Wenecja od setek lat słynie ze szlachetnej sztuki szkła. W nadchodzących dniach zmieni się w prawdziwą stolicę tego rzemiosła, a wszystko to za sprawą międzynarodowego festiwalu organizowanego w mieście od 2017 roku. Na tegorocznej edycji pojawi się także polski akcent. Związek Artystów Szkła utworzony przy Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przygotował wyjątkowy performance. „Szkło i głos” na The Venice Glass Week będzie można obejrzeć już 13.09. Interdyscyplinarne wydarzenie to jednocześnie hołd składany poprzednim pokoleniom artystów, jak i pytanie o współczesne granice sztuki.
Performance Performance „Szkło i głos” na The Venice Glass Week
The Venice Glass Week to międzynarodowy festiwal skupiony wokół sztuki szkła. Jest organizowany od 2017 roku, aby wspierać, promować i celebrować piękno szklanych wyrobów, z których słynie Wenecja. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 9-17 września. Już po raz siódmy wielbiciele szlachetnego rzemiosła i unikalnego designu będą mogli spotkać się w malowniczym włoskim mieście, aby cieszyć się niezwykle bogatym programem wydarzeń obejmującym zarówno konferencje i wykłady, jak i liczne wystawy, warsztaty i pokazy pracy w szkle.
Uzupełnieniem części teoretycznej będą także pokazy filmów, performance’ów oraz koncerty. Swój wkład w tę artystyczną część prestiżowego festiwalu mają także polscy artyści. W środę 13.09.2023 o godzinie 18:00 Związek Artystów Szkła zaprezentuje autorski performance „Szkło i głos”. Pokaz odbędzie się na Scala Contarini del Bovolo — przepięknej, ażurowej, okrągłej klatce schodowej pałacu ukrytego w samym sercu miasta. Zabytkowa architektura miasta stanie się tłem doskonale korespondującym z interdyscyplinarnym spektaklem.
Granice sztuki – interdyscyplinarny spektakl łączący szkło z muzyką i ruchem
Performance „Szkło i głos” na The Venice Glass Week to unikalne interdyscyplinarne wydarzenie łączące spektakl z muzyką i wizualnymi walorami szklanych wyrobów. Kluczową rolę odgrywają w nim szklane rzeźby przetworzone na instrumenty muzyczne. Towarzyszą im dźwięki – oddechy i odgłosy – wydawane przez performerki i performerów. Odejście od tradycyjnego rozumienia szklanego wyrobu pozwala zadać pytanie o granice między różnymi dziedzinami sztuki oraz skłania do niekonwencjonalnej percepcji designu.
W przestrzeni scenicznej obiekt (rzeźba/instrument/rekwizyt) przenika się z ciałem artysty poprzez dźwięk, gest i ruch. Jak mówią twórcy i twórczynie, szkło jest dla nich nośnikiem emocji, doświadczeń i ciężkiej pracy. Przygotowany przez nich performance ma zaprosić odbiorcę do podjęcia wyzwania reinterpretacji współczesnej sztuki szkła. Jednocześnie wydarzenie jest hołdem składanym poprzednim pokoleniom rzemieślników oraz niematerialnym dziedzictwem składanym na ręce następców artystów szkła w Polsce.
Polscy artyści i artystki częścią międzynarodowego festiwalu w Wenecji
Twórcy i twórczynie performance’u „Szkło i głos” należą Związku Artystów Szkła utworzonego w 2008 roku przy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Głównym celem związku jest propagowanie sztuki szkła, a szczególnie wyrobów formowanych na gorąco w hutach oraz pielęgnacja rodzimego dziedzictwa. Wydarzenia, takie jak prezentowany w Wenecji spektakl, pozwalają utrwalać i rozpowszechniać piękno tej dziedziny sztuki oraz przyczyniają się do promocji polskiej kultury na arenie międzynarodowej.
Na weneckim festiwalu wystąpią członkowie i członkinie ZAS: Natalia Komorowska, Jarosław Kozioł, Katarzyna Krej, Monika Idzikowska, Andrzej Kałucki, Adam Kaźmierczak, Marzena Wilk. Są oni także autorami i autorkami rzeźb/instrumentów, podobnie jak Katarzyna Harasym, Katarzyna Gemborys, Sebastian Pietkiewicz i Grzegorz Bibro. Performance „Szkło i głos” na The Venice Glass Week to niezwykła okazja do refleksji nad relacją łączącą twórcę z dziełem oraz nad znaczeniem sztuki szkła we współczesnej kulturze. To także unikalna celebracja piękna, szlachetności i wielopokoleniowej tradycji.
PLN Design objął wydarzenie patronatem medialnym.
Zobacz również: Targi Architektury Wnętrz KIAF – premierowa edycja już we wrześniu w Krakowie | Do zobaczenia jutro! Opowieść o trendach