Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A

Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze od SENN Development - foto Nate Cook Photography

Chcieli pokazać, że można budować inaczej. Świetną architekturę, w doskonałej jakości, z dopiętymi na ostatni guzik układami funkcjonalnymi. Po prostu jak dla siebie. Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze – zrealizowany przez SENN Development projekt poznańskiej pracowni RMK.A – zostało nominowane do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego.

Mogło tu powstać osiedle jakich wiele – mała uliczka, po obu stronach szeregi identycznych domów-bliźniaków. Jest jednak inaczej – nowocześnie, ciekawie i przyjaźnie. Śmiałe rozwiązania, jak choćby biel i zieleń domów czy blacha falista na elewacjach, mogą zaskakiwać, ale trzeba przyznać, że świetnie wpisują się w architekturę okolicy. Nie ma tu monotonii, jest za to ład i harmonia. Na każdym kroku widać dbałość, aby ludziom dobrze się tu mieszkało.

Nowoczesne bliźniaki z zielonymi i białymi fasadami, minimalistyczny design.
Osiedle Kwiatów Polskich

Światło i prywatność

– Szukaliśmy jakiegoś motywu, który sprawi, że wjeżdżając na osiedle, nie będzie się miało wrażenia patrzenia na monotonną, generyczną architekturę – mówi Roderyk Milik, założyciel pracowni RMK.A. – Rozdrobnieniem bryły i jej przesunięciami staraliśmy się nadać temu założeniu pewne bogactwo formy. Chodziło też o stworzenie elementów, które budują prywatność – architekt tłumaczy pomysł na wnęki wejściowe i tarasowe. – Dużą uwagę zwracaliśmy na światło słoneczne, jak porusza się po działce, dlatego te wnęki od strony wejścia i tarasu mają boczne okienka, które wpuszczają bardzo ładne światło w podcienia – tłumaczy architekt i dodaje, że jest z tego rozwiązania zadowolony, bo się sprawdziło.

Nowoczesne, dwupiętrowe domy w zabudowie szeregowej na tle jasnego nieba.
Osiedle Kwiatów Polskich

Bardziej rozłożysty parter budynków tworzy rodzaj pierzei, podczas gdy nawiązująca do archetypowej formy domku bryła poddasza została lekko cofnięta, aby wpuścić jak najwięcej światła do ogrodu, zarówno od frontu, jak i od podwórka. To rozrzeźbienie bryły budynków nawiązuje do różnorodności okolicznej architektury. W Wawrze znajdziemy bowiem zarówno okazałe wille, jak i niewielkie domki, często otoczone zabudowaniami gospodarczymi, a nawet licznie tu kiedyś szklarnie. Stąd też wybór blachy na elewację.

Nowoczesne domy szeregowe przy wąskiej uliczce o zachodzie słońca.
Osiedle Kwiatów Polskich

– Jest kojarzona z taką tymczasową zabudową gospodarczą, ale przede wszystkim to materiał, który bardzo ładnie pracuje ze światłocieniem, ma swój refleks, głębokość, wertykalność – Roderyk Milik tłumaczy nietypowy wybór. Blachą falistą pokryto elewacje zarówno większych połaci parteru, jak i górnej kondygnacji, żeby odbić światło. Dzięki temu przestrzenie między budynkami stały się bardziej przyjazne. Urozmaicona tektonika brył to jednak nie tylko zabieg estetyczny. – Projektując, długo szukaliśmy tego efektu – mówi architekt. – Chcieliśmy te cofnięcia i wysunięcia rozplanować w mądry sposób, tak, żeby wynikały z funkcji, były poparte racjonalnie narysowanymi rzutami – podkreśla Roderyk Milik.

Nowoczesny dom w zielono-białej kolorystyce z rowerem przed wejściem.
Osiedle Kwiatów Polskich

Funkcjonalność przede wszystkim

Doskonale przemyślane układy funkcjonalne wnętrz były oczkiem w głowie Aleksandry Kurowskiej, która razem z bratem Przemkiem i jego przyjacielem Arturem założyła SENN Development. Dlatego nie ma tu wciśniętych pod schody mikrołazienek czy sypialni, w których ledwie zmieści się łóżko. Układy zaprojektowano tak, żeby dobrze wyglądały nie tylko na rzucie, lecz także w rzeczywistości. Są wygodne i funkcjonalne, powtarzalne, ale pomyślane tak, aby można było je dostosować do indywidualnych potrzeb. – Cała funkcja została zaprojektowana na kilka wariantów, żeby klient miał możliwość decydowania w pewnych określonych ramach – mówi Roderyk Milik. – Piony czy podejścia sanitarne umieszczamy tak, żeby móc przearanżować układ, jeśli klient będzie chciał na przykład zrezygnować ze spiżarni, żeby powiększyć kuchnię czy salon – tłumaczy architekt. Zadbano dosłownie o każdy szczegół.

Nowoczesny, zielony dom z dużymi oknami, otoczony bujnym ogrodem i drzewami.
Osiedle Kwiatów Polskich

Osiedle z nominacją

Kwiatów Polskich to przede wszystkim miejsce, gdzie dobrze się mieszka, ale ciekawy projekt osiedla znalazł też uznanie w branży – trafi do grona zaledwie czterech nominowanych do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii Dzieło Eksportowe. – My jesteśmy z Poznania, a projekt jest w Warszawie, najczęściej to działa w drugą stronę – mówi Roderyk Milik. Nominacja do tej nagrody to duże wyróżnienie, tym bardziej że jest to pierwsza realizacja SENN Development.

Nowoczesny zielony dom otoczony ogrodem w blasku zachodzącego słońca.
Osiedle Kwiatów Polskich

Aby wybrać pracownię, z którą będzie współpracować, deweloper zamówił projekty koncepcyjne u trzech wybranych z długiej listy biur projektowych. – Zapłaciliśmy trzy razy, ale dzięki temu mogliśmy się przekonać, który projekt najbardziej nam się spodoba i z kim nam się dobrze współpracuje – tłumaczy Aleksandra Kurowska. Architektura Osiedla Kwiatów Polskich wyznacza nowy standard tego typu osiedli. Urzekła klientów i zyskała uznanie znakomitych ekspertów – Kapituły Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz również:


Nowoczesna fasada z oknami, zielone panele harmonijnie łączą się z szarością.
Zielony dom z numerem 13c, obok białe auto na podjeździe, nowoczesna architektura.
Nowoczesne, zielone domy w zabudowie szeregowej oświetlone promieniami słońca.
Nowoczesny dom z dużymi oknami i czarnym wejściem, numer 11A, w słoneczny dzień.