już od 25 lat wytrwale buduje swoją unikalną ofertę, dedykowaną projektantom i architektom wnętrz. Trzymamy kciuki, aby kontynuowali swoją misję tworzenia produktów spełniających, a nawet wyprzedzających oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Więcej o produktach CAD PROJEKT K&A możecie przeczytać TUTAJ i TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter