Wybitna architektka, projektantka, dyrektorka artystyczna, organizatorka wystaw, nauczycielka i pionierka stylu shabby chic. Strażniczka niedoskonałego piękna włoskiego pochodzenia szokuje i zachwyca swoimi projektami. To jej historia rozpocznie cykl artykułów, którymi chcemy zapoznać was z najwybitniejszymi światowymi projektantami. Przed Wami Paola Navone – królowa włoskiego designu.
Paola Navone i Alchemia, czyli jak eksperyment rodzi piękno
Niezwykła kariera artystki rozpoczęła się tuż po ukończeniu wydziału Architektury na Politechnice w Turynie, w 1973 roku. Podjęła bowiem współpracę z Allessandro Mendinim, Ettore Sottsassem Jr. i Andreą Brauzi w grupie Alchemia Studio. To oni pozwolili jej rozwinąć skrzydła.
Paola Navone inspirowała się wówczas buntem przeciwko myśli akademickiej. Chciała odejść od tego, co proste, oczywiste, tak aby nadać temu nowy, awangardowy kształt i znaczenie. Dziś w gronie jej klientów znajdują się, między innymi: Armani Cosa Knoll International, Alessi, Piazza Sempione, Casamilano, Molteni, Natuzzi, Roche Bobois i Svarowski. Od 1998 roku pełni także stanowisko dyrektor artystycznej w marce Gevarsoni.
Projektantka tworzy przedmioty, których korzenie odnajdujemy w tradycji: meble, tekstylia, ceramikę, biżuterię czy lampy. Paola Navone znana jest z łączenia nieoczywistych stylów, które porównuje właśnie do alchemii. Jej awangardowa wyobraźnia pozwala eksperymentować i szukać niepowtarzalności, która stała się znakiem rozpoznawczym projektantki.
Jej apartament w Paryżu jest doskonałym przykładem na wieloaspektowość sztuki artystki. Budzi bowiem skrajne emocje. Zamiłowanie do eksperymentu zauważalne jest w nietypowym doborze mebli i dekoracji. Przekraczanie granic nie jest jej obce zarówno w sztuce, jak i w życiu.
Rafael, czyli historia podróży po niezwykłe odczucia
W projektach Paoli Navone można dostrzec silną inspirację odmiennymi kulturami, zwłaszcza orientalnymi. W swoich pracach wykorzystuje doświadczenie podróżnicze i fascynację egzotyką. Opowiada część historii świata, pokazując jej piękno w produktach wytwarzanych przemysłowo. Owocem tych inspiracji jest kolekcja mebli wypoczynkowych Rafael, stworzona we współpracy z Ethimo. Wieloaspektowe oblicza natury z nutą egzotyki, przeznaczone do delektowania się życiem codziennym – ten przekaz niosą ze sobą artyści, prezentując nam surowe piękno materiałów, ożywiające nawet najbardziej ekskluzywne przestrzenie.
Meble o eklektycznym charakterze emanują kolorem i energią. Drobno wykonane drewno tekowe, kamień lawowy i marmur są połączone z eleganckimi kolorami tkanin – wszystkie zaprojektowane przez Paolę Navone, aby wydobyć to, co najlepsze z tapicerki. Ta adaptacja estetyki odległych kultur i krajobrazów ma za zadanie uchwycić niezwykłe odczucia wiążące się z odkrywaniem najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Wiedza i doświadczenie zaczerpnięte z najróżniejszych zakątków świata sprawia, że artystka rozwinęła swoje zamiłowanie do prostoty i niedoskonałości.
(Nie)doskonałe piękno romantycznej duszy – shabby chic
Paola Navone słynie z rozpowszechnienia stylu shabby chic. Dominująca biel, dusza widoczna w meblach charakteryzowanych na lekko zużyte, delikatność, poetyckość, ulotność i przede wszystkim kobiecość – te słowa idealnie opisują kierunek, w którym udała się projektantka. Dekoracje powinny wyglądać jak wyciągnięte z babcinego kufra. Wszystko po to, aby zwykłe, małe rzeczy stały się wyjątkowe i niepowtarzalne.
Artystka wielokrotnie powtarza, że w jej projektach nigdy nie chodzi o styl, ale zawsze o uczucia. Być może właśnie to podejście sprawiło, że już w 1983 roku otrzymała prestiżową nagrodę Osaka International Design Award.
Well – being, czyli klucz do szczęścia
Uczucia są czymś, czym Paola Navone kieruje się, tworząc każdy swój projekt. Stawia szczególnie na poczucie komfortu w życiu codziennym. To właśnie daje szczęście jej odbiorcom. Wszystkie stworzone przez nią dzieła zawierają sugestie przytulnej i relaksującej atmosfery. Podczas współpracy z Baxterem artystka zachwyciła się pracą ze skórą. Powstały odważne i odstające od klasycznego spojrzenia na skórę projekty inspirowane rzemiosłem Indian. Pozwalają na stworzenie wnętrza, które skłania do zatopienia się w komforcie skórzanych kanap i foteli po ciężkim dniu.
Well-being, czyli poczucie szczęścia w życiu codziennym widoczne jest także podczas współpracy Paoli Navone z marką Gevarsoni. Inspiracją naturalnymi, wręcz „surowymi” materiałami darzy nas kolekcja Brick. Stoły wsparte na drewnianych pniach, stoliki kawowe wyglądające jak świeżo ścięte drzewo, tapicerowane kanapy i fotele w jasnych kolorach są kompozycją wygody i szyku godnego wystroju XXI wieku.
A może na księżyc?
Paola Navone wraz z marką Gevarsoni oferuje również kolekcję stworzoną na podobieństwo powierzchni księżyca. Dowodzi to, jak bardzo szeroką wyobraźnią i zamiłowaniem do eksperymentu i nieoczywistości obdarzona jest artystka. Podróżniczka zawędrowała nawet na księżyc, aby sprowadzić na ziemię piękno kosmosu w swoich projektach. Stoły i stoliki osadzone na kolumnach z niebieskiej ceramiki dopełniają delikatne w swej formie blaty odlewane z aluminium, drewna lub marmuru.
Swoją strukturą i oryginalnością kreują domową wizytę na księżycu. Jest to z pewnością jeden z najbardziej niecodziennych widoków, który, dzięki Paoli Navone, może stać się codziennością. Z pewnością, czyni ją to jedną z najwybitniejszych, światowych projektantek.
Zobacz również: