Öykü Aydınhan, absolwentka UAP Poznań z nagrodą w konkursie Model Young Package

W tegorocznym międzynarodowym konkursie na projekt opakowań Model Young Package projektanci z całego świata pracowali nad tematem Personal Care. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Öykü Aydınhan, zajęła w nim pierwsze miejsce. Zobaczcie jej projekt Weekdays Quartet.

Konkurs Model Young Package

Jak w sposób kreatywny pakować na przykład kosmetyki, suplementy diety czy leki? Odpowiedź na ten temat starali się znaleźć uczestnicy Model Young Package. Choć globalna pandemia znacznie utrudniła uczestnikom konkursu możliwości tworzenia projektów i ograniczyła możliwości zgłaszania prac konkursowych, to organizatorzy otrzymali prawie 200 prototypów z kilkudziesięciu krajów świata. Zwyciężczynią konkursu została Öykü Aydınhan.

Konkurs Model Young Package - Weekdays Quartet - Autor Öykü Aydınhan
Weekdays Quartet – Autor Öykü Aydınhan

Zwycięzców wyłoniło jury złożone z następujących ekspertów: Jan Činčera, przewodniczący jury, projektant i założyciel studia Činčera, Kateřina Švarcová, szef działu marketingu Obaly, a.s., Peter Olah, Škoda designer, Pavel Fuksa, grafik.

Öykü Aydınhan i projekt Weekdays Quartet

Omega-3, magnez-wapń, cynk, selen to zestaw suplementów diety, które osoba dorosła powinna spożywać codziennie. Öykü Aydınhan na przykładzie swojej siostry sprawdziła, w jakim stopniu opakowanie może wpływać na motywację do konsumpcji. Suplementy sprzedawane są w oddzielnych opakowaniach o niepraktycznych kształtach.

Konkurs Model Young Package - Weekdays Quartet - Autor Öykü Aydınhan
Weekdays Quartet – Autor Öykü Aydınhan

Dlatego autorka połączyła 4 różne suplementy w jedno opakowanie, które zawiera dawkę na 5 dni. Ułatwia to noszenie i nie zajmuje dużo miejsca. Dawka na każdy dzień znajduje się w osobnym module, który można oderwać, dzięki czemu opakowanie zmniejsza się z każdym dniem spożycia. Jury uznało tę pracę za reprezentatywną dla opakowań przyszłości. To futurystyczne opakowanie jest proste i rozwiązuje konkretny problem.

Od Model Young Package do NASA

Pomysłodawcą konkursu Model Young Package jest Grupa Model, która jest jednym z największych europejskich producentów opakowań i jednocześnie nadzoruje Centrum Innowacji. Dzięki jej inicjatywie konkurs trwa od 1996 roku. Od roku 2019 konkurs jest organizowany dla Grupy Model przez niezależną organizację Czechdesign. W konkursie wzięło udział wielu młodych twórców, którzy później stali się uznawanymi projektantami: pierwszym zwycięzcą był Jan Čtvrtník, który kilka lat później pracował dla NASA, IKEA lub Elektrolux.

Zobaczcie więcej wyróżnionych projektów w tegorocznym konkursie!

Konkurs Model Young Package - Beauty Box - Autor Lucie Trojanová
Konkurs Model Young Package - Squeeze Package - Autor Soyoung Koo
Konkurs Model Young Package - Squeeze Package - Autor Soyoung Koo
Konkurs Model Young Package - Siplflip - Autor Kryštof Bouřil
Konkurs Model Young Package - Siplflip - Autor Kryštof Bouřil
Konkurs Model Young Package - Nechejme ho zmizet - Autor Natálie Štěpáníková
Konkurs Model Young Package - Nechejme ho zmizet - Autor Natálie Štěpáníková
Konkurs Model Young Package - Less Is More - Autor Mao Jun Ren
Konkurs Model Young Package - Howdy - Autor Hyeseon Kim
Konkurs Model Young Package - Earth Palette - Autor Veronika Janečková
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter