Historia krzesła Panton sięga drugiej połowy lat 50., kiedy to duński projektant Verner Panton opracował pomysł plastikowego krzesła wspornikowego. Żaden producent nie chciał realizować tej śmiałej koncepcji, z wyjątkiem Willi Fehlbauma, założyciela firmy Vitra. Przed Tobą historia wyjątkowego produktu – Panton Chair!
Historia Panton Chair
Przy wsparciu Rolfa Fehlbauma i szefa działu rozwoju produktu, Manfreda Diebolda, Vitra postanowiła podjąć się realizacji projektu. Rok 1963 zapoczątkował współpracę Vitry i Vernera Pantona przy tworzeniu jednego z najbardziej kultowych projektów krzeseł XX wieku. Okazało się to wyzwaniem niemal niemożliwym, gdyż odważne kształty wymyślone przez projektanta musiały zostać zestawione z fizycznymi ograniczeniami technologii tworzyw sztucznych i wymogami produkcyjnymi. W 1967 roku wyprodukowano małą, pilotażową serię zaledwie 150 sztuk. Było to pierwsze wykonane w całości z tworzywa sztucznego krzesło o konstrukcji wspornikowej.
Niestety, później okazało się, że materiał jest znacznie mniej odporny na starzenie, niż początkowo zakładano, co powodowało pękanie krzeseł. Dlatego też w 1979 roku zaprzestano jego produkcji. Dalszy postęp w technologii tworzyw sztucznych i nowe możliwości formowania wtryskowego zainspirowały Vitrę i Pantona do ponownego podjęcia projektu w latach 90. Ściśle współpracując, opracowali nową wersję wykonaną z polipropylenu. Trzydzieści lat po pierwszym wprowadzeniu na rynek, jeden z kluczowych celów Pantona został w końcu osiągnięty: plastikowe krzesło jako przystępny produkt przemysłowy.
50-lecie kultowego krzesła Pantone
Verner Panton w ciągu swojego życia wykazywał intensywne zainteresowanie innowacyjnymi technologiami, technikami i materiałami. W 2018 roku z okazji 50-lecia Vitra wprowadziła 2 nowe wersje, aby uczcić ikoniczny projekt Vernera Pantona – Panton Chrome i Panton Glow.
Z nową edycją Panton Chrome, stare marzenie projektanta w końcu się spełniło! Od początku lat 70. Panton badał opcję nadania krzesłu Panton Chair lustrzanej powierzchni, jednak wrażliwość takiej powierzchni na zarysowania była w tamtym czasie przeszkodą techniczną nie do pokonania. Dziś, prawie 50 lat później, dostępna jest niezawodna, choć skomplikowana procedura, która wymaga wysoce wyspecjalizowanego rzemiosła.
Olśniewający lustrzany efekt Panton Chrome jest wynikiem procesu metalizacji, w którym cząsteczki metalu są osadzone w wielu warstwach lakieru. Ten złożony system powłok jest wystarczająco odporny, aby poradzić sobie z niewielkimi ruchami krzesła na wspornikach podczas użytkowania, a jednocześnie wystarczająco wytrzymały, aby skutecznie chronić wrażliwą powierzchnię.
Panton Chrome i Panton Glow
Przykładem tej fascynacji jest legendarna instalacja Pantona „Visiona 2” z 1970 roku, w której opracował on ściany i sufity, które wydawały się świecić od wewnątrz w wyniku ich układu i kolorystyki, nadając pomieszczeniu wręcz psychodeliczny wygląd.
Mając to na uwadze, Vitra opracowała w 2018 roku krzesło Panton Glow w porozumieniu z żoną Vernera, Marianne Panton. W skomplikowanym procesie pięć warstw lakieru zawierającego fosforyzujące pigmenty jest starannie nakładane ręcznie na surową poliuretanową powłokę Panton Classic i zabezpieczane powłoką ochronną o wysokim połysku. Świecące pigmenty absorbują światło dzienne i emitują niebieską poświatę w ciemności. Wyjątkowy wygląd Panton Glow w ciemności nocy ma nieco mistyczną aurę i rzuca nowe światło – całkiem dosłownie – na ten kultowy klasyk.
Obie limitowane edycje – Panton Chrome i Panton Glow – nie tylko przyciągają wzrok, dając unikalny wyraz rzeźbiarskim właściwościom krzesła, ale są również w pełni funkcjonalnymi meblami, spełniającymi wszystkie standardowe wymagania dotyczące siedzenia.
Marka: Vitra | vitra.com
Zobacz również: Krzesło Honza inspirowane Solpolem | HÅG Tion – krzesło do pracy przyjazne dla środowiska