Philippe Starck i jego kultowe projekty

Projektuje wnętrza, meble, zabawki, akcesoria kuchenne, ale także sprzęty AGD, jachty, motocykle, a nawet elektrownie wiatrowe. Urodzony 18 stycznia 1949 roku w Paryżu, równie silnie fascynuje, co wzbudza skrajne kontrowersje w światowym designie. Na jego prace nie można spojrzeć obojętnie, a sam artysta od wielu lat zachwyca i szokuje swoimi poglądami i podejściem do sztuki. Czas na kontynuację serii o najważniejszych światowych projektantach. Oto jeden z najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych designerów obecnych czasów – Philippe Starck.

Sukces w młody wieku

Zapał do pracy Philippe Starck ma we krwi. Jego ojciec był inżynierem lotnictwa, a swoją pasję do tworzenia przekazał synowi. Młody Starck poświęcał cały swój wolny czas na rysowanie samolotów i obserwowanie ojca przy pracy. Pracowitość i dbałość o szczegóły projektanta opłaciły się, bo już w wieku 19 lat założył swoją pierwszą firmę. Jego kariera rozwinęła się w zawrotnym tempie. W wieku 20 lat został dyrektorem kreatywnym marki Pierre Cardin, ale szybko zrezygnował z posady.

Philippe Starck i jego kultowe projekty
Philippe Starck

Postawił na pracę na własny rachunek. Zdecydował się zaszokować świat po raz pierwszy, ale nie ostatni. Zaprojektował odważne wnętrze klubu nocnego La Main Bleue w Montreuil. Ryzykowna praca opłaciła się, a artysta wykreował sobie na skalę światową opinię buntownika walczącego z banałem. W latach 80tych otrzymał zamówienie na meble do Pałacu Elizejskiego, ówczesnej siedziby prezydenta Francji, Françoisa Mitterranda. Projekt zapewnił mu ogromny rozgłos. Dziś współpracuje z kultowymi markami, takimi jak: Alessi, Kartell czy Driade.

Od pałacu prezydenckiego do butelki wody

Philippe Starck to projektant, który nie boi się żadnego wyzwania. Jako jedyny na świecie może się pochwalić się zarówno projektem mebli w pałacu prezydenckim, budynków w Japonii, jachtów jak i butelki wody czy szczoteczki do zębów. Artysta powtarza, że design powinien być dostępny dla każdego. Swoimi dziełami chce zajrzeć w głąb ludzkiej duszy, oferując nowatorskie wzornictwo, otwierając tym drzwi do przyszłości. Rozwinął sztukę tworzenia na wielu polach.

Tak wszechstronnego designera świat wcześniej nie widział. Jego projekty restauracji i hoteli zyskały status kultowych. Należą do nich, między innymi Royalton w Nowym Jorku, Delano w Miami, Mondrian w Los Angeles, Sanderson w Londynie, Fasano w Rio de Janeiro czy Hôtel Meurice w Bon.

Philippe Starck i jego kultowe projekty
Projektant Philippe Starck

Co ciekawe, Philippe Starck nie uznaje projektowania z materiałów naturalnych. Jego zdaniem drewno powinno zostać na drzewach, tak samo jak skóra na krowie. Artysta bowiem nie chce przyczyniać się do zabijania zwierząt i roślin. Jest to jedna z bardziej kontrowersyjnych opinii, ponieważ wielu ludzi uważa, że to właśnie tworzenie z plastiku, którym szczycą się kultowe projekty Starcka, zabija planetę.

Francuski designer twierdzi, że plastik jest tanim materiałem o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki niemu można stworzyć więcej, wykorzystując mniej energii. Jego projekty mają być dostępne dla każdego. Poznajmy kilka z nich.

Philippe Starck i wyciskarka do cytrusów Juicy Salif

Jest to legendarny już projekt designera z 1990 roku, który wywołał dyskusję na skalę światową. Inspirowana fauną morską Juicy Salif, czyli wyciskarka do cytrusów stała się znakiem rozpoznawczym Starcka. Bywa również porównywana do przybysza z kosmosu lub pająka. Sam projektant wymyślił ją podobno przypadkiem podczas wizyty we włoskiej restauracji. To co zarzuca się wyciskarce to to, że jest ona niepraktyczna.

Philippe Starck i jego kultowe projekty - Juicy Salif Lemon Squeezer
Juicy Salif Lemon Squeezer

Philippe Starck tłumaczy, że jego celem nie było stworzenie przedmiotu użytecznego, ale tematu do rozmowy nad kuchennym blatem. Chciał, aby jego dzieło łączyło ludzi. Wykonany z polerowanego aluminium Juicy Salif produkowana jest pod szyldem marki Alessi. Stanowi również część kolekcji Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Jest to doskonały dowód na to, że innowacyjność projektanta doceniana jest przez cały świat.

Krzesło Louis Ghost

Jeśli można zdefiniować geniusz prostoty, to na pewno pod tą definicją stoi krzesło Louis Ghost. Jak sama nazwa mówi jest to krzesło duch. Philippe Starck sprawił, że niewidzialne stało się nie tylko widzialne, ale również podziwiane. Inspirowane francuskim stylem rokoko, powstało w 2002 roku na zamówienie marki Kartell. Designer połączył klasyczną formę z nowoczesnym materiałem, jakim jest poliwęglan, tworząc perfekcję w najczystszej postaci.

Philippe Starck i jego kultowe projekty - Louis Ghost Kartell
Louis Ghost Kartell

Zarówno piękne jak i praktyczne sprawdzi się zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Odporny na zarysowania i działanie czynników atmosferycznych, pasuje właściwie do każdej aranżacji. Mebel zyskał taką aprobatę świata designu, że od tamtej pory do rodziny duchów dołączyła Victoria, czyli wersja krzesła bez podłokietników, stołek barowy Charles oraz krzesło dziecięce Lou Lou. Wszystkie dostępne zarówno w wersji pierwotnej, przeźroczystej, jak i kolorowej.

Lampa Table Gun

Najsłynniejsza lampa zaprojektowana przez Starcka powstała na zamówienie marki Flos w 2005 roku. To, co czyni ją wyjątkową to ukrycie w niej politycznego manifestu. Pod postacią złotego karabinu, designer podkreślił, że ciągła walka o pieniądze prowadzi do wojen, która pochłania wiele niewinnych istnień. Jest to wyraz buntu przeciwko chciwości, bo to właśnie przez nią rodzi się najwięcej ofiar. Design jest dla Starcka jedyną bronią jaką włada i dzięki niej może wyrażać swoje manifesty, które docierają do milionów.

Philippe Starck i jego kultowe projekty - Flos Table Gun Lamp
Flos Table Gun Lamp

Fotel Bubble Club projektu Philippe Starcka

Zaprojektowany na zamówienie marki Kartell, fotel Bubble Club prezentuje kolejny przykład połączenia klasyki formy z nowoczesnością materiału. Wykonany z polietylenu jest odporny na zabrudzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Niezwykły mebel wpasuje się zarówno w wnętrze, jak i aranżację na świeżym powietrzu. Dostępny w wielu kolorach, które tchną życie w każdą przestrzeń. Wywijane podłokietniki nadają mu kunsztu, dzięki któremu nie sposób spojrzeć obojętnie na Fotel Bubble Club. Do kolekcji należy również sofa i stolik kawowy.

Philippe Starck i jego kultowe projekty - Kartell Bubble Club
Kartell Bubble Club

Krzesło Masters

To jeden z ważniejszych projektów Philippe Starcka. Powstały w 2009 roku we współpracy z marką Kartell, mebel jest hołdem dla duchowych przewodników Starcka. Krzesło Masters poświęcone jest największym projektantom XX wieku. Wykonane z nieskazitelną perfekcją jest hybrydą trzech kultowych mebli: Tulip Armchair projektu Eero Saarinena, Eiffel Chair Charlesa Eemesa i krzesła z serii 7 projektu Arne Jacobsena. Designer nałożył je na siebie tworząc niezwykłe dzieło o ciekawej linni oparcia, stanowiącej ozdobę każdego wnętrza. To jeden z odmiennych projektów Philippe Starcka gdyż stawia on przede wszystkim na pomysł i kształt projektu, a elementy dekoracyjne ogranicza do minimum.

Philippe Starck i jego kultowe projekty - Masters Chair Kartell
Masters Chair Kartell

Do innych legendarnych projektów Philippe Starcka należą, między innymi Sofa Prive, motocykl Aprilia 6.5, butelka wody Vitte, fotel reżyserski Stanley czy bateria umywalkowa Axor Starck V. Tworzy przedmioty zarówno luksusowe jak i te do codziennego użytku, a jego wkład w światowy design jest ogromny. Artysta jest laureatem ponad 60 nagród za swoją twórczość, w tym trzykrotnym zdobywcą Red Dot Award w dziedzinie wzornictwa. Ponadto otworzył Szkołę Designu w Paryżu, gdzie poszukuje i kształtuje nowe talenty.

Zobacz również: Jaime Hayon – design, humor i emocje | Paola Navone – królowa włoskiego designu

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter