Pałac Buckingham – historia, zwiedzanie i ciekawostki

Witamy w Londynie! Atrakcji tego miasta chyba nie trzeba przedstawiać. Stolica Wielkiej Brytanii to istne królestwo aktywnego zwiedzania. A pośrodku wszystkich miejsc, które warto zobaczyć przynajmniej raz w swoim życiu stoi on-jeden z najpopularniejszych pałaców na świecie, symbol brytyjskiej monarchii i siedziba królewskiego rodu- Pałac Buckingham. To tutaj, już od 1837, każdego roku zjeżdża ponad 50 tysięcy gości, aby odwiedzić królową. Dziś chcemy przedstawić Ci pałac brytyjskich monarchów od środka. Poznaj jego historię, wskazówki dotyczące zwiedzania i ciekawostki, które zostaną w Twojej pamięci!

Pałac Buckingham – historia

Pałac Buckingham to największy pałac królewski na świecie. Został zbudowany w 1703 roku, a funkcję siedziby monarchów pełni od 1837 roku. Początkowo, pałac był rezydencją miejską dla księcia Buckingham, Johna Sheffielda. Gdy w 1761 roku król Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, przekształcił go w swoją rezydencję prywatną. Przez następne 75 lat budynek był wielokrotnie rozbudowywany.

Pałac Buckingham - historia, zwiedzanie i ciekawostki - Hulki Okan Tabak
Pałac Buckingham – foto Hulki Okan Tabak | Unsplash

Podczas II wojny światowej Pałac Buckingham został zbombardowany. Zniszczeniu uległa m.in. kaplica królowej. Ta perła architektury późnego baroku zachwyca nie tylko od zewnętrz, ale także we wnętrzu.

Pałac Buckingham – charakterystyka

Pałac Buckingham znajduje się w centrum miasta, przy St. James’s park, pomiędzy parkiem świętego Jakuba, Green Park oraz prywatnym ogrodem królowej. Przed siedzibą znajduje się pomnik królowej Wiktorii, który stworzył Thomas Brock w 1931 roku. Wnętrza Pałacu Buckingham mieszczą w sobie sześćset komnat, w tym dziewiętnaście reprezentacyjnych, prawie dwieście sypialni i ponad siedemdziesiąt łazienek. Zobaczysz tu także salę balową, która jest największym z pomieszczeń.

Pałac Buckingham - historia, zwiedzanie i ciekawostki - Kutan Ural

Dla Brytyjczyków Pałac Buckingham to symbol Wielkiej Brytanii. Jest miejscem uroczystości i spotkań głów państw, a przed samym budynkiem składano kwiaty po śmierci księżnej Diany. To wtedy również został wprowadzony nowy zwyczaj odnośnie do sztandaru. Do tej pory w trakcie rezydencji monarchy w Buckingham, wisiał on na pełnej wysokości. Gdy pałac był opuszczany, chorągiew była zdejmowana. Po śmierci Diany, w dniu jej pogrzebu, Elżbieta II kazała zdjąć sztandar królewski, a na jego miejscu powiesić flagę brytyjską, Union Jack i opuścić ją do połowy masztu. Od tej pory, po odejściu członka rodziny królewskiej stosuje się ten zabieg za każdym razem.

Od kwietnia do lipca codziennie o 11:30 przed wejściem do Pałacu Buckingham odbywa się uroczysta zmiana warty. W pozostałych miesiącach ma to miejsce co drugi dzień.

W 1992 roku zamek Windsor uległ pożarowi. Od tej pory część pałacu Buckingham udostępniana jest do zwiedzania w sierpniu i we wrześniu. Podczas gdy rodzina królewska jest nieobecna, oficjalna londyńska rezydencja stoi otworem dla zwiedzających. No prawie otworem, bo zobaczyć można tylko niektóre reprezentacyjne apartamenty.

Pałac Buckingham - historia, zwiedzanie i ciekawostki - Lea Fabienne
Pałac Buckingham – foto Lea Fabienne | Unsplash

Kompleks pałacowy Buckingham – zwiedzanie

Pałac Buckingham jest dostępny dla zwiedzających w dniach 21 lipca-31 sierpnia od godziny 9:30 do 17:15, a zamknięcie następuje o 19:30. Później, od 1 do 30 września wstęp jest możliwy codziennie od 9:30 do 15:15, a zamknięcie jest o 18:30.

Pamiętaj, że zmiana warty, która odbywa się od kwietnia do lipca codziennie o 11:30 (w pozostałe miesiące co dwa dni) to wydarzenie, które chce zobaczyć bardzo wiele osób. Aby więc zająć sobie odpowiednie miejsce, warto pojawić się tam nawet godzinę wcześniej. Doszły nas słuchy, że najlepszym punktem obserwacyjnym będą miejsca w okolicach ogrodzenia.

Pałac Buckingham - historia, zwiedzanie i ciekawostki - Debbie Fan
Pałac Buckingham – foto Debbie Fan | Unsplash

Jeśli chodzi o ceny biletów, to możemy zdecydować się na jedną z dwóch opcji zwiedzania.

Pierwsza z nich oferuje The State Rooms i Buckingham Palace. Tutaj bilet wstępu do Pałacu Buckingham kosztuje £25 (€28) dla osoby dorosłej, studenci i seniorzy (powyżej 60 lat) mogą wejść za £22,80 (€25,50), dzieci (do lat 17) oraz osoby niepełnosprawne za £14 (€15,70), a dzieci do lat 5 mają wstęp wolny.

Druga oferta ” Royal Day Out” ma w planie zwiedzanie The State Rooms, The Queen’s Gallery, Buckingham Palace i the Royal Mews. Tutaj dorośli zakupią bilet za £45 (€50,40), studenci i seniorzy za £40 (€44,80), dzieci do lat 17 wejdą za cenę £24,50 (€27,40), a dzieci do lat 5 za darmo.

Każda z możliwości oferuje zwiedzanie z przewodnikiem.

Pałac Buckingham - historia, zwiedzanie i ciekawostki - Felix Bacher
Pałac Buckingham – foto Felix Bacher | Unsplash

Galeria królowej

Oficjalna rezydencja i galeria królowej to dwa elementy, które muszą się znaleźć na Twojej liście atrakcji. Galeria królowej to instytucja wystawiennicza w Pałacu Buckingham, która prezentuje zbiory Royal Collection, czyli dzieła sztuki posiadane przez brytyjską rodzinę królewską. Zbiory rozmieszczone w 13 rezydencjach na terenie Wielkiej Brytanii są największą prywatną kolekcją na świecie, gromadzącą ponad milion eksponatów. Galeria królowej nie ma wystawy stałej. Co roku przygotowywane są czasowe wystawy tematyczne.

Buckingham Palace road to miejsce, które z pewnością zapamiętasz do końca swojego życia.

Pałac Buckingham - historia, zwiedzanie i ciekawostki - Dan
Pałac Buckingham – foto Dan| Unsplash

Pałac Buckingham – ciekawostki

  • W 1761 roku Jerzy III zakupił Buckingham House dla swojej żony, królowej Charlotty. To właśnie w nim urodziło się 14 z ich wszystkich 15 dzieci.
  • W latach dwudziestych XIX wieku Buckingham House został przekształcony w Pałac Buckingham,. Dokonał tego architekt Jan Nash dla George’a IV. Wtedy też dobudowano trzy skrzydła wokół dziedzińca.
  •  Pierwszą monarchinią, która użyła Pałacu Buckingham jako oficjalnej rezydencji brytyjskiej monarchii, była królowa Wiktoria, która przeprowadziła się tam w 1837 roku. Od tego czasu pałac służy jako oficjalna siedziba brytyjskich władców w Londynie, a dziś jest administracyjną siedzibą monarchy.
  • Ogród pałacu jest największym ogrodem prywatnym ogrodem w Londynie. Ma aż 52 akry.
  • Nieoficjalne informacje mówią, że w pałacu jest basen, gabinet lekarski i kino.
  • Co więcej, istnieją plotki, że pod budynkiem istnieje sieć tuneli łącząca Pałac Buckingham z innymi częściami Londynu – tunel łączący pałac z metrem, tunel prowadzący do Whitehall i budynku Parlamentu oraz tunel pocztowy.
  • Wymiary budynku są całkiem imponujące. Wysokość pałacu to 24 metry, długość 108 metrów, a głębokość aż 120 metrów.
  • Pałac obsługuje ponad 800 pracowników, m.in. zegarmistrzów, którzy co tydzień konserwują i nastawiają 350 zegarów pałacowych.
  • Rezydencja posiada 1514 drzwi oraz 760 okien, które trzeba myć co 6 tygodni.
  • Na terenie ogrodów pałacowych znajdują się jeziora, lądowisko dla helikopterów i kort tenisowy. Na terenie znajdują się także niezwykle rzadkie gatunki ptaków i kwiatów.
Pałac Buckingham - historia, zwiedzanie i ciekawostki - Tommy van Kessel
Pałac Buckingham – foto Tommy van Kessel | Unsplash

Wielka Brytania to miejsce, które każdy powinien odwiedzić. A gdy już zawitamy do kraju monarchii, nie obędzie się bez odwiedzin Pałacu Buckingham. Pałac to istny „must have” na liście turystycznej. Na koniec warto wspomnieć, że środki, które wydasz na bilet wstępu do pałacu, zostaną przeznaczone na na odbudowę i restaurację królewskich włości.

Zobacz również: Wieża Eiffla – budowa, historia i ciekawostki | Krzywa wieża w Pizie – historia i ciekawostki!

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter