Okapy podszafkowe – funkcjonalność i elegancja

Niewielka, wąska, ciemna, z małym oknem, nieukładna… to tylko część określeń, jakie projektanci i architekci wnętrz słyszą w kontekście małych kuchni. Nieduża przestrzeń „serca domu” to zawsze wyzwanie, by zaaranżować ją nowocześnie, niebanalnie, a przede wszystkim funkcjonalnie. Naprzeciw oczekiwaniom właścicieli kuchni w blokach, kawalerkach i małych mieszkaniach wychodzi naprzeciw marka Nortberg z serią okapów podszafkowych, które nie zabierają tak cennej przestrzeni.

A może bez okapu?

Starannie dobrana gama kolorów, umiejętne skomponowanie zabudowy meblowej oraz właściwy dobór sprzętów AGD i ich rozmieszczenie sprawiają, że mały metraż nie jest przeszkodą, by niewielka kuchnia była zarówno elegancka, jak i funkcjonalna. Warto postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. W tej roli świetnie sprawdzą się biele, szarości, żółcie, pastelowy turkus lub pudrowy róż. Warto zadbać o ergonomiczny rozkład mebli.

Okapy podszafkowe - funkcjonalność i elegancja - Nortberg

Gdy kuchnia jest wąska, lepiej postawić na jeden rząd szafek, a decydując się na dwa, należy zachować między nimi odstęp co najmniej 120 cm. Wśród sprzętów AGD na szczególną uwagę zasługuje okap kuchenny. Nawet przy najmniejszym aneksie kuchennym warto go mieć z kilku powodów. Pierwszym i najbardziej istotnym jest to, że to właśnie ten sprzęt dba o jakość i czystość powietrza, którym oddychamy. Głównym zadaniem okapu jest bowiem oczyszczanie powietrza z oparów powstałych w czasie gotowania, usuwanie wilgoci, cząstek tłuszczu oraz pochłanianie zapachów. Dzięki temu kuchnia jest czysta, wolna od grzybów, pleśni i bakterii, a więc sterylna i bezpieczna dla wszystkich użytkowników.

Okapy podszafkowe - funkcjonalność i elegancja - Nortberg

Brak okapu w kuchni sprawia, że jest ona zdecydowanie bardziej narażona na wilgoć, zabrudzenia, grzyb i pleśń na ścianach, a meble mogą ulec uszkodzeniu. Okapy podszafkowe dedykowane do małych przestrzeni nie zabierają dodatkowego miejsca, stanowiąc elegancki i stylowy element aranżacji.

Okapy podszafkowe – jak wybrać właściwy?

Chociaż okapy podszafkowe to jedna z kategorii okapów, to i tak wybór jest tutaj naprawdę spory. By nie wybierać na zasadzie wyliczanki, warto poznać je bliżej i dokonać świadomego zakupu. Na początku warto ustalić, czy potrzebny jest pochłaniacz, czy wyciąg. Jeżeli okap będzie podłączony do przewodów wentylacyjnych, to warto sięgnąć po wyciąg, który odprowadza opary przewodem kominowym. Gdy nie ma takiej możliwości, pozostaje nam okap pracujący w trybie pochłaniacza – tutaj mamy do czynienia z cyrkulacją wewnętrzną, czyli powietrze oczyszczają specjalne filtry węglowe zamontowane w okapie, które wymagają systematycznej wymiany.

Okapy podszafkowe - funkcjonalność i elegancja - Nortberg

Kolejnym ważnym kryterium są wymiary: urządzenie do pochłaniania powinno być nieco szersze od kuchenki. Standardowo okapy podszafkowe występują w dwóch szerokościach: 60 i 90 cm. Wśród parametrów technicznym kluczowa pozostaje wydajność turbiny, która może przybierać wartości od 500, przez 700, na 850 m³/h kończąc, przy czym im wyższa, tym oczywiście okap pracuje efektywniej i wydajniej. Równie istotna pozostaje głośność pracy urządzenia – najcichsze mogą pracować w okolicach 48 dB. Do tego energooszczędne oświetlenie nowej generacji LED SMD i idealny okap wybrany!

Okapy podszafkowe - funkcjonalność i elegancja - Nortberg

Wszystkie te kryteria: wydajności, cichej pracy oraz wysokiej jakości materiałów spełniają okapy podszafkowe polskiej marki Nortberg. Dodatkowo niezwykle eleganckim designem wyróżnia się model Lando Glass dostępny w ponadczasowej bieli i czerni pokryty szkłem hartowanym. Dzięki minimalistycznemu wzornictwu i oszczędnej stylistyce równie dobrze ten model sprawdzi się w  kuchniach inspirowanych daleką Skandynawią, wytwornym stylem glamour, jak i tak popularnym obecnie new classic. Wymiarami idealnie dopasowany do szafki, nie zabiera dodatkowej przestrzeni, idealnie wtapiając się w całą aranżację. Oświetlenie w postaci paska LED to nie tylko dodatkowy element dekoracyjny, ale także cenne źródło światła, które perfekcyjnie doświetli blat roboczy.

„Okapy z serii Lando stworzyliśmy z myślą o miłośnikach dobrego designu, którzy nie dysponują dużą przestrzenią w kuchni. Połączyliśmy w nich unikatowe wzornictwo, pełne elegancji i klasy, z najlepszą funkcjonalnością, tak by powstała harmonijna całość, która będzie idealnym dopełnieniem nowoczesnej kuchni, również takiej o niewielkim metrażu” – mówi Norbert Tofil, właściciel marki Nortberg.

Krok w przyszłość

Ale piękno musi podążać za funkcją, dlatego w portfolio polskiej marki znalazła się unikatowa seria okapów podszafkowych Micra EXTERNAL. Niezwykle ciekawa propozycja nie tylko dla fanów nowinek technologicznych.

„W Nortbergu szczególnie mocno cenimy innowacyjność i dokładamy wiele starań, by nasze produkty wyróżniały się na rynku zarówno niebanalnym designem, jak i ultranowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. I jednym z nich jest odpinana turbina, którą można zamontować w odległości 4 metrów od okapu. Tak więc praca okapu staje się bezgłośna, bo turbina może być na strychu, poddaszu czy spiżarni” – tłumaczy Norbert Tofil.

Okapy podszafkowe - funkcjonalność i elegancja - Nortberg

Umieszczenie turbiny poza szafką ma również taki plus, że zyskujemy cenną przestrzeń, która może być wykorzystana na inne akcesoria kuchenne. Okapy do zabudowy z serii Micra dostępne są w trzech kolorach: białym czarnym oraz inox. Każde z urządzeń wyposażone jest w wydajną turbinę, energooszczędne oświetlenie LED, pilot, timer oraz elektroniczne sterowanie. Elegancka, bezpretensjonalna forma, wysokiej jakości materiały i staranne wykonanie oraz świetna funkcjonalność sprawiają, że okapy Micra External to dziś jeden z najpopularniejszych produktów marki.

Polski producent okapów kuchennych Nortberg po raz kolejny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku, proponując tym razem innowacyjne rozwiązanie do małych kuchni i udowadniając, że dobry design należy się każdemu.

Okapy podszafkowe - funkcjonalność i elegancja - Nortberg
Okapy podszafkowe - funkcjonalność i elegancja - Nortberg
Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter