Opolskie Dziouchy: w nawiązaniu do motywów wzornictwa opolskiego

Opolskie Dziouchy: w nawiązaniu do motywów wzornictwa opolskiego

Opolskie Dziouchy to projekt promujący artystów związanych z Opolem i Opolszczyzną.

Jak mówią sami twórcy:

Opolszczyzna to nasze miejsce na Ziemi, tutaj żyjemy i pracujemy. Chcemy także pokazać całemu światu bogactwo naszego regionu: piękne krajobrazy, smaczną i tradycyjną kuchnię, opolskie wzornictwo ludowe, a także największy skarb – kreatywnych młodych ludzi. Z tych właśnie potrzeb narodził się projekt „Opolskie Dziouchy”.

Naszym celem jest tworzenie pięknych przedmiotów, które będą nawiązywały stylistyką do motywów wzornictwa opolskiego i będą przy tym użyteczne. Wszystkie przedmioty projektowane są i tworzone ręcznie przez artystów, rzemieślników i twórców z terenu Opolszczyzny. W znaczącej większości przez kobiety – opolskie dziouchy właśnie!

Nasze kubki malowane są w tradycyjny kwiatowy wzór opolski. Polska, obok wzorów kurpiowskich czy łowickich ma bardzo bogaty folklor a wzór opolski to także jego część.

Wzór opolski malowany na porcelanie i pochodzi tak naprawdę z kroszonek – czyli jajek skrobanych na Śląsku Opolskim przed Wielkanocą. W latach 60-tych, aby utrwalić i zachować to kruche dziedzictwo ludowe z kroszonek, wzór ten przeniesiono na filiżanki i porcelanę. W PRLu w Cepeliach całego kraju można było znaleźć te tradycyjne wyroby z Opolszczyzny. Dzisiaj, w ramach projektu Opolskie Dziouchy, twórcy chcą wrócić do tej tradycyjnej metody zdobienia porcelany, ale w nieco nowszej-współczesnej formie. Stąd kubki w większości są jednego koloru, a malowany wzór w kolorze białym nawiązuje do pierwotnej formy – czyli do kroszonek właśnie. Nawet przy tradycyjnej białej porcelanie starają się ten tradycyjny opolski wzór bardziej „uwspółcześnić”.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

Wpisz szukane słowo i kliknij enter