Nowoczesny industrializm we wnętrzu domu w Gdańsku

Projekt wnętrza domu w Gdańsku, stworzony przez architektów z pracowni Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe, balansuje pomiędzy klimatem stylu industrialnego a wysmakowaną nowoczesnością. Otwarte przestrzenie, surowe materiały oraz oszczędna paleta barw podkreślają minimalistyczny charakter miejsca. Jednak w tym przypadku został on złagodzony wytwornymi akcentami, które wprowadzają szyk i elegancję.

Dom w duchu nowoczesnego industrializmu

Ten projekt to efekt przemyślanego kompromisu pomiędzy odmiennymi wyobrażeniami projektowymi małżonków – właścicieli domu. Oryginalne, a przy tym funkcjonalne rozwiązania, wykraczające poza ramy jednego stylu, zaowocowały wyjątkową aranżacją.

Hol domu jest zwiastunem powściągliwej surowości i minimalistycznych odniesień, które królują we wnętrzu. Uwagę przykuwa szklana ściana z metalowymi, czarnymi szprosami i drzwiami prowadzącymi do salonu. Duże lustra, które optycznie powiększają i rozjaśniają korytarz, zamontowano na drzwiach szafy wnękowej, ukrywając jej obecność.

Czarna ściana telewizyjna w przestronnym salonie
Czarna ściana telewizyjna w salonie

Projekt części wspólnej zakładał realizację konceptu właściciela domu – zwolennika motywów znanych z loftów. Gospodarzowi zależało na uwzględnieniu w aranżacji posiadanych przez niego cegieł rozbiórkowych. W efekcie wyłożone naznaczonymi czasem cegłami ściany podkreślają industrialny klimat salonu. Stanowią one mocny barwny akcent i współgrają z królującymi tu czernią, granatem i szarościami. Doskonale łączą się też z innymi materiałami i fakturami.

Surowy charakter wnętrza

W pożądany, surowy charakter wnętrza wpisują się proste bryły zabudowy meblowej. Jej czarny kolor ocieplają drewniane detale. Starannie dobrano też meble wolnostojące, których wspólnym mianownikiem są metalowe komponenty. W salonie lekkość granatowej kanapy podkreśla masywny, stalowy stolik kawowy z kamiennym blatem. W jadalni drewniany stół o prostej geometrycznej formie otaczają tapicerowane krzesła.

Przestronny salon z dużym oknem
Salon z dużym oknem i drewnianym stołem

Tutaj ważną rolę odgrywa duża, metalowa lampa, której obecność uwypukla wyjątkowy styl wnętrza. Podobną funkcję pełni metalowy kinkiet na ścianie z telewizorem. Jego światło uplastycznia fakturę ciemnej tapety, co dodatkowo wyróżnia tę część salonu. Główne oświetlenie tworzą nowoczesne listwy z kinkietami, które idealnie zgrały się z wystrojem. Listwy oświetleniowe wyznaczają też ciągi komunikacyjne w całej otwartej części domu, porządkując przestrzennie całą strefę.

Drewniana podłoga w kolorze jasnego dębu wprowadza do wnętrza ciepło, podobnie jak duże powierzchnie ścian w odcieniach szarości oraz zasłony z naturalnych tkanin. Dębowe drewno doskonale komponuje się z ciemnym, imitującym marmur gresem, którym wyłożono podłogę w kuchni i korytarzu. Charakterystyczne, bogate użyłkowanie płytek wprowadza efekt elegancji i naturalnej dynamiki.

Aranżacja kuchni i łazienki

W zabudowie kuchennej dominują jednolite powierzchnie frontów w kolorze antracytu. Ich monolityczny charakter przełamuje kontrastowa dolna zabudowa o wzorze jasnego dębu oraz ciemny kamienny deseń blatu i wyłożenia ściany. Dosłownym nawiązaniem do stylu industrialnego jest charakterystyczny stalowy stelaż półek. Zamierzony, chłodny w odbiorze klimat kuchni balansuje szarość ścian i jednej z szafek. W oknie zawisły czarne drewniane żaluzje, które wprowadzają nutę dekoracyjności.

Czarna zabudowa meblowa z elementami drewna w projekcie Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe
Aranżacja kuchni w czerni i drewnie

Niewielka łazienka nawiązuje tonacją do reszty przestrzeni. Czerń stalowych ram, armatury łazienkowej i fakturowanych płytek nad szafką umywalkową przełamano kolorem drewna. W aranżacji pojawił się też przypominający beton gres, który dodaje wnętrzu surowego wdzięku.

Drewniane, dywanowe schody z podświetlonymi stopniami idealnie wpisują się w estetykę domu. Podczas aranżacji wąskiej klatki schodowej precyzyjnie dobrano materiały. Fakturowaną jasną tapetę na ścianie zestawiono tu z drewnem, szkłem oraz czarną stalową ramą. Elementy te płynnie przenikają się, tworząc efektowną balustradę zwieńczoną poręczą. Intrygująca formą lampa podkreśla walory klatki schodowej, która stanowi ogniwo łączące część dzienną i prywatną.

Przestrzeń małżeńska

Przestrzeń małżeńską tworzy połączenie sypialni z łazienką. Nie brakuje tu aranżacyjnych korelacji z rozwiązaniami zastosowanymi w części wspólnej. Takim oczywistym odniesieniem jest przeszklona stalowa ściana z drzwiami. Dzieli ona pomieszczenie na niezależne strefy, które jednak w dalszym ciągu ze sobą korespondują. Prywatność zapewnia dekoracyjna szara zasłona przeszklenia.

Sypialnia z dużym łóżkiem połączona z łazienką
Sypialnia połączona z łazienką

Wyposażenie sypialni – granatowe łóżko, stalowy stolik nocny i prosta w formie toaletka – pozostaje w harmonii z industrialnym stylem. Jednak tutaj został on przełamany złotymi dodatkami i wysoce dekoracyjną tapetą z botanicznym wzorem (One Wall Design). Ten mariaż luksusu i szlachetnych materiałów z prostotą znaną z loftów to ukłon w stronę właścicielki – miłośniczki nastrojowych i eleganckich detali aranżacyjnych.

Oryginalna tapeta pełni też rolę łącznika między sypialnią a stylową łazienką. Jej wyszukaną naturę podkreśla wolnostojąca wanna, złota armatura oraz jasne marmurowe wzory. Jedną ze ścian wyłożono granatowymi płytkami o ciekawej strukturze.

Wanna wolnostojąca w łazience z tapetą w liście
Tapeta pełni rolę łącznika między pomieszczeniami

Druga łazienka na piętrze realizuje podobne założenia projektowe, co ta wspólna. Ciemny gres z marmurowym wzorem i drewnopodobne elementy zabudowy zostały ożywione przez dekoracyjną armaturę w kolorze złota. Tu także zadbano o granatowy akcent w postaci płytek nad szafką umywalkową. Ciekawym elementem wystroju są kinkiety łączące cechy industrialne z detalami w kolorze złota.

Cała aranżacja emanuje surowym wdziękiem i wpisuje się w klimat nowoczesnego industrializmu. Jednak tutaj wstrzemięźliwość dekoracyjną i oszczędną kolorystykę celowo przełamano wyrafinowanymi, eleganckimi akcentami. Kompilacja pozornie przeciwstawnych estetyk wpisuje się w oczekiwania i potrzeby inwestorów. Ich zrozumienie zaowocowało realizacją miejsca o niepowtarzalnym charakterze, pasującym do właścicieli i zgodnym z ich osobowościami.


Projekt: Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe | kowalczyk-gajda.pl
Zdjęcia: Fotomohito | fotomohito.eu

Zobacz również: Dom w Puszczy – azyl z dala od miasta | Klimatyczne wnętrza wrocławskiej rezydencji

Czarny okap z frontami kuchennymi w kolorze drewna
Przestronny hol prowadzący z kuchni do salonu
Podświetlane schody prowadzące na piętro domu w Gdańsku
Szklano-metalowa ścianka oddzielająca pomieszczenia
Piętro domu z podświetlanymi schodami
Czerń, brąz i cegła we wnętrzu projektu Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe
Czerń, szarość i brąz w łazience
Jasna łazienka z wanną w czarnej zabudowie
Okrągłe lustro w czarnej ramie w łazience
Granatowy fotel przy drewnianej toaletce
Tapeta w liście za wezgłowiem łóżka
Szklano-metalowa ścianka oddzielająca sypialnię od łazienki
Granatowe płytki ceramiczne w łazience
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter