OPod Tube Housing – 10-metrowe mieszkanie w rurze

Przez ostatnie siedem lat Hongkong musi mierzyć się z kryzysem mieszkaniowym. A to dlatego, że jest to jedno z najdroższych miast na świecie pod kątem zakupu własnego „m”.  Budowa domu również nie jest tam najtańsza. Z tym problemem postanowił zmierzyć się architekt James Law. Wierzy, że jego mikromieszkania z rur pomogą zażegnać tamtejszy kryzys mieszkaniowy.

Dom w rurze

Studio James Law Cybertecture opracowało nietypowe projekty domów. Są to prototypy tanich, układanych w stosy mikro-domów w betonowych rurach, które mogą być lukami pomiędzy budynkami miejskimi. Zostały nazwane OPod Tube Housing. W projekcie widzimy rury betonowe o szerokości 2,5 metra, które przekształcają się w domy o powierzchni 9,29 m² z drzwiami, które można odblokować za pomocą smartfonów.

Projekt osiedla mieszkań w rurze OPod Tube Housing

Zdaniem architekta mieszkańcy mogą żyć tam szczęśliwie przez rok lub dwa lata. Uważa, że ​​spodoba się „młodym ludziom, których nie stać na prywatne mieszkania”.

„OPod Tube to eksperymentalna, niedroga, mikro-mieszkaniowa jednostka mieszkaniowa, która ma na celu ułatwienie zamieszkanie „na swoim” w tanich mieszkaniach, praktycznie w centrum miasta” – mówi James Law.

OPod Tube Housing

Projekt OPod jest obecnie nadal koncepcją, ale architekt zbudował prototyp, który pokazuje, jak mógłby wyglądać typowy dom. Wykorzystał przy tym różne technologie, umożliwiające zaaranżowanie takich obiektów. W zakrzywionych betonowych ścianach dom zawiera pomieszczenia, które realizują podstawowe potrzeby każdego człowieka – odpoczynek, kąpiel czy przygotowanie posiłku. W pełni przeszklony panel przedni pełni również funkcję drzwi i okna. Dodatkowe naturalne światło zapewniają listwy oświetleniowe ustawione pod półkami oraz wysuwana lampa osadzona w ścianie.

OPod Tube Housing projektu James Law Cybertecture w Hongkongu

Wewnętrzne ściany są bielone, zmniejszając estetykę przemysłową, natomiast płaska drewniana podłoga została zainstalowana, aby ułatwić poruszanie się. Siedzisko można złożyć, aby pełniło funkcję łóżka, a poduszki chowają się pod materacem. Jest też miejsce na małą lodówkę, kuchenkę mikrofalową, czy szynę do wieszania ubrań. Tylna część rury została osłonięta w celu utworzenia łazienki z prysznicem i toaletą. Okrągłe ściany są wyłożone czystymi białymi sześciokątnymi płytkami, a podłoga pokryta jest listwami w celu zapewnienia drenażu.

Problem mieszkaniowy w Honkongu

Hongkong boryka się obecnie z poważnym kryzysem mieszkaniowym, spowodowanym rosnącą liczbą ludności, wysokim popytem na mieszkania, gwałtownymi spadkami cen nieruchomości i ograniczaniem terenów przez geografię wyspy. Ustawodawca nie traktuje propozycji architekta jeszcze jako stałego rozwiązania kryzysu, ale wierzy, że jego projekt może zapewnić tymczasową ulgę mieszkańcom szukającym czegoś niedrogiego w krótkim okresie.

James Law Cybertecture i mieszkanie w rurze OPod Tube Housing

Według wyliczeń architekta koszty domów nie są duże. Kosztują około 11 000 funtów za produkcję i można je wynająć za mniej niż 300 funtów miesięcznie. Średni czynsz za mieszkanie z jedną sypialnią w centrum Hongkongu wynosi obecnie ponad 1500 funtów.

Ponieważ każda rura ma zaledwie 2,5 metra szerokości, mogą one z łatwością wnikać w wąskie szczeliny. Prawo sugeruje, że można je ułożyć do czterech wysokości bez dodatkowych podpór. Można je podnosić standardowym dźwigiem średniej wielkości do długiej przyczepy z platformą, co umożliwia względną łatwość przemieszczania. Mogłyby być również rozmieszczone w samodzielnych modułowych zespołach o niskiej wysokości – architekt opracował również taką koncepcję domów. Będziemy zatem śledzić informacje o rozpoczęciu budowy betonowej przestrzeni!

Zobacz również: Domek letniskowy w Beskidach | Winiarnia Nešetřil – spełnione marzenia pewnego winiarza

Łazienka w mieszkaniu w rurze w Hongkongu
Wnętrze mieszkania w rurze OPod Tube Housing projektu James Law Cybertecture
Mieszkanie w rurze OPod Tube Housing projektu James Law Cybertecture
Projekt mieszkań w rurze OPod Tube Housing
OPod Tube Housing - 10-metrowe mieszkanie w rurze
OPod Tube Housing - 10-metrowe mieszkanie w rurze
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter