Paryż w warszawskiej kamienicy

Paryż w warszawskiej kamienicy

Idealne połączenie: klasyka – drewniane podłogi, wysokie sufity i biała stolarka, z nowoczesnym wyposażeniem, dało tu niesamowity efekt. Właściciel, który właśnie przeniósł się z Paryża do Warszawy, chciał mieć mieszkanie w stylu francuskim, wnętrze zaprojektowane przez Martę Chrapkę ze studia Colombe jest wyjątkowe, bo choć inspirowane Francją, to silnie osadzone w polskiej rzeczywistości, z licznymi polskimi akcentami np. lustro projektu Oskara Zięty.

Wnętrze o powierzchni 106 metrów kwadratowych było przed remontem ciemne, przygnębiające i zaniedbane, toteż wymagało dużego nakładu pracy. Obecnie mieszkanie tworzą: sypialnia, salon, jadalnia, hol, kuchnia i łazienka. Meble i dodatki do każdego z pomieszczeń były starannie dobierane, dzięki temu tworzą idealną harmonię. Mosiężny żyrandol i soczyście zielona tapeta w holu, tkanina przypominająca futro pantery oraz wykonane przez stolarza stoliki z surowego drewna w salonie, czy inspirowana wersalską oranżerią kuchnia, w której uwagę przyciąga tapeta z motywem egzotycznych liści – każdy element wnętrza komponuje się z pozostałymi.

Ulubionym miejscem projektantki jest kuchnia.
„Cieszę się, że m.in. dzięki dębowym kasetonom, wnętrze przypomina bardziej mały salon lub jadalnię. Najbardziej lubię projektować kuchnie, od nich zwykle zaczynam koncepcję całego wnętrza” – zdradza M. Chrapka.

Na podłogach opisywanego wnętrza zamontowane zostały m.in. podłogi Chapel Parket; wspomniane wcześniej dębowe kasetony oraz klepki ułożone we francuską jodełkę. Elementy te najbardziej przypominają podłogi montowane we Francji w hausmannowskich kamienicach. W mieszkaniu zamontowano elementy w kolorze Podwójnie Przyciemnianym Czarnym: klepki Chapel Parket i kasetony Chapel Basilica (wzór Etoille).

Dębowe podłogi z oferty firmy Chapel Parket Polska nie po raz pierwszy zostały wykorzystane w mieszkaniach zaprojektowanych przez Martę Chrapkę. Projektantka ceni markę przede wszystkim za szlachetne wykończenie.

„Ale także za piękne kolory i klimat, który te podłogi nadają wnętrzu. Świetnie wkomponowują się przez to w nasze główne założenie, czyli nawiązywanie do klasycznych, przedwojennych wnętrz” – mówi. Marta Chrapka zdradza, że ostatnio zauroczyły ją podłogi sztorcowe z serii Chapel Abbey i już szuka na nie pomysłów, najprawdopodobniej wykorzysta je przy kolejnym projekcie kuchni.

Zdjęcia mieszkania, których autorem jest Rafał Lipski były prezentowane m.in. na łamach australijskiego wydania magazynu „Vogue Living” oraz „Architectural Digest” – amerykańskiego miesięcznika o architekturze wnętrz, którego historia sięga roku 1920. Oba magazyny zamieściły zdjęcia także na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Opublikowane na Instagramie „Vogue Living” fotografie zostały niezwykle pozytywnie przyjęte przez internautów. Eklektyczne i wysmakowane wnętrze podoba się pod każdą szerokością geograficzną.

Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter