Nowoczesne osiedle Modern House od 81.waw.pl

Osiedle Modern House to projekt architektów z warszawskiej pracowni 81.waw.pl, wykonany na zlecenie dewelopera Albero Invest. Głównym założeniem i zarazem podstawowym wymogiem inwestora było stworzenie 22 budynków, na które łącznie złożą się 44 lokale mieszkalne. Będą one nowoczesne, a jednocześnie bardzo dobrze wpasują się w zieloną okolicę warszawskiego Ursynowa.

Osiedle Modern House

Jednym z powodów stworzenia tak nietypowej elewacji była chęć nadania budynkom lekkiego i nieprzytłaczającego wyglądu oraz postawienie na jak najbardziej nowoczesny wygląd. Ramy okienne w kolorze dębu mają na celu kolorystycznie przełamać monochromatyczny wyraz elewacji.

Nowoczesne osiedle Modern House od 81.waw.pl

Zastosowanie różnych odcieni szarości w elewacji miało na celu optycznie zmniejszyć skalę budynków. Dzięki tzw. ramkom, które zastosowaliśmy, domy nie wyglądają na zbyt masywne. Podkreśliliśmy linię, która wizualnie oddziela kondygnacje. Dwuspadowe dachy dodatkowo podkreślają odrębność poszczególnych lokali mieszkalnych – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Oddzielnie, choć razem

Pomimo tego, że na osiedlu domy występują parami, to są zupełnie niezależnymi budynkami mieszkalnymi. Każdy z nich posiada osobny ogród, dwa miejsca postojowe oraz kotłownię. Wszystkie wejścia w Modern House zlokalizowane są w podcieniu i jest to kolejny element, który jest spójny dla wszystkich lokali.

Chcieliśmy, aby każdy lokal mieszkalny sprawiał wrażenie niezależnego domu, dlatego każdy został podkreślony dachem dwuspadowym. Takie rozwiązanie pozwala każdemu poczuć się jakby mieszkał w swoim domku – mówi Rafał Grudziąż, architekt z pracownia 81.WAW.PL

Trzy typy zabudowy 

W zabudowie osiedla można wyróżnić aż 3 różne typy domów. Pierwszy z nich, najmniejszy – typ A – ma około 100m2 i doskonale sprawdzi się zarówno dla singla, jak i rodziny z dziećmi.  Na parterze mamy zlokalizowany hol wejściowy z miejscem na szafy, toaletę gościnną oraz część dzienną – kuchnia, jadalnia oraz salon, całość o powierzchni prawie 35m2. Jadalnia, podobnie jak salon, będzie doświetlona przez duże okna, które połączone będą z częścią dzienną z ogrodem. Piętro, to 3 niezależne sypialnie z możliwością stworzenia 2 niezależnych łazienek.

Nowoczesne osiedle Modern House od 81.waw.pl

Brama z domków

Typ B, to domki, które na planie osiedla zlokalizowano przy jego wjeździe i wyjeździe i to one stają się swoistą bramą dla tego zamierzenia urbanistycznego.Mają około 120m2, a wyróżnia je łącznik na piętrze, który spaja obydwie niezależne bryły. Zlokalizowano w nim pralnie z miejscem na piec. Dzięki takiemu rozwiązaniu, powstały dwa domy, w których mamy swobodę przebywania, zupełnie jak gdyby był to dom jednorodzinny.

Parter to przestronna część dzienna z możliwością wydzielenia gabinetu, której powierzchnia to około 45m2. Część tą rozwiązano w bardzo ciekawy sposób, ponieważ jest to jedna przestrzeń, w której z kuchni możemy zarazem obserwować strefę wjazdu oraz to, co się dzieje w pokoju dziennym, a nawet w ogrodzie. Na piętrze, podobnie jak w typie A, mamy 3 niezależne sypialnie z możliwością stworzenia 2 niezależnych łazienek.

Nowoczesne osiedle Modern House od 81.waw.pl

Najbardziej wymagający

Trzeci – typ C – ma powierzchnię 130m2 i wyróżnia go przestronny garaż na jeden samochód. Takie rozwiązanie przeznaczono dla najbardziej wymagających lokatorów. Główne wejście do domu znajduje się w podcieniu. Z niego dostajemy się do wiatrołapu z miejscem na szafę wnękową. W dalszej części mamy hol z dostępem do klatki schodowej i toalety gościnnej oraz z wejściem do garażu. Na końcu jest jeszcze część dzienna, w której skład wchodzi kuchnia, jadalnia i salon – całość stanowi około 31m2. W tym typie domu pokój dzienny jest bardzo dobrze doświetlony poprzez duże narożne okno, które integruje wnętrze z ogródkiem. Na piętrze, podobnie jak w typie A i B mamy 3 niezależne sypialnie z możliwością stworzenia 2 niezależnych łazienek.

Modern House, to nowoczesne osiedle, które wyróżnia charakterystyczna architektura. Każdy typ budynku został potraktowany w odrębny sposób, ale łączy je wspólny charakter. Dzięki takiemu rozwiązaniu odbiór osiedla nie jest przytłaczający i nudny. Każdy z potencjalnych mieszkańców znajdzie idealną zabudowę dla siebie, dostosowaną do własnych potrzeb.

Pracownia 81.waw.pl

81.waw.pl to warszawska pracownia architektoniczna, której nowoczesne i oryginalne projekty doceniane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Stworzona została z pasji przez małżeństwo architektów. Pracownia ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów, takich jak: Dom Polny czy Dom pod linią.

Zobacz również: RE: BIANCO HOUSE – dom szyty na miarę | Rubedo house – domek letniskowy w Strachowie

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter