Oto MANUBA kolekcja GDD 2022

Już od 2 lipca dostępna jest w sprzedaży MANUBA kolekcja GDD 2022. Można ją zakupić stacjonarnie oraz online: dniach 2 – 10 lipca w foyer Muzeum Miasta Gdynia (w godzinach otwarcia placówki) oraz w dniach 2 – 31 lipca na manuba.sklep.pl. Jaka jest idea tegorocznej kolekcji? Jakie produkty się w niej znalazły?

MANUBA kolekcja GDD 2022

MANUBA kolekcja GDD 2022 to efekt rozważań nad otaczającą rzeczywistością, którą można by określić słowem portal – to moment przejścia, w którym stare metody pracy powoli przestają działać, a nowe dopiero wyłaniają się na horyzoncie. Nie wiadomo, jaką rolę będzie pełnić projektowanie, ale MANUBA to spojrzenie w przyszłość i zaproponowanie trzech różnych alternatywnych ścieżek, którymi można podążać. Odpowiadać będą im 3 produkty. Każdy z nich powstał manualnie, w krótkiej serii 30 egzemplarzy.

MANUBA kolekcja GDD 2022
MANUBA kolekcja GDD 2022

Igranie z ogniem, czyli przyszłość analogowa

To próba odpowiedzi na pytanie o to, jak będziemy funkcjonować w świecie, w którym dostęp do prądu to luksus. Glina szamotowa o taktylnych właściwościach oraz forma nagrzewająca się od ognia zachęcają do dotykania i budowania relacji z przedmiotem za pomocą innych zmysłów niż ten eksploatowany w obecnym świecie – wzroku. Projekt został wyposażony w nóżki, które można ustawić na świeczkach typu tealight. Daje wówczas ciepłe, punktowe światło.

MANUBA kolekcja GDD 2022 - Igranie z ogniem - Projektantka Anna Maria Wypiór
Igranie z ogniem – Projektantka Anna Maria Wypiór

Projektantka: Anna Maria Wypiór

Rytualnik, czyli przyszłość hybrydowa

Obiekt służy do palenia np. szałwii, palo santo, czy kadzideł. Za pomocą wyciszających praktyk zwracamy się do wnętrza, a dzięki ukrytemu w obiekcie tagowi NFC, zwracamy się do zbiorowości, ponieważ ukryty w czip odsyła do wirtualnej społeczności. W świecie wirtualnym obiekt ujawnia swoją drugą, rozszerzoną funkcję, jaką jest dostęp do zebranych w trakcie badań artystyczno-projektowych danych o potencjalnych scenariuszach najbliższej przyszłości. Inwestując w ten obiekt, dołącza się do kolektywnego badania związanego z przenikaniem się świata analogowego i wirtualnego. Na platformie are.na znajduje się również instrukcja, jak zmienić funkcję swojego tagu w osobisty sekretnik.

MANUBA kolekcja GDD 2022 - Rytualnik - Projektant Paweł Wilczurak
Rytualnik – Projektant Paweł Wilczurak

Projektant: Paweł Wilczurak

Fortunae, czyli przyszłość metafizyczna

Główną wartością i zarazem funkcją wazonu na jedną trzcinę jest piękno. Często otaczamy się przedmiotami, które wprawiają nas w dobry nastrój dzięki swojej harmonijnej formie i unikatowym cechom, a niekoniecznie swojej praktyczności. Taka jest rzeźba Fortunae, która została stworzona na bazie zaprojektowanego przez artystkę pierwowzoru. 30 obiektów zostało ręcznie uformowanych na wspólnym kopycie przez trzy osoby, dzięki czemu każdy z projektów jest unikatowy. Fortunae zaciera granice pomiędzy sztuką a projektowaniem i produkcją. To także próba postawienia tezy, że jednym z czekających na nas scenariuszy przyszłości jest ten, który sami sobie wymarzymy.

MANUBA kolekcja GDD 2022 - FORTUNAE - Projektantka Kamila Model
Fortunae – Projektantka Kamila Model

Projektantka: Kamila Model


Kolekcja: MANUBA | manuba.sklep.pl

Zobacz również: GDD 2022 – co będzie się działo podczas festiwalu? | MPP_ALL – wystawa Maćków Pracowni Projektowej

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter