Nowy pomysł na domek letniskowy

Nowy pomysł na domek letniskowy

Dom Brda’12 to projekt katowickiej pracowni Doomo. Budynek inspirowany jest formą znaną każdemu uczestnikowi wczasów pracowniczych z lat 70., czyli popularnego w budownictwie letniskowym tamtego okresu modelu domku Brda. Koncepcja projektu opiera się na dwóch elementach. Pierwszy to forma wpisująca się w krajobraz łąk, lasów i gór. Wywodzi się z letniskowych domów typu „brda”, gdzie ściany boczne zastąpione są dachem obniżającym się do poziomu gruntu. Drugi element to zielony dach, który jest naturalną kontynuacją otaczającej dom przyrody. Staje się dodatkową powierzchnią użytkową, punktem widokowym oraz miejscem wypoczynku i zabawy.

Jednocześnie pod względem technicznym przewyższa standardowe rozwiązania. Jego zalety to: duża bezwładność cieplna zapobiegająca przed wychładzaniem zimą i nagrzewaniem latem, tłumienie hałasów, znacznie dłuższa trwałość, odparowywanie większości opadów deszczowych, pochłanianie zanieczyszczeń i produkcja tlenu oraz możliwość odzyskania utraconej pod zabudowę powierzchni biologicznie czynnej.

Projekt Brda’12 znalazł się wśród zwycięzców 19. cyklu międzynarodowego konkursu 20+10+X World Architecture Community Awards. Chodzi w nim o promowanie mniej znanych, ale interesujących i wartościowych projektów. Społeczność konkursu tworzy dziś około 20 tysięcy zarejestrowanych członków z prawem do oddania głosu na jedną z tysięcy zgłoszonych do konkursu prac. W każdym cyklu konkursu nagradzanych jest tylko 20 projektów wybranych przez członków honorowych oraz 10 projektów wskazanych przez wszystkich użytkowników.

 

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter