Paula Matczak – nietuzinkowe grafiki od polskiej artystki

Paula Matczak to niezwykła artystka. Tworzy plakaty i grafiki wyrażające jej poglądy i stanowiące manifest wobec sytuacji na świecie. Czy istnieje lepszy sposób na wyrażenie emocji niż poprzez sztukę? Komunikaty wizualne pozostają w pamięci na długo i skłaniają do przemyśleń. W naszym przypadku się to sprawdziło. Zobacz, czy z Tobą też tak będzie. Poznaj tę wyjątkową artystkę.

Twoje plakaty często odnoszą się do aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie. W Twojej ofercie znajdziemy plakat The Future Is Female, plakat Tolerancja, a także plakat Jeba* PiS. Jaką rolę odgrywają te plakaty w Twoim życiu? Czy stanowią pewnego rodzaju manifestację?

Moja twórczość jest odzwierciedleniem moich poglądów i wartości, jakimi kieruję się w życiu. Wiele plakatów powstało jako mój manifest wobec obecnej sytuacji w kraju, czy na świecie. Zastąpiłam pędzel i płótno formami digital, a moje prace są odzwierciedleniem tego, co jest dla mnie najważniejsze – equal life for all living beings.

Paula Matczak - nietuzinkowe grafiki od polskiej artystki
Grafika do Pauli Matczak

Bardzo zaciekawił nas plakat Love Is In The Air. Opowiesz o nim coś więcej? Co dokładnie przedstawia Twoimi oczami? Skąd zaczerpnęłaś inspirację do stworzenia go?

Miłość jest niezwykłym uczuciem, które stanowiło już wielokrotnie wielką inspirację dla wielu artystów. Tworząc ten plakat, chciałam przedstawić to uczucie jako wspólny mianownik, a nawet swego rodzaju most dla pozornie różnych aspektów naszego życia.

Paula Matczak - nietuzinkowe grafiki od polskiej artystki
Paula Matczak – plakat Love is in the air

Przy tworzeniu tego plakatu użyłam dwóch przeciwstawnych kolorów – pomarańczowego i zielonego oraz dwóch dłoni o różnych odcieniach skóry. Pomimo tych różnic stworzyłam wyrazistą i spójną kompozycję. Udało mi się pokazać, że mimo iż różne to pomarańcz i zieleń to przede wszystkim barwy. A także pomimo iż różne, to ciemna i jasna skóra to nadal skóra, tak samo na ludzkiej dłoni.

Na swoich plakatach często przedstawiasz postacie sławnych kobiet. Dlaczego?

Przede wszystkim uważam, że promocji i oddawania swego rodzaju hołdu naszym noblistkom nigdy za wiele. Mówimy tu o światowym formacie sztuki i nauki, dlatego też jako naród powinniśmy być dumni.

Po drugie, uważam, iż takiego rodzaju treści mamy w social mediach zdecydowanie za mało, a promowane są często aspekty życia będące miałkimi, małostkowymi, przemijającymi. Obecnie wizerunek kobiety w mediach to często zamykanie się wyłącznie w obszarze cielesności. Poczet noblistek polskich to moja próba propagowania wizerunku kobiety odnoszącej sukces dzięki sile umysłu i ciężkiej pracy.

Paula Matczak - Plakat Olga Tokarczuk
Paula Matczak – Plakat Olga Tokarczuk

Co wyróżnia Twoje grafiki na rynku?

Po pierwsze, uważam, że to, co wyróżnia moje prace to nietuzinkowość. Kilkukrotnie próbowałam przypisać moją twórczość do którejś z kategorii, jednak zawsze bezskutecznie. Moje prace znajdują się na pograniczu kolażu i abstrakcji, są połączeniem elementów 3D, zdjęć oraz form naturalnych, zachowanych w skali i proporcji. Składowe mogą funkcjonować indywidualnie, czy też współistnieć jako grupa. Kompozycje są wieloprzestrzenne z jasno określonym położeniem, a także z przemyślaną i uzasadnioną drogą światła.

Do czego nawołujesz swoimi plakatami? Czy jest w nich coś, co chciałabyś przekazać światu? Uświadomić? Pytam o to, bo w swoich postach na Facebooku często piszesz o rzeczach ważnych dla siebie i społeczeństwa, podkreślając ich wagę i znaczenie.

Piszę i tworzę, bazując na fundamentalnych dla ludzkości wartościach – miłości, równości, trosce o naszą planetę. Publikując swoje treści i prace chce wywołać efekt domino, dotrzeć do kilku osób, które przekażą to, co ważne kolejnym osobom. Liczę na to, że w pewnym momencie mój przekaz trafi do ludzi, którzy będą mieli możliwości wprowadzać zmiany na wielką skalę.

Paula Matczak - nietuzinkowe grafiki od polskiej artystki - Plakat You are so sweet
Paula Matczak – You are so sweet

Współpracowałaś z wieloma ciekawymi markami. Czy którąś współpracę wspominasz szczególnie dobrze lub jesteś z niej szczególnie dumna?

Każda współpraca pozwoliła mi zdobyć ciekawe doświadczenie i nauczyć się czegoś nowego. Bardzo lubię współpracę, która jest wyzwaniem pod względem produktowym i koncepcyjnym. Dlatego tak dobrze wspominam kampanie prowadzone wspólnie z firmą Reydon Sports, która posiada różnorodny asortyment.

A czy jest marka, z którą chciałabyś nawiązać współpracę?

Bardzo chciałabym nawiązać współpracę z firmami, których produkty bądź usługi znam i lubię. Wielką przyjemnością byłaby współpraca z firmą, do której produktów mam wielki sentyment, a mianowicie Haribo. Marzy mi się również współpraca z jedną z najbardziej kolorowych firm, jakie znam, czyli United Colors of Benetton.

Paula Matczak - Grafika Wisława Szymborska
Grafika Wisława Szymborska

Zdradzisz nam swoje plany na najbliższą przyszłość? Może planujesz jakieś nowości na plakatach? Trzeba przyznać, że świat obfituje w pomysły.

Na chwilę obecną dużo czasu spędzam na kreacji mojej nowej strony internetowej. Pojawi się na niej dużo niepublikowanych jeszcze projektów mojego wykonania oraz plakatów nawołujących do krytycznego myślenia i walki z dezinformacją.

Zanim jednak ta platforma ujrzy światło dzienne, będzie można znaleźć moją nową twórczość na Targach Plakatu pod koniec września. 

Paula Matczak - nietuzinkowe grafiki od polskiej artystki - Plakat Together
Paula Matczak – plakat Together

Paula Matczak

Paula Matczak jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych i grafikiem w agencji projektowej. Od wielu lat pracuje jako multidyscyplinarna projektantka wizualna i digital designer. Inspiracje do swoich prac czerpie z tego, co dla niej najważniejsze – relacji międzyludzkich oraz ważnych wydarzeń w życiu osobistym i społecznym. To, co charakteryzuje jej prace to tętniące życiem kolory oraz ciekawe połączenia zdjęć i elementów 3D.

Zobacz również: Pokoloruj swoje wnętrze z dodatkami od Oh!cott | Forest Loops – produkty zdrowe z natury

Paula Matczak - Grafika Wisława Szymborska
Paula Matczak - nietuzinkowe grafiki od polskiej artystki
Paula Matczak - Plakat Love is in the air
Paula Matczak - grafika Legs
Plakat Donut Day
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter