Miskant chiński – odmiany, uprawa, pielęgnacja i wymagania

Miscanthus sinensis 'Ferner Osten'

Egzotyczne trawy ozdobne są coraz częściej stosowane w naszych ogrodach jako rośliny upiększające. I nie w tym nic dziwnego – rosną szybko, są łatwe w utrzymaniu, dają się szybko formować, a przede wszystkim wyglądają bardzo ładnie. Jednym z gatunków zdobywającym coraz większą popularność jest miskant chiński.

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – krótki opis gatunku

Ojczyzną miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) jest Azja Wschodnia, w tym Chiny, od których pochodzi drugi człon nazwy gatunkowej. Roślina zalicza się do rodziny wiechlinowatych (Poaceae) i obecnie spotykana jest w większości rejonów świata. Miskant jest rośliną wieloletnią o pokroju typowym dla traw. W naturze dorasta nawet do trzech metrów wysokości, tworząc gęste kępy wyrastające z podziemnego kłącza. Liście mają długość do 75 centymetrów i szerokość do dwóch centymetrów. Przez środek blaszki liściowej biegnie dobrze widoczny, jaśniejszy nerw. Barwa i pokrój liści może się różnić, nie tylko tylko w odmianach hodowanych w ogrodach, ale również w środowisku naturalnym. W czasie kwitnienia z kęp liści wyrastają sztywne, wzniesione pędy, na których szczycie gęsty kwiatostan w kształcie kłosa. Również kwiaty rośliny mogą mieć różne kolory w zależności od odmiany.

Miskant chiński
Miskant chiński – wysoka, szybko rosnąca trawa ozdobna o pasiastych źdźbłach

Miskant chiński jest rośliną ozdobną, uprawianą w ogrodach. Jednak na tym nie kończą się możliwości jego wykorzystania. Ze względu na szybki wzrost i gęsty system korzeniowy może on być stosowany jako roślina zapobiegająca erozji gleby. Prowadzone są również próby z wykorzystaniem go jako źródła paszy dla zwierząt hodowlanych. Pomagają w tym modyfikacje genetyczne mające na celu zwiększenie zawartości celulozy w roślinie, a tym samym podniesienie jej biomasy.

Miskant chiński – foto Yuta Koike - Unsplash
Miskant chiński – trawa ozdobna do ogrodu – foto Yuta Koike – Unsplash

Miskant chiński – odmiany

Przez wiele lat ogrodnicy stworzyli liczne odmiany miskanta chińskiego, różniących się wyglądem liści, kolorami kwiatostanów, jak również rozmiarami. W ogrodzie warto posadzić kilka różnych wariantów kolorystycznych, które będą stanowiły różnorodne i ciekawe tło dla innych roślin. Dobrym pomysłem jest także wybranie odmian kwitnących w różnych okresach. Dzięki temu będą one upiększały nasz ogród od lata, aż do późnej jesieni.

Miskant chiński – foto Tomas Tarvainis
Miskant chiński – trawa ozdobna do ogrodu – foto Tomas Tarvainis

Do ogrodowych kompozycji z niższymi roślinami najlepsze są odmiany miskantów nieprzekraczające metra wysokości. Najmniejsza z nich to Apache, która osiąga maksymalnie pięćdziesiąt centymetrów. Rośliny tej odmiany mają bardzo atrakcyjny wygląd, pokrywają je żółte, poprzeczne paski przecinające jasnozielone liście. Podobną wysokość osiąga Gold Bar (w czasie kwitnienia dorasta do metra), który tworzy gęste kępy. Liście rośliny są stosunkowo cienkie i również pokryte żółtawymi plamkami. Nieco wyższy jest Red Chief dorastający do osiemdziesięciu centymetrów (kwitnąc, osiąga ponad metr). Tworzy kuliste kępy, a jego wąskie liście na koniec sezonu zmieniają kolor z zielonego na pomarańczowy, ożywiając ogród jesienią. Niskie odmiany traw mogą być hodowane nie tylko w ogrodzie, ale również w dużych pojemnikach na tarasach czy balkonach.

Miskant chiński – foto Tomas Tarvainis
Wymagania i uprawa miskanta chińskiego? Miskant chiński powinno się uprawiać w miejscu słonecznym – foto Tomas Tarvainis

Spośród odmian o średniej wysokości godne polecenia są Silberfeder, Rotsilber oraz Variegatus. Wszystkie trzy dorastają do wysokości dwóch metrów i charakteryzują się kwiatostanami przybierającymi odcienie srebra. Swój atrakcyjny wygląd zachowują również po uschnięciu, dzięki czemu doskonale nadają się do komponowania suchych bukietów. Odmiana Silberfeder dodatkowo posiada atrakcyjnie wyglądające, zielone liście z grubą, środkową żyłą.

Wreszcie odmiany najwyższe, charakteryzujące się strzelistym pokrojem – Zebrinus, David i Cosmopolitan – idealnie nadające się do stworzenia pięknych, naturalnych przegród oddzielających różne części ogrodu. Cosmopolitan ma szerokie liście z kremowymi akcentami, wiechowate kwiatostany o barwie miedzi i dorasta aż do dwóch i pół metra. David jest podobnej wysokości, kwiatostany mają kolor czerwonawy, a szerokie liście przecina biały pas. Trochę niższy Zebrinus przekracza dwa metry, jego liście są oliwkowo-zielone, a największą ozdobą są duże kwiatostany w kolorze purpury.

Miskant chiński – foto Robert Chen - Unsplash
Uprawa miskanta chińskiego? Miskant najlepiej rośnie na w miarę wilgotnych i żyznych glebach – foto Robert Chen – Unsplash

To oczywiście nie wszystkie odmiany – zależnie od naszych upodobań estetycznych w handlu możemy spotkać kolejne. Miskant olbrzymi, miskant flamingo, miskant memory czy miskant Vanilla Sky to kolejne warianty tej bardzo plastycznej rośliny, różniące się znacznie kolorami i pokrojem.

Miskant chiński – stanowisko i gleba

Podobnie jak i inne wysokie i gęsto rosnące trawy, miskant chiński może być używany w ogrodzie jako atrakcyjna roślina stanowiąca tło dla mniejszych, kolorowo kwitnących gatunków. Może być również wykorzystany do budowy naturalnych barier dzielących teren na mniejsze części. Miskant nie jest przesadnie wymagający, można go sadzić praktycznie prawie wszędzie. Potrzebuje stanowiska słonecznego, ale może również rosnąć w półcieniu. Należy jednak unikać miejsca zbyt ciemnego. Pozbawiona światła słonecznego roślina rośnie o wiele wolniej, a jej pędy stają się wydłużone, cienkie i blade. Trawę należy również chronić przed nadmiernym wiatrem, który może uszkodzić jej delikatne części. Warto jednak umieścić ją w miejscu o delikatnym przewiewie – kołyszące się na lekkim wietrze wiechy zdecydowanie podnoszą estetykę ogrodu.

Miskant chiński – foto Man Chung - Unsplash
Warunki uprawy? Miskant chiński wymaga gleb żyznych, dobrze przepuszczalnych o stale wilgotnym i zdrenowanym podłożu – foto Man Chung – Unsplash

Miskant chiński charakteryzuje się również dużą tolerancją na różne rodzaje podłoża. Wystarczy mu zwykła, ogrodowa ziemia o odczynie lekko kwaśnym, zmieszana z drobnym żwirem lub piaskiem. Ze względu na szybki wzrost rośliny, podłoże powinno być stosunkowo żyzne i lekko wilgotne. Nie toleruje ona zarówno gleby przesuszonej, jak i zbyt ciężkiej i przemoczonej. Dorosły miskant bez problemu przeżyje umiarkowane, zimowe mrozy, o ile nie jest tylko wystawiony na silne wiatry.

Miskant chiński – foto Man Chung - Unsplash
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Najlepiej robić je wiosną, przed wyrośnięciem nowych pędów – foto Man Chung – Unsplash

Miskant chiński – podlewanie i nawożenie

Jak wspomniano powyżej, miskanty najlepiej lubią stały, ale niezbyt wysoki poziom wilgoci. W warunkach ogrodowych, w czasie wilgotnego lata powinny dać sobie radę bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli lato jest bardzo suche, roślinę trzeba podlewać dodatkowo, kontrolując stale poziom wilgoci w glebie. Dodatkowe nawadnianie stosujemy również wiosną, kiedy trawy powiększają szybko swoją biomasę i potrzebują dużo wody.

Miscanthus sinensis
Miskant chiński jest najczęściej spotykaną trawą ozdobną w polskich ogrodach

W okresie wiosennym rośliny potrzebują również dużo składników mineralnych potrzebnych do szybkiego wzrostu. W tym czasie można zastosować do wzbogacenia gleby nawozy pochodzenia naturalnego – na przykład komposty. Zabieg powtarzamy również w okresie wczesnej jesieni, kiedy większość odmian miskantu kwitnie. Aby zapewnić im dostęp do składników odżywczych przez pozostałą część roku, stosujemy granulowane nawozy mineralne. Szczególnie polecane są te o długim okresie rozpuszczania. Dodane do gleby będą utrzymywać się w niej i zasilać rośliny nawet przez pół roku.

Miscanthus sinensis - kininis miskantas
Miscanthus sinensis – kininis miskantas – miskant chiński został sprowadzony na Stary Kontynent w pierwszej połowie XX wieku

Miskant chiński – rozmnażanie i inne zabiegi pielęgnacyjne

Wczesna wiosna jest okresem, w którym możemy rozmnażać i sadzić miskanty chińskie. Przed posadzeniem sadzonek przygotowujemy stanowisko – gleba powinna być spulchniona i oczyszczona, warto również dodać do niej kompost albo inny nawóz. Jeżeli podłoże jest zbyt zbite, dodajemy do niego również drobny żwirek lub piasek. Sadzonki umieszczamy w docelowym miejscu niezbyt gęsto i obficie podlewamy. Warto również pamiętać, że przez kilka pierwszych lat młode okazy są szczególnie narażone na mrozy. W okresie zimowym zabezpieczamy je, związując ze sobą pędy i okrywając materiałem osłonowym.

Miscanthus sinensis Graziella
Stanowisko powinno być przede wszystkim stanowisko słoneczne – Miscanthus sinensis Graziella

Również wiosną możemy przeprowadzić rozmnażanie miskantów. Dorosłą roślinę wykopujemy z ziemi i za pomocą ostrego narzędzia (szpadla, noża) dzielimy bryłę na mniejsze części. Należy pamiętać o wykonywaniu cięć nie od góry, a od boku. Przy okazji podziału starej rośliny warto sprawdzić jej stan i usunąć chore lub uschnięte części. Pozyskane w ten sposób sadzonki umieszczamy w nowym miejscu, w podłożu przygotowanym tak, jak do sadzenia młodych roślin. Miskant szybko się ukorzenia i aklimatyzuje, upiększając każdy zakątek ogrodu.

Zobacz również:

Miscanthus sinensis 'Ferner Osten'
Trawa w naszych warunkach klimatycznych zakwita dość późno, bo dopiero w okresie jesiennym – Miscanthus sinensis 'Ferner Osten’
Miscanthus sinensis 'Ferner Osten'
Miskanty to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie
Miscanthus sinensis
Można go sadzić w grupach z innymi trawami, tworzyć z niego oryginalne bariery i żywopłoty