W tym wnętrzu wszystko zostało dobrane tak, by harmonizować z życiem codziennym inwestorów. Przed Wami projekt wnętrza 100-metrowego apartamentu w Łodzi, za którym stoi Oktawia Rusin z pracowni O.S.A design.
Projekt pracowni O.S.A design
Projekt O.S.A design obejmował swoim zakresem cały metraż – począwszy od strefy dziennej w skład w której wchodził: hol, komunikacja, salon połączony z jadalnią, kuchnia, wc oraz garderoba, aż po strefę nocną, która obejmowała – klatkę schodową, komunikację sypialnię, gabinet, łazienkę i pokój relaksu. Istotną i ciekawą kwestią jest fakt, że mieszkanie, mimo iż zlokalizowane jest w zabudowie wielorodzinnej i nowoczesnym budownictwie, jest dwupoziomowe, co czyni je jeszcze bardziej inspirującym i pozwala zastosować nietypowe zabiegi projektowe.
Założenia od samego początku były jasne, klarowne i sztywne. Definiowały zarówno styl jak i kolorystykę, nie dawały miejsca na ustępstwa, natomiast inwestorzy byli stali i zdecydowani w swoich działaniach. Miało być przede wszystkim elegancko i luksusowo. Gama kolorów, jaka miała definiować ten szyk była monochromatyczna – od szlachetnej i wytwornej bieli, po szykowną czerń. Inwestorzy uwielbiają i najlepiej czują się w minimalistycznych wnętrzach, gdzie żaden element nie dominuje, stanowiąc tym samym świetne warunki do odpoczynku. Ogromną obawą inwestorów był argument, aby mieszkanie w odbiorze nie było zbyt „zimne”, a co najważniejsze nie zbliżało się do kategorii glamour.
Klienci wielokrotnie podkreślali, że minimalistyczne jest dla nich tożsame z nowoczesne, które dla różnych osób może być odbierane w inny sposób, ale zdecydowanie chcieliby odejść od estetyki skandynawskiego stylu. Warto tutaj także pamiętać, że docelowo mieszkanie ma stanowić apartament na wynajem. W związku z tym stworzenie minimalistycznego wnętrza, gdzie żaden kolor nie stanowi dominanty jest najlepszym i najbezpieczniejszym działaniem projektowym.
Charakterystyka zaprojektowanego wnętrza
Okazuje się, że próba opisania decyzji projektowych, doboru materiałów, czy zdefiniowania stylistyki wcale nie była tak łatwa, jakby się mogło wydawać. Dochodzenie do końcowego etapu poprzedzone było szeregiem dyskusji, prób projektowych, wizyt w showroomach i sprawdzania najlepszej drogi. Ten minimalistyczny apartament, dzięki wykorzystaniu gradientu koloru czarnego, kamiennych płaszczyzn, wzbogaconych w elementy jasnego drewna oraz złotego koloru armatury, stał się luksusowy, ale przy tym bardzo powściągliwy.
Ceramika gra tu znaczącą rolę. Użyta została w kolorze czarnym. Dużą rolę we wnętrzach odgrywają także światła oraz przezierne elementy szklane w postaci przegród, jak drzwi szklane strukturalne, czy lustro na suwnicy. Ich dodatkowym atutem jest nowoczesny charakter tych elementów, a także tworzenie korelacji z pomieszczeniem graniczącym.
Dla wzbogacenia estetyki zastosowane zostały lamele w rozszerzonej kolorystyce, od fornirowanych po laminowane w kolorze czarnym. Wspomniane lamele wykorzystane są tutaj jako okładziny oraz lekkie przegrody do wydzielania przestrzeni. Te, które pojawiają się jako drewnopodobne w zestawieniu z panelami są spójne z odcieniem podłogi.
Czarne natomiast, wykorzystane są w nietypowej roli, tzn. w sypialni jako zagłówek, powyżej tapicerowanej linii wezgłowia. Dla ocieplenia wnętrza, miejscami wplątana jest bujna tapeta przedstawiająca ożywczą florę, która umiejętnie „rozgrzewa” pomieszczenia, ale nie dominuje.
“Nie da się ukryć, że wyzwaniem był także aspekt sprostania wszystkim postawionym założeniom ergonomicznym, stawiając na równi wytyczne estetyczne, dopasowaniu ich do wymagających inwestorów, a docelowo przyszłemu najemcy” – mówi Oktawia Rusin, założycielka O.S.A. design.
Wnętrza kuchni w projekcie O.S.A design
Zdecydowanie warto przybliżyć poszczególne materiały, jakie zostały użyte w projekcie, w odniesieniu do konkretnych pomieszczeń. Zacznijmy od kuchni. Do realizacji tego wnętrza wykorzystany został mikrocement, który zastępuje płytki, dzięki czemu możemy uzyskać jednolite płaszczyzny pozbawione spoin i fug, a przy tym bardzo odporne na wszelkie zabrudzenia i działania. Ten materiał znajduje także zastosowanie w podłodze z uwagi na swoje bardzo dobre właściwości i odporność na wodę. Podłogę definiują także panele laminowane o podwyższonych właściwościach na ścieranie w kolorze zimnego drewna z widocznymi sękami. Dzięki ich zastosowaniu, pomieszczenie jest cieplejsze w odbiorze.
Dopełnia je także wykorzystanie lameli fornirowanych, które pojawiają się w postaci pionowych (na ścianach) i poziomych (na sufitach) podziałów. W przestrzeni między lamelami zostało wprowadzone światło led, które umiejętnie tworzy grę świateł i podkreśla wejście do kuchni, w sposób symboliczny tworząc portal.
Mówiąc o materiałach należy wspomnieć także o wykorzystanych meblach. W kuchni zostały użyte białe fronty w mieszanym systemie otwierania, tzn. dolny pas szafek otwiera się dzięki zacięciu frontu na 45stopni, pod którym pojawia się ciemny grafitowy korpus szafek. Natomiast górne szafki otwierane są za pomocą systemu TipOn, co pozwala w pełni zrezygnować z uchwytów, zapewniając minimalistyczny wygląd zabudowy.
Zabudowa w kuchni została skonstruowana w kształcie litery ,,C” z dopełnieniem w postaci wysokiej zabudowy, która pośrednio zamyka ją w całość tworząc zamknięty obwód. Wyspa kuchenna w pełni wykorzystuje przestrzeń kuchni umożliwiając tym samym stworzenie miejsca do spożywania posiłków, ale także „zamykając” kuchnię od wejścia i gwarantując dyskrecję. W tym pomieszczeniu dużą rolę odgrywają także elementy AGD w postaci nowoczesnych produktów.
Nie sposób pominąć okapu kuchennego w postaci walcowej tuby, w kolorze czarnym, czy jednokomorowego zlewu z czarną baterią kuchenną. Ważną rolę pełni w tym pomieszczeniu oświetlenie, które zostało wykorzystane w postaci kilku kryteriów, m.in. oprawy natynkowe wpuszczane w sufit podwieszany, oświetlenie led po obwodzie sufitu podwieszanego oraz wisząca minimalistyczna lampa AQForm. Pełni efektu dopełniają tapicerowane welurowe hokery oraz nowoczesny grzejnik z pionowymi przęsłami i wieszakiem.
Wnętrza łazienki i toalety
W przestrzeni łazienkowej pojawiają się kamienne okładziny w postaci płytek wielkoformatowych. Kafle mają widoczne, regularne ożyłowanie, ale bardzo delikatne dzięki czemu w subtelny sposób dekorują pionowe przegrody. W łazience wykorzystane zostały kafle w dwóch kolorach: szarości i czerni.
Przestrzeń ścian w łazience zdobi także tapeta w dekoracyjne liście, w której dominującym kolorem jest zielony. Dla wszystkich osób, które obawiają się takiego rozwiązania, Oktawia Rusin uspokaja mówiąc, że technologia pozwala na wykonanie tapety w odpowiednim systemie Wet&Dry, co umożliwia zastosowanie jej nawet w przestrzeni brodzika.
Bardzo ważnym uzupełnieniem jest złota armatura, która pełni tutaj biżuteryjny aspekt. Zastosowana została przy użyciu baterii umywalkowej, przycisku do spłuczki oraz baterii prysznicowej wraz z deszczownicą. Kolor złoty znajduje zastosowanie w postaci ramy okalającej lustro oraz wiszącej oprawy świetlnej. Przechodząc do oświetlenia, nie sposób nie zauważyć, jak ważną rolę odgrywa w tej przestrzeni.
To właśnie światło dodaje pikanterii i dopełnia tę przestrzeń. Światło zostało użyte w postaci punktów natynkowych oraz liniowych led po obwodzie sufitów podwieszanych. To właśnie światło wydobywa pierwszy plan, tworząc przy okazji tło i podkreślając atuty wnętrza, tym samym budując odpowiedni nastrój. Profil led pojawia się również w podeście, niejako odcinając i unosząc go do góry, we wnęce prysznicowej efektownie rozświetlając tapetę i półkę na kosmetyki oraz pod okrągłym lustrem.
Łazienka stanowi amfiladowe przejście dla pomieszczenia relaksu, natomiast oddzielona od niego została przy pomocy drzwi szklanych, dzięki czemu zyskała dopływ światła dziennego i lepszą możliwość przewietrzania tego pomieszczenia. Zabudowa meblowa zmuszała do wykorzystania grafitowej okleiny meblowej. Pas wysokiej zabudowy stanowi osłonę dla pieca, który stanowi źródło ciepła dla tego mieszkania, natomiast w pozostałych szafkach znajdują miejsce: pralka, ręczniki, kosmetyki i inne niezbędne dla tego pomieszczenia artykuły.
Szafka pod umywalkę to blenda, która pokryta została płytką, dzięki czemu jest odporna na wszelkie działania wody, wilgoci i środków chemicznych. Meble otwierane są dzięki wycięciu frontów. W ten sposób konwencja rezygnacji z uchwytów jest możliwa, natomiast użytkowanie mebli funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu czystości.
Skupiając uwagę na wc, nie sposób nie zauważyć, że pomieszczenie jest bardzo spójne z łazienką, ale z uwagi na mniejszą powierzchnię jest także bardzo stonowane i okrojone w decyzjach projektowych. Przestrzeń ta powstała przy użyciu kafli w kolorze czarnym, bujnej tapety oraz czarnej farby. W tym pomieszczeniu dużą rolę odgrywa również światło. Tutaj w postaci led zostało wykorzystane zarówno w pionowych przegrodach- ścianach, ale także w poziomych- sufitach, dzięki czemu tworzy ciekawy efekt wizualny, ale i kontynuację.
Dużej pikanterii temu miejscu zapewnia lampa wisząca w postaci papugi, producenta King Home – model Loro 1. Taki typ oprawy świetnie komponuje się z bujną, florystyczną tapetą. W wc, podobnie jak w łazience, zastosowana została ceramika w kolorze czarnym. Meble, które składają się na przestrzeń toalety, okrojone zostały do minimum i stanowią je fornirowane wiszące szuflady w kolorze dębu bielonego. Tło i głębię zapewniają czarne ściany malowane farbą, natomiast optyczne powiększenie przestrzeni i drugi plan tworzy proste lustro, zrównane z licem ściany.
Wyzwania w projekcie O.S.A design
Zarówno wielkość mieszkania, jak i jego budowa sprawiły, że nie obyło się bez wyzwań. Inwestorzy dali architektce pełną swobodę i tym samym pełną zgodę na ingerencję w tkankę mieszkania (nie pomijając działania grawitacji i uwzględniając decyzje Zarządcy Budynku).
Dzięki temu O.S.A. design podjęła się wyburzeń i zmian w rozdzieleniu pomieszczeń, uzyskując tym samym większą łazienkę idealną i skrojoną na skalę dużego, luksusowego mieszkania, a przy okazji tworząc pokój relaksu w idealnej relacji z łazienką. Dowiedzieliśmy się również, że dużym wyzwaniem podczas projektowania, były także skosy występujące w pomieszczeniach, czyli pocięte wysokości pomieszczeń przez opadające połacie dachowe.
Wymagało to miejscami wykonania zabudowy na zamówienie, przemyślenia sposobu korzystania z mebli, czy samego użytkowania pomieszczenia. Kolejnym wyzwaniem było opracowania sposobu na lepsze przewietrzanie łazienki, jak i uzyskanie dostępu do światła dziennego, które udało się pozyskać, zmniejszając powierzchnię użytkową komunikacji. Istotnym był także aspekt przejścia do kuchni, aby w charakterystyczny i intrygujący sposób zaakcentować wejście do niej i tym samym utworzyć zamknięcie widoku po wejściu do mieszkania.
Kuchnia obejmuje ponad 15m2, ale inwestorzy podkreślali od początku współpracy, aby cała ta przestrzeń została wykorzystana w pełni na kuchnię, ale w taki sposób, żeby nie dominowała, i była tłem, dla całości projektu. Klienci chcieli także możliwie rozgraniczyć strefy. W związku z tym wszystko co niezbędne do przyjęcia gości mieści się w ramach parterowej części mieszkania, natomiast strefa nocna jest w pełni została zlokalizowana na piętrze.
Symbolicznym akcentem rozdzielenia tych części jest lustro na suwnicy, które umożliwia przysłonięcie piętra i czytelne rozgraniczenie tych przestrzeni. Wiele tych działań projektowych wymagało przearanżowania instalacji, czy elektrycznej, czy też wodno-grzewczej, przemyślenia sposobu użytkowania, czy zminimalizowania kosztów pewnych kierunków. Pracownia O.S.A. kładła nacisk nie tylko na estetykę, ale także ergonomiczny zakres działań, a za priorytetem było oczywiście zadowolenie inwestorów i przyszłego najemcy.
Kto tu zamieszka w tym wnętrzu?
Istotnym aspektem jest to, że inwestorem zamówienia było małżeństwo, gdzie decydującą rolę odgrywała Pani Ania. Początkowo wnętrze wykonywane było w charakterze apartamentu na wynajem, jednak im bliżej było do zakończenia działań projektowych, inwestorka nie mogła oprzeć się chęci zamieszkania w mieszkaniu. Finalny efekt sprawił, iż inwestorzy sprawdzą funkcjonalność i estetykę na „własnej skórze” i przez okres dwóch do trzech lat będą zamieszkiwać lokal, aby następnie przeznaczyć je na wynajem.
,,Rozpoczynając działania projektowe dużo rozmawiam z klientami. Inwestorzy otrzymują także szereg pytań składających się na ankietę projektową, która stanowi moje wytyczne, by jak najlepiej zrozumieć ich potrzeby i preferencje. Samych inspiracji szukam wiele, niejednokrotnie zajmuje to kilka godzin. Posiłkuję się nimi do stworzenia tablic projektowych, tzw. moodboardów, które wizualizują klientom pewien schemat działania dla poszczególnych lub przykładowych pomieszczeń. Bywa i tak, że niejednokrotnie inspiracją stają się sami klienci z uwagi na swoje zainteresowania, hobby, oczekiwania wobec wnętrza, czy posiadane inspiracje, które służą im jako materiały do pracy z architektem i pomoc w rozmowach. W międzyczasie tworzę swoje wizje i obrazy, które w moim odczuciu najlepiej sprawdzą się w tej przestrzeni, czy dla tych osób/ odbiorców” – twierdzi Oktawia Rusin.
Rozpoczynając każdy projekt, właścicielka O.S.A. design stara się jak najlepiej poznać swoich klientów, by możliwie szczegółowo i precyzyjnie dopasować estetykę, funkcjonalność i program założenia projektowego dla danej osoby. Każdy jest inny i wyjątkowy, ma swoje nawyki, preferencje i upodobania. Nigdy nie ma najlepszego i dopasowanego programu funkcjonalnego, czy inspiracji oddającej potrzeby. Z tego też powodu, każde wnętrze jest inne i szczególne, każdy projekt staje się odmienny i „szyty na miarę” potrzeb klientów.
Pracownia O.S.A design
Pracownia architektoniczna O.S.A design została stworzona przez Oktawię Rusin w 2019r. Jej celem jest stawianie czoła nowym trendom w architekturze i optymalizowanie zastosowanych rozwiązań w przestrzeni. Pracownia zajmuje się projektami koncepcyjnymi, budowlanymi i wykonawczymi dla przestrzeni mieszkalnych i publicznych. Przygotowuje także pełną dokumentację domów jednorodzinnych i zabudowy wielorodzinnej, aż po budynki biurowo-usługowe. Ze względu na priorytety, jakie obiera: ergonomię oraz indywidualność z wykorzystaniem ponadczasowych rozwiązań, O.S.A. cieszy się uznaniem wśród klientów.
Zobacz również: Norse – piękny apartament w Kijowie | “Krakowiacy i Górale” – drugie życie zabytkowej kamienicy