Patoki. Dom i las. Ekologiczna przystań w Puszczy Bolimowskiej

Z dala od miejskiego zgiełku, w samym sercu Bolimowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się miejsce dedykowane tym, którzy poszukują ciszy i spokoju i pragną uciec, choć na moment, od codziennej gonitwy. Projekt “Patoki. Dom i las” to nowoczesna stodoła w ciepłej i przytulnej aranżacji. Otulający ją las pozwala ukryć się w kojącym azylu, odpocząć i wziąć naprawdę głęboki oddech. Budynek powstawał w szacunku do otaczającej go natury. Ta wyjątkowa bliskość, spójność i harmonia sprawiają, że jest to idealne miejsce dla wszystkich, którzy potrzebują regeneracji.

Projekt domu wypoczynkowego z dala od miejskiego zgiełku

Główną inspiracją, która towarzyszyła twórcom leśnej chaty w Puszczy Bolimowskiej, były norweskie drewniane, wakacyjne domki zwane “hytte”. Całoroczny dom letniskowy, który powstał w osadzie Patoki, mieści dwie niezależne sypialnie, dwie łazienki zaprojektowane przez Barbarę Ziarkowską z BAZIARKO Creates – jedną z wanną, a drugą z prysznicem – oraz wspólną przestrzeń dzienną na parterze. Dzięki temu jest idealny dla rodziny 2+2 lub czwórki dorosłych. Przemyślany projekt pozwala każdemu wypocząć w komfortowych warunkach, a jednocześnie stwarza wygodną przestrzeń do celebracji wspólnego czasu.

Kuchnia we wnętrzu Patoki. Dom i las
Kuchnia we wnętrzu Patoki. Dom i las

Na parterze, w strefie dziennej, znalazła się część jadalniana oraz przestrzeń wypoczynkowa z dużą sofą i lekkim stolikiem kawowym, a także ekologiczna koza norweskiej marki Jotul, która ogrzewa dom i dodaje przytulności. W projekcie “Patoki. Dom i las” udało się także zmieścić dużą wyspę kuchenną, która pozwala cieszyć się wspólnym przygotowywaniem i spożywaniem posiłków. Czarna zabudowa kontrastuje z jasną, drewnianą ścianą, co daje niezwykle nowoczesny, a jednocześnie naturalny efekt. Aby to odważne rozwiązanie było nie tylko stylowe, ale również funkcjonalne, zadbano o odpowiednie doświetlenie przestrzeni roboczej.

Patoki. Dom i las. Spójny projekt w poszanowaniu bogactwa natury

Dla właścicieli niezwykle istotne było to, aby dom w harmonijny sposób łączył się z otaczającą go przyrodą. Z tego względu zastosowano nietypowe jak na polskie warunki wykończenie elewacji – ręcznie wykonany drewniany gont z modrzewia. Dzięki temu, że pokryto nim zarówno ściany, jak i dach budynku, powstała ciekawa, monolityczna bryła. Aby uzyskać naturalny efekt starzenia się drewna, gont nie został zaimpregnowany, dlatego z czasem bryła domu jeszcze silniej wkomponuje się w okalający ją leśny krajobraz. Na spójność domu z naturą dodatkowo wpływają także duże przeszklenia, dzięki którym zieleń staje się integralną częścią wnętrz.

Patoki. Dom i las - widok z salonu na naturę
Salon otwarty na otaczającą naturę

Przestrzenią “pomiędzy” jest 70-metrowy zadaszony taras z kuchnią letnią. To idealne miejsce na poranną sesję jogi, kawę z widokiem na las, czy wspólny posiłek. We wnętrzach domu królują naturalne, ponadczasowe materiały, takie jak drewno, pokrywające ściany i schody, rattan i miękkie tkaniny. Dzięki temu aranżacja nasycona jest przez przyjemne faktury, ciepłe kolory ziemi – delikatne beże i brązy – oraz zieleń lasu i słoneczne światło. Lekkie, ażurowe meble są piękne, funkcjonalne, a przy tym nie przytłaczają wnętrza. Wybrane przedmioty i materiały posłużą przez lata, szlachetnie się zestarzeją i nadadzą chacie ponadczasowego charakteru.

Wypoczynek w leśnym zaciszu – chata w Puszczy Bolimowskiej

Świadomość ekologiczna właścicieli sprawiła, że “Patoki. Dom i las” to naprawdę wyjątkowe miejsce. Dzięki temu, że budynek powstał w duchu szacunku do otaczającej go natury, inwestorzy zyskali przestrzeń, która przynosi prawdziwe ukojenie. Wszystko to za sprawą naturalnego dziedzictwa tych terenów. Bolimowski Park Krajobrazowy to przepiękne lasy rozpościerające się między Łodzią a Warszawą. Na jego terenie znajduje się pięć rezerwatów przyrody, a przez środek puszczy przepływa rzeka Rawka. Zachowała ona swój naturalny charakter dzikiej, meandrującej rzeki nizinnej, której dolina tworzy ważny korytarz ekologiczny.

Sypialnia we wnętrzu Patoki. Dom i las
Sypialnia we wnętrzu Patoki. Dom i las

W tym wspaniałym otoczeniu powstała funkcjonalna, spójna, ciepła i przytulna przestrzeń, dedykowana tym, którzy potrzebują wyciszenia. W domku nie mogło zabraknąć wyjątkowego przewodnika po okolicach „Odetchnij lasem – autorski przewodnik po Puszczy Bolimowskiej”. Wciąż niewiele jest miejsc, które pozwalają korzystać z dobrodziejstw naturalnego dziedzictwa, nie stając się przy tym “intruzami”, jednak Projekt “Patoki. Dom i las.” powstał z miłości do otaczającej go przyrody i tęsknoty za bliskością z nią. Dzięki świadomości i dbałości właścicieli ta ekologiczna i nowoczesna realizacja wyznacza naprawdę wysokie standardy.


Miejsce: Patoki. Dom i las | patoki.pl
Zdjęcia: Natalia Kapsa | fotografianataliakapsa.com

Łazienka we wnętrzu Patoki. Dom i las.
Patoki. Dom i las. Ekologiczna przystań w Puszczy Bolimowskiej
Patoki. Dom i las. Ekologiczna przystań w Puszczy Bolimowskiej
Salon z szarą sofą we wnętrzu Patoki. Dom i las
Patoki. Dom i las. Ekologiczna przystań w Puszczy Bolimowskiej
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter