O wyburzeniach polskiej architektury modernistycznej po 1989 roku

Warszawski Supersam, katowicki dworzec kolejowy „Brutal”, lubelskie kino „Kosmos” czy willa Julisin w Konstancinie – to tylko wybrane przykłady nieodżałowanych obiektów modernistycznych, o których wyburzeniu było głośno, i które wciąż są obecne w dyskursie dotyczącym rozwoju miast w kontekście ich dziedzictwa.

Wykład z cyklu „Architektura w Wozowni”

Wtedy niedocenione, obecnie są uznawane za zabytki. Co zatem się stało, że pozbyliśmy się budynków, które teraz często określamy mianem pereł architektonicznych? Czy taki los czeka architekturę lat 90., postrzeganą jako współczesne „niechciane dziedzictwo”? Podczas wykładu Patrycji Jastrzębskiej zostaną przedstawione wybrane modernistyczne obiekty, które wyburzono lub znacząco przekształcono po 1989 roku.

Pawilon Chemii w Warszawie, fot. Zbyszko Siemaszko, NAC
Pawilon Chemii w Warszawie, fot. Zbyszko Siemaszko

Patrycja Jastrzębska

Patrycja Jastrzębska to historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, prezeska Stowarzyszenia MASŁAW. Autorka inicjatywy i redaktor prowadząca popularny serwis na Facebooku „Tu było, tu stało” oraz stronę www.tubylotustalo.pl poświęcone dziedzictwu i jego ochronie. Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej.

Patrycja Jastrzębska
Patrycja Jastrzębska

Autorka publikacji „Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r.” oraz „Tu było, tu stało. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.” oraz artykułów z dziedziny architektury, zabytków i edukacji architektonicznej (publikacje m.in. w: „Architektura Murator”, „Art and Business”, „Newsweek Polska”, „Stolica”). Inicjatorka licznych akcji społecznych i projektów. Kuratorka wystawy czasowej: „Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 r.” w Muzeum Woli, oddziale Muzeum Warszawy. Prowadzi i organizuje debaty i wykłady poświęcone architekturze i ochronie dziedzictwa kulturowego.

Trafione, zatopione: o wyburzeniach polskiej architektury modernistycznej po 1989 roku – wykład on-line Patrycji Jastrzębskiej w ramach cyklu „Architektura w Wozowni”
Kiedy:
22.03.2022 (wtorek), godz. 18.00
Gdzie: Facebook i kanał YouTube Galerii Sztuki Wozownia


Zobacz również: Niezwykły mural w centrum Wrocławia | Wystawa Elektryczne Śmieci w Rzeszowskich Piwnicach

Supersam, fot. Zbyszko Siemaszko, NAC
Supersam, fot. Zbyszko Siemaszko, NAC
Katowice, Młody Technik, nr 10_1973r
Katowice, Młody Technik, nr 10_1973r
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter