Nowoczesny i elegancki dom w Złotnikach

Malownicza okolica pod Mielcem – Złotniki, to tradycyjna zabudowa domów jednorodzinnych oraz łąki i pola uprawne słynące z żyznych gleb, która stała się naturalnym tłem  dla projektu.  Intencją projektową było wykreowanie nowoczesnego i eleganckiego w formie obiektu, który podąża za światowymi trendami oraz jest dopasowany do potrzeb i budżetu inwestora. Za projektem stoi autorska pracownia architektury i wnętrz MEEKO Architekci.

Działka na której stanie zaprojektowany obiekt ma regularny kształt prostokąta. Natomiast dojazd na działkę znajduje się od strony zachodniej i jest jednym z kilku aspektów, który wpłynął na proces projektowy i kompozycję funkcjonalno-przestrzenną domu. Układ funkcjonalno-przestrzenny pomieszczeń w domu to wynik decyzji projektowych odnoszących się do stron świata, zalet i mankamentów działki oraz wspólnych ustaleń z przyszłymi mieszkańcami. Ustalony układ został zaakcentowany zróżnicowaniem brył budynku. Prostopadłościenna forma w parterze dedykowana jest funkcjom dziennym, rekreacyjnym i technicznym. Drugim elementem jest bryła ze ściętym dwuspadowym dachem położona na prostopadłościanie niczym odrębny element – mały domek , przeznaczona na sypialnie domowników. Kontrast między bryłami jest podkreślony poprzez materiały wykończeniowe. Przyziemie jest  zakomponowane głównie w bieli tynku, od strony południowo-zachodniej pas dużych przeszkleń jest dopełniony ciepłymi akcentami desek cedrowych. Domek na piętrze jest pokryty elegancką antracytowa blachą łączoną na rąbek stojący na połaciach dachowych i ścianach co tworzy jednolitą strukturę bryły. Wspólnym mianownikiem dla dwóch brył jest stolarka okienna w kolorze antracytowym, która jest łączona w horyzontalne pasma dopełniające formę domu. Charakterystycznym  miejscem  domu jest duży, zadaszony taras w przyziemiu. Taras znajduje się w narożnej niszy o idealnej ekspozycji. Jest zewnętrznym przedłużeniem jadalni i salonu, które może funkcjonować niezależnie od warunków atmosferycznych.

Architektura Domu w Złotnikach jest przykładem zbalansowanego połączenia i synergii form tradycyjnej stodoły mieszkalnej oraz nowoczesnej bryły z płaskim dachem. Dom jest zaprojektowany jako budynek energooszczędny, jest wyposażony w nowoczesne technologie monitujące oraz sterujące ogrzewaniem, wentylacją mechaniczną i energią. Automatyka będzie obsługiwana za pomocą tableta lub smartfona, co sprawia, że Dom w Złotnikach można śmiało nazwać domem inteligentnym.

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter