Odrestaurowana stara chata z lat 30. w Szczyrku – oaza ciszy i spokoju

Czego dzisiaj najbardziej potrzebujemy? Zapewne spokoju i ciszy. I to może zagwarantować nam to wyjątkowe miejsce w Szczyrku. Odrestaurowana stara chata karpacka z lat 30.. Właścicielom zależało na zachowaniu oryginalnego klimatu miejsca nie tylko w detalach i dodatkach. Sami przyznają, że dla ekipy remontowej było to nie lada wyzwanie. Powstało DAJ SPOKÓJ – dom w starym stylu, z zachowaną XIX-wieczną bacówką w roli narciarni.

Misja ratunkowa starej chaty

Ta historia powinna zacząć się od przedstawienia właścicieli. Magda Daszkiewicz i Maciek Kulig. Architektka i aktor. Małżeństwo. Wraz z dwójką dzieci po 13 latach mieszkania w centrum Krakowa postanowili przenieść się w ich rodzinne strony, czyli w Beskidy. „Jakiś czas temu rzuciliśmy wszystko i postanowiliśmy przenieść się z Krakowa w góry – do Szczyrku, żeby wyremontować starą, drewnianą chatę, w której się zakochaliśmy. Od początku przyświecała nam wizja ratowania starej oryginalnej Szczyrkowskiej zabudowy. Prawie nikt o nią nie dba. Stare domy w górskich kurortach są burzone na potęgę, a na ciasnych działkach budowane hotele z betonu i szkła” – mówi Maciek Kulig.

Odrestaurowana stara chata z lat 30. w Szczyrku - oaza ciszy i spokoju - projekt PRZESTRZENIE - foto Maciej Kulig
Odrestaurowana stara chata z lat 30. w Szczyrku

Za cały projekt odpowiada Magda Daszkiewicz, właścicielka pracowni architektury PRZESTRZENIE. Od początku założeniem całego projektu było uratowanie tyle, ile się faktycznie da oraz brak kompromisów. Magda w każdym swoim projekcie zwraca uwagę na autentyczność materiałów i miejsca. Nie mogła pozwolić na wyburzenie większości budynku i jego odtworzenie właściwie w formie atrapy, co podpowiadała większość wykonawców. Zależało jej na utrzymaniu oryginalnego klimatu i nadaniu drugiego życia miejscu, które nawet w tak złym stanie miało swój urok.

„Postanowiliśmy zachować oryginalną bryłę naszej chaty i materiały. Dom był w fatalnym stanie. Musieliśmy wzmocnić fundamenty, wymieniać dach i stropy, podłączyć media, wzmocnić konstrukcję i jeszcze wiele innych rzeczy, o których cieszymy się, że powoli zapominamy” – mówi Magda Daszkiewicz. „Z tyłu domu z niemal archeologiczną ostrożnością odrestaurowaliśmy najstarszą część – dawną XIX w. bacówkę, w której mieści się narciarnia i rowerownia” – dodaje.

Odrestaurowana stara chata z lat 30. w Szczyrku - oaza ciszy i spokoju - projekt PRZESTRZENIE - foto Maciej Kulig
Drewniany stół w odrestaurowanej chacie z lat 30.

Trudny proces odbudowy

A trzeba przyznać, że cały proces nie należał do najłatwiejszych. Czas nie obchodził się łaskawie z chatą. Wyjściowy stan techniczny był fatalny, do tego szkodniki, które niszczyły drewno. A właścicielom zależało na zachowaniu jak największej ilości oryginalnych elementów i to zdecydowanie im się udało. Podłoga drewniana przechowywana przez całą budowę i na końcu z powodzeniem wykorzystana, deski elewacyjne użyto jako okładzin wewnątrz domu, a stare schody służą jako zejście do piwnicy.

Sypialnia w odrestaurowanej starej chacie z lat 30.
Sypialnia w odrestaurowanej starej chacie

Architekta pokusiła się o wprowadzenie wielu współczesnych rozwiązań, który miały przede wszystkim zapewnić komfort użytkowania tej chaty. I pozostając przy komforcie, to właśnie akustyka tych wnętrz była kluczowa. W projekcie zastosowano m.in. drzwi z opadającymi progami, płyty gipsowe akustyczne, izolację wełną, a także przekładki gumowe w stropach oraz ściankach działowych. Idąc dalej, remont wymagał również zaprojektowania nowego systemu wentylacji oraz ukrycia elementów instalacji tak, żeby nie były widoczne i nie psuły efektu końcowego.

DAJ SPOKÓJ – miejsce dla poszukujących balansu

DAJ SPOKÓJ nazwa niezwykle przewrotna, ale pasująca do tego miejsca. „Nazwa nie od razu przyszła nam do głowy, prosiliśmy nawet znajomych o pomoc. Było kilka propozycji, ale chcieliśmy stworzyć słowo/słowa, które oddadzą charakter tego miejsca. Kojarzyła nam się ze „spokojem”, więc uznaliśmy, że to jest TEN kierunek i finalnie powstało „DAJ SPOKÓJ”, które ma wiele znaczeń, ale dla nas przede wszystkim oznacza odpuszczenie. Wychodzimy z założenia, że czasem warto jest odpuścić dla świętego SPOKOJU i zdrowia psychicznego” – dodają właściciele.

Magdalena Daszkiewicz i Maciej Kulig w chacie DAJ SPOKÓJ
Magdalena Daszkiewicz i Maciej Kulig w chacie DAJ SPOKÓJ

Od początku właściciele DAJ SPOKÓJ wiedzieli, że to miejsce będzie udostępniane innym. Dla Maćka kluczowe było stworzenie przestrzeni, która pozwoli „czuć się jak u siebie”, a jednocześnie da możliwość obcowania z prawdziwym klimatem, jaki kryje się w karpackiej chacie. „Chętnie zarazimy naszych gości pasją do biegania po okolicznych szczytach, wieczornego podchodzenia na skiturach czy kręcenia kilometrów po miejscowych ścieżkach rowerowych i trasach szosowych” – mówią właściciele. „Chata położona jest w Górnym Szczyrku przy głównej drodze, więc nie ma obawy o dojazd w zimie. Jeśli tylko spadnie wystarczająco dużo śniegu, to można na nartach zjechać ze szczytu pod same drzwi. Niecałe 500 metrów od domu znajduje się największa stacja narciarska – Gondola na Halę Skrzyczeńską” – dodają.

Narty we wnętrzu odrestaurowanej starej chacie z lat 30.
We wnętrzu zachowano wiele historycznych elementów

A ile osób znajdzie tu miejsce dla siebie? Chata liczy pięć wygodnych apartamentów. Każdy posiada własną łazienkę. Do dyspozycji gości jest także przestrzeń wspólna z dużym stołem jadalnianym w ganku. Właściciele dają możliwość wynajęcia całego domu lub pojedynczych apartamentów. Korzystając z uroków okolicy, można zatracić się w śniadaniu dostarczonym pod same drzwi. W koszach znajdzie się wiele lokalnych przysmaków! DAJ SPOKÓJ to też świetne miejsce na pracę w ciszy. W każdym apartamencie jest wygodne miejsce do pracy, można też śmiało zająć przestrzeń przy dużym stole w jadalni.

DAJ SPOKÓJ to baza Magdy i Maćka. Stworzona przez nich dla siebie i innych. To właśnie w tym zamknięta jest cała magia tej chaty. Dlatego jest tak autentyczna, przytulna i funkcjonalna.

Wnętrze chaty DAJ SPOKÓJ
Wnętrze chaty DAJ SPOKÓJ

Projekt: Magdalena Daszkiewicz, pracownia PRZESTRZENIE | przestrzenie.pl
Zdjęcia: Maciej Kulig

Zobacz również: Nowoczesny dom pod Warszawą dla 3-osobowej rodziny | Zaskakujące wnętrza 250-metrowego domu architektki i jej rodziny 2+4

Schody prowadzące na piętro starej chaty z lat 30.
Sypialnia w odrestaurowanej starej chacie z lat 30.
Przytulna sypialnia w odrestaurowanej starej chacie z lat 30.
Czarny stół i krzesła we wnętrzu odrestaurowanej starej chacie z lat 30.
Pokój dla dzieci na poddaszu w odrestaurowanej starej chacie z lat 30.
Odrestaurowana stara chata z lat 30. w Szczyrku - oaza ciszy i spokoju - projekt PRZESTRZENIE - foto Maciej Kulig
Minimalistyczna łazienka w odrestaurowanej starej chacie z lat 30.
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter