Nowy plac miejski w sercu Łodzi na terenie Fuzji

Już w połowie przyszłego roku łodzianie będą mogli korzystać z nowego placu miejskiego zlokalizowanego na terenie Fuzji – jednej z największych rewitalizacji prowadzonych obecnie przez Echo Investment. Plac umiejscowiony będzie w centralnym punkcie projektu, przed zabytkową Elektrownią – wizytówką dawnego imperium Scheiblerów. Za projekt architektoniczny przestrzeni odpowiada pracownia Medusa Group.

Plac miejski na terenie Fuzji

Plac o powierzchni blisko 3.600 mkw. stanowić będzie jedną z wielu wspólnych i otwartych przestrzeni zaplanowanych na terenie Fuzji, które łącznie liczyć będą ponad 4 hektary. Usytuowany w sercu inwestycji, nowy plac pełnił będzie rolę miejskiego dziedzińca, zapraszającego do spędzania czasu w wyjątkowym otoczeniu historii i zieleni.

Koncepcja zakłada stworzenie przed zabytkową elektrownią przyjaznej przestrzeni, która sprzyjać będzie rozmaitym aktywnościom, jak sport czy gry towarzyskie, a jednocześnie pozwoli na relaks i odpoczynek. Będzie to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Wydzielone naturalnym układem przestrzeni strefy, zapewnią różnorodność funkcji placu.

Nowy plac miejski w sercu Łodzi na terenie Fuzji
Nowy plac miejski w sercu Łodzi na terenie Fuzji

Znajdzie się na nim zatem część zielona o charakterze leśnym, żwirowa strefa cienia, która zostanie obsadzona brzozami i zaaranżowana swobodnym układem siedzisk, strefa trawników niskich, a także niestandardowy i rozwijający wyobraźnię najmłodszych plac zabaw. Wszystkie powierzchnie wspólne zostały zaprojektowane z dbałością i odpowiedzialnością za ład przestrzenny i środowisko.

Cechą charakterystyczną inwestycji jest zachowanie równowagi pomiędzy budynkami a wkomponowaną w teren zaplanowaną i dokładnie przemyślaną zielenią, która stanowić będzie 35% powierzchni terenów wspólnych kompleksu. Na terenie Fuzji zachowanych zostanie 15 istniejących drzew, a inwestor dokona nasadzenia kolejnych 92. Będą to m. in. brzozy, klony oraz jarzębiny.

– Naszą ambicją było zaprojektowanie jak najbardziej naturalnego otoczenia. Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej zabetonowanej przestrzeni, która się nagrzewa i odbija promienie słoneczne. Chcieliśmy terenu zielonego, na który spada deszcz, a woda jest retencjonowana nie poprzez standardowe uzbrojenia, a naturalnie, np. poprzez ogrody deszczowe. Tworzymy więc nowy obszar w Łodzi, obszar dla ludzi, którzy wierzą, że zieleń jest wartością dla całej społeczności. Na terenach wspólnych pojawią się drzewa, byliny, krzewy i trawy, które zostaną wkomponowane w całość kompleksu bardzo naturalnie. Zieleń będzie współistnieć z otoczeniem w niewymuszony i nieskrępowany sposób. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem – mówi Przemo Łukasik, z pracowni architektonicznej Medusa.

Nowy plac miejski w sercu Łodzi na terenie Fuzji
Nowy plac miejski w sercu Łodzi na terenie Fuzji

Historyczna zabudowa

Nowy plac korespondować będzie z historyczną zabudową Fuzji. Jego sercem i centralnym punktem będzie zabytkowa elektrownia 1910 roku – która współcześnie zaliczana jest do najpiękniejszych przykładów przemysłowej secesji w Polsce i w Europie. Obecnie zewnętrzna fasada zabytku poddawana jest pracom renowacyjnym. Swój dawny blask i pierwotne detale architektoniczne odzyskał już komin elektrowni, który góruje nad kompleksem na wysokość 80 metrów.

Nowy plac miejski w sercu Łodzi na terenie Fuzji
Historyczna zabudowa na terenie Fuzji

Konserwację przeszły także witraże zdobiące budynek. Efekt wszystkich tych prac będzie można podziwiać już na początku przyszłego roku. Poprzemysłowy charakter placu zostanie upamiętniony również poprzez wkomponowanie w nawierzchnię jego posadzki żeliwnych płyt, odzyskanych na terenie inwestycji podczas prowadzenia rewitalizacji. Otwarcie ogólnodostępnego placu stanowić będzie kolejny krok do przywrócenia Łodzi 8 hektarów historycznej przestrzeni.

– Postawiliśmy sobie za cel oddanie miastu i jego mieszkańcom miejsca różnorodnego i wyjątkowego, które zaoferuje nową jakość życia i spędzania wolnego czasu. Właśnie taka będzie Fuzja – innowacyjna, stawiająca na pierwszym miejscu dobrostan lokalnej społeczności i zaprojektowana zgodnie z najnowszymi światowymi trendami. Ogromną wartością naszej inwestycji jest stojąca za nią historia Łodzi przemysłowej i historia ludzi, którzy tworzyli włókienniczą potęgę miasta. Zaniedbany przez lata historyczny obszar chcemy opisać nowymi obiektami i nowymi funkcjami, które budować będą tożsamość tego miejsca i tworzyć jego społeczność. Nowy plac nie będzie standardową scaloną ze sobą powierzchnią, którą zwykliśmy widzieć w miastach. Jego poszczególne obszary będą rozłożone w przestrzeni, dzięki czemu zyskamy mniejsze klimatyczne strefy o różnych funkcjach, zapewniające jednocześnie poczucie intymności. Plac pozwoli nam organizować rozmaite aktywności dla łodzian, jak zajęcia jogi, warsztaty, pikniki czy wydarzenia kulturalne. Cieszymy się, że już za kilka miesięcy część przestrzeni Fuzji znów tętnić będzie życiem – mówi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment.

Zobacz również: Wieża Eiffla – budowa, historia i ciekawostki | Reaktywacja katowickich Szopienic

Nowy plac miejski w sercu Łodzi na terenie Fuzji
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter