Projekt wnętrza domu w Gdańsku, stworzony przez architektów z pracowni Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe, balansuje pomiędzy klimatem stylu industrialnego a wysmakowaną nowoczesnością. Otwarte przestrzenie, surowe materiały oraz oszczędna paleta barw podkreślają minimalistyczny charakter miejsca. Jednak w tym przypadku został on złagodzony wytwornymi akcentami, które wprowadzają szyk i elegancję.
Dom w duchu nowoczesnego industrializmu
Ten projekt to efekt przemyślanego kompromisu pomiędzy odmiennymi wyobrażeniami projektowymi małżonków – właścicieli domu. Oryginalne, a przy tym funkcjonalne rozwiązania, wykraczające poza ramy jednego stylu, zaowocowały wyjątkową aranżacją.
Hol domu jest zwiastunem powściągliwej surowości i minimalistycznych odniesień, które królują we wnętrzu. Uwagę przykuwa szklana ściana z metalowymi, czarnymi szprosami i drzwiami prowadzącymi do salonu. Duże lustra, które optycznie powiększają i rozjaśniają korytarz, zamontowano na drzwiach szafy wnękowej, ukrywając jej obecność.
Projekt części wspólnej zakładał realizację konceptu właściciela domu – zwolennika motywów znanych z loftów. Gospodarzowi zależało na uwzględnieniu w aranżacji posiadanych przez niego cegieł rozbiórkowych. W efekcie wyłożone naznaczonymi czasem cegłami ściany podkreślają industrialny klimat salonu. Stanowią one mocny barwny akcent i współgrają z królującymi tu czernią, granatem i szarościami. Doskonale łączą się też z innymi materiałami i fakturami.
Surowy charakter wnętrza
W pożądany, surowy charakter wnętrza wpisują się proste bryły zabudowy meblowej. Jej czarny kolor ocieplają drewniane detale. Starannie dobrano też meble wolnostojące, których wspólnym mianownikiem są metalowe komponenty. W salonie lekkość granatowej kanapy podkreśla masywny, stalowy stolik kawowy z kamiennym blatem. W jadalni drewniany stół o prostej geometrycznej formie otaczają tapicerowane krzesła.
Tutaj ważną rolę odgrywa duża, metalowa lampa, której obecność uwypukla wyjątkowy styl wnętrza. Podobną funkcję pełni metalowy kinkiet na ścianie z telewizorem. Jego światło uplastycznia fakturę ciemnej tapety, co dodatkowo wyróżnia tę część salonu. Główne oświetlenie tworzą nowoczesne listwy z kinkietami, które idealnie zgrały się z wystrojem. Listwy oświetleniowe wyznaczają też ciągi komunikacyjne w całej otwartej części domu, porządkując przestrzennie całą strefę.
Drewniana podłoga w kolorze jasnego dębu wprowadza do wnętrza ciepło, podobnie jak duże powierzchnie ścian w odcieniach szarości oraz zasłony z naturalnych tkanin. Dębowe drewno doskonale komponuje się z ciemnym, imitującym marmur gresem, którym wyłożono podłogę w kuchni i korytarzu. Charakterystyczne, bogate użyłkowanie płytek wprowadza efekt elegancji i naturalnej dynamiki.
Aranżacja kuchni i łazienki
W zabudowie kuchennej dominują jednolite powierzchnie frontów w kolorze antracytu. Ich monolityczny charakter przełamuje kontrastowa dolna zabudowa o wzorze jasnego dębu oraz ciemny kamienny deseń blatu i wyłożenia ściany. Dosłownym nawiązaniem do stylu industrialnego jest charakterystyczny stalowy stelaż półek. Zamierzony, chłodny w odbiorze klimat kuchni balansuje szarość ścian i jednej z szafek. W oknie zawisły czarne drewniane żaluzje, które wprowadzają nutę dekoracyjności.
Niewielka łazienka nawiązuje tonacją do reszty przestrzeni. Czerń stalowych ram, armatury łazienkowej i fakturowanych płytek nad szafką umywalkową przełamano kolorem drewna. W aranżacji pojawił się też przypominający beton gres, który dodaje wnętrzu surowego wdzięku.
Drewniane, dywanowe schody z podświetlonymi stopniami idealnie wpisują się w estetykę domu. Podczas aranżacji wąskiej klatki schodowej precyzyjnie dobrano materiały. Fakturowaną jasną tapetę na ścianie zestawiono tu z drewnem, szkłem oraz czarną stalową ramą. Elementy te płynnie przenikają się, tworząc efektowną balustradę zwieńczoną poręczą. Intrygująca formą lampa podkreśla walory klatki schodowej, która stanowi ogniwo łączące część dzienną i prywatną.
Przestrzeń małżeńska
Przestrzeń małżeńską tworzy połączenie sypialni z łazienką. Nie brakuje tu aranżacyjnych korelacji z rozwiązaniami zastosowanymi w części wspólnej. Takim oczywistym odniesieniem jest przeszklona stalowa ściana z drzwiami. Dzieli ona pomieszczenie na niezależne strefy, które jednak w dalszym ciągu ze sobą korespondują. Prywatność zapewnia dekoracyjna szara zasłona przeszklenia.
Wyposażenie sypialni – granatowe łóżko, stalowy stolik nocny i prosta w formie toaletka – pozostaje w harmonii z industrialnym stylem. Jednak tutaj został on przełamany złotymi dodatkami i wysoce dekoracyjną tapetą z botanicznym wzorem (One Wall Design). Ten mariaż luksusu i szlachetnych materiałów z prostotą znaną z loftów to ukłon w stronę właścicielki – miłośniczki nastrojowych i eleganckich detali aranżacyjnych.
Oryginalna tapeta pełni też rolę łącznika między sypialnią a stylową łazienką. Jej wyszukaną naturę podkreśla wolnostojąca wanna, złota armatura oraz jasne marmurowe wzory. Jedną ze ścian wyłożono granatowymi płytkami o ciekawej strukturze.
Druga łazienka na piętrze realizuje podobne założenia projektowe, co ta wspólna. Ciemny gres z marmurowym wzorem i drewnopodobne elementy zabudowy zostały ożywione przez dekoracyjną armaturę w kolorze złota. Tu także zadbano o granatowy akcent w postaci płytek nad szafką umywalkową. Ciekawym elementem wystroju są kinkiety łączące cechy industrialne z detalami w kolorze złota.
Cała aranżacja emanuje surowym wdziękiem i wpisuje się w klimat nowoczesnego industrializmu. Jednak tutaj wstrzemięźliwość dekoracyjną i oszczędną kolorystykę celowo przełamano wyrafinowanymi, eleganckimi akcentami. Kompilacja pozornie przeciwstawnych estetyk wpisuje się w oczekiwania i potrzeby inwestorów. Ich zrozumienie zaowocowało realizacją miejsca o niepowtarzalnym charakterze, pasującym do właścicieli i zgodnym z ich osobowościami.
Projekt: Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe | kowalczyk-gajda.pl
Zdjęcia: Fotomohito | fotomohito.eu
Zobacz również: Dom w Puszczy – azyl z dala od miasta | Klimatyczne wnętrza wrocławskiej rezydencji