Patryk Hardziej – polski ilustrator i projektant graficzny

Patryk Hardziej jest człowiekiem renesansu w dziedzinie prac graficznych. Projektuje znaki graficzne, plakaty filmowe, okładki płyt, pisze i ilustruje książki, a dodatkowo nie stroni od działalności dydaktycznej i edukacyjnej.

Solidne podstawy

Kunszt Patryka Hardzieja ma solidne podstawy. Talent i kreatywność są oczywiście bardzo ważne, ale równie ważna jest technika i teoria sztuki. Projektant jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z którą związał swoje losy również po zdobyciu tytułu magisterskiego.

Guantanamo - Patryk Hardziej

Patryk Hardziej – rozwój

Po ukończeniu uczelni Patryk Hardziej pracował początkowo jako designer w pracowni graficznej. W latach 2015 – 2017 był organizatorem i kuratorem „Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych”, która odniosła wielki sukces i była prezentowana w kraju i za granicą. W czasie dwóch lat ekspozycja odwiedziła między innymi Gdynię, Warszawę, Wrocław i Kraków.

Neon Lublin - Patryk Hardziej

W 2017 roku prezentowano ją w Sofii, Bratysławie, Wilnie i Berlinie. W latach 2014 – 2017 Hardziej był właścicielem i pomysłodawcą studia graficznego – Negation Studio. Od roku 2016 artysta związał się ponownie z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie pracuje jako wykładowca.

Hardziej Studio

Flagowym projektem Patryka Hardzieja jest jednak Hardziej Studio, którego jest pomysłodawcą i właścicielem. Biuro zajmuje się kompleksową obsługą zarówno klientów indywidualnych, jak i dużych firm, projektując ilustracje oraz grafikę użytkową. W portfolio firmy możemy znaleźć okładki płyt, znaki graficzne, książki, wystawy oraz identyfikacje wizualne różnych wydarzeń.

Patryk Hardziej – polski ilustrator i projektant graficzny

Hardziej Studio zajmuje się również działalnością edukacyjną, badawczą i wydawniczą w dziedzinie historii grafiki użytkowej oraz znaków graficznych.

Z szacunku do historii

Patryk Hardziej przyznaje w wywiadach, że docenia i szanuje dokonania grafiki użytkowej powstałe w okresie PRL-u. W tamtym trudnym okresie działało wielu znakomitych projektantów, których prace są powszechnie znane do dzisiaj. Jednym z nich jest legendarny artysta – Karol Śliwka – który zaprojektował między innymi charakterystyczne logo Banku PKO w formie skarbonki czy znak Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Hardziej utworzył zresztą Fundację Karola Śliwki oraz był współkuratorem (wraz z Agatą Abramowicz i Agnieszką Drączkowską) wystawy „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Książka Śliwka - Patryk Hardziej

Centrala Produktów Naftowych

Kolejnym wyrazem szacunku dla dorobku projektantów z okresu Polski Ludowej jest książka Patryka Hardzieja – „CPN – Znak, Identyfikacja, Historia”. Jest to monografia poświęcona historii i technice powstania jednego z najbardziej rozpoznawalnych, polskich znaków użytkowych. Przez dziesiątki lat nad każdą stacją benzynową w naszym kraju królowało pomarańczowe logo złożone z trzech zachodzących na siebie liter CPN. Autorami tego projektu byli Ryszard Bojar, Jerzy Słowikowski i Stefan Solik, a ich praca wyznaczyła nowy trend i przetrwała w powszechnej świadomości do dnia dzisiejszego.

Patryk Hardziej - "CPN - Znak, Identyfikacja, Historia"

Patryk Hardziej – projekty

Patryk Hardziej jest autorem wielu projektów z dziedziny grafiki użytkowej i artystycznej. Współpracował między innymi z takimi firmami jak Pepsi, BMW, British Airways, Mini, E.Wedel czy Costa Coffee. Tworzył ilustracje do wielu czasopism, w tym New Scientist, Bill Magazine, Znak. Plakaty jego autorstwa zdobiły wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych, między innymi Octopus Film Festival 2020, Festiwal Filmów Kultowych czy Wystawę na 100-lecie Bauhausu. Oprócz tego tworzył wiele okładek do płyt różnych wykonawców i ilustracje do książek wydawanych w kraju i za granicą.

Pepsi - Patryk Hardziej

Od Guantanamo do Kubicy

Ilustracja Patryka Hardzieja przedstawiające Statuę Wolności zakutą w kajdany i ubraną w charakterystyczny, pomarańczowy strój amerykańskiego więźnia była motywem przewodnim listu Amnesty International. List wysłany do Barracka Obamy zawierał prośbę o zamknięcie amerykańskiego więzienia w Guantanamo. Rysunek polskiego designera odniósł wielki sukces i został wybrany na okładkę magazynu o reklamie „Lützer Archive – Advertising Worldwide” numer 2/17.

Kask Roberta Kubicy - Patryk Hardziej

Hardziej jest też autorem projektu kasku wyścigowego dla kierowcy F1 Roberta Kubicy. Nietypowe dzieło powstało specjalnie na jubileuszowy wyścig uliczny poświęcony 100 – leciu Cudu nad Wisłą 1920 – 2020.

Zobacz również: Oskar Zięta – projektant, wizjoner, designer | Igor Mitoraj – sylwetka, życie i twórczość

Mowa ptaków - Patryk Hardziej
Plakat Niedosyt - Patryk Hardziej
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter