Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego – porady i inspiracje

Kamień naturalny to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych materiałów wykończeniowych. Najbardziej klasyczny i elegancki, nie poddający się przelotnym modom. By przez długie lata wyglądał tak zjawiskowo, jak w dniu „parapetówki” wystarczy w odpowiedni sposób go pielęgnować. Przeczytajcie jak najlepiej dbać o powierzchnie z kamienia naturalnego.

Doskonałość natury

Kamień naturalny jest jednym z najtwardszych i odpornych na uszkodzenia materiałów, który od setek lat wykorzystuje się w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Zdobi elewacje i tarasy, kładzie się go na podłogi i schody. Z kamienia naturalnego powstają najpiękniejsze portale kominkowe i okładziny ścienne. Jest niezastąpiony w aranżacji łazienki i kuchni, jako materiał na ściany, podłogi, umywalki i zlewozmywaki. Meble z kamiennymi blatami należą do tych z najwyższej półki.

Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego - Interstone - Copacabana
Interstone – Copacabana

Zawsze eleganckie, ponadczasowe, niezależnie, czy to stylowe konsole czy ultranowoczesne stoły. Wokół naturalnego kamienia krąży wiele mitów. Wraz z pojawieniem się na rynku tradycyjnej ceramiki imitującej kamień, mówi się coraz częściej o trudnościach związanych z pielęgnacją tego naturalnego materiału. Jednak zarówno projektanci wnętrz, jak i eksperci marki Interstone zgodnie podkreślają, że wystarczą proste czynności pielęgnacyjne, by kamień cieszył nas pięknym wyglądem przez długie lata.

Pierwszy krok

Naturalny kamień warto zaimpregnować. Szczególnie, gdy występuje na zewnątrz, gdzie narażony jest na promieniowanie UV, wilgoć i kontakt z zabrudzeniami, ale również we wnętrzu, w pomieszczeniach wilgotnych lub narażonych na intensywną eksploatację (kuchnia, łazienka, hol). Niektóre kamienie są bardziej chłonne od innych. Najbardziej nasiąkliwe są wapienie, piaskowce i niektóre gatunki marmuru.

Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego - Interstone - Copacabana
Interstone – Copacabana

Te zdecydowanie powinno się pokryć odpowiednim impregnatem. Także kamienie o chropowatej fakturze powinny zostać zaimpregnowane, aby kurz trudniej się osadzał i nie wnikał w ich strukturę. Impregnaty mogą podbić kolor kamienia albo sprawić, że będzie wyglądał jak mokry. Spowodują także, że tafla kamienia będzie bardziej błyszcząca lub zupełnie matowa. Powierzchnie polerowane, szlifowane nie kurzą się, lecz bywają śliskie, te warto zabezpieczyć specjalnym preparatem, który stworzy antypoślizgową warstwę.

Pielęgnacja kamienia naturalnego

Najważniejsze jest, żeby kamień naturalny czyścić delikatnie. Najlepiej czystą wodą i miękkimi tkaninami: mikrofibrą, tetrą lub papierowymi ręcznikami. Możemy także użyć odpowiedniego specjalistycznego detergentu. Pamiętajmy, aby wybierać preparat odpowiedni do rodzaju i stopnia zabrudzenia.

Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego - Interstone - Crema Marfill
Interstone – Crema Marfill

Najdelikatniejsze detergenty, to te przeznaczone do codziennej pielęgnacji, lecz w ofercie sklepu znajdziemy także mocniejsze odplamiacze, stworzone do czyszczenia konkretnych zabrudzeń – np. budowlanych, montażowych czy plam z czerwonego wina, kawy, tłuszczu. – Przed zastosowaniem każdego z tych preparatów należy nanieść jego niewielką próbkę na kamień (w niewidocznym miejscu), by sprawdzić, czy trwale nie uszkadza on powierzchni – przypominają doradcy Interstone.

Marka Interstone

Interstone to Polski dystrybutor i importer kamienia, który sprowadza najwspanialsze okazy aż z 15 krajów świata, m.in. z Rosji, Brazylii, Chin, Indii, Portugalii, Egiptu czy Ukrainy. Filozofia firmy założonej w 2000 r. opiera się na wykorzystaniu tego, co w naturze najpiękniejsze. Ta miłość do kamienia narodziła się we właścicielach we Włoszech. A dziś swoją pasją do szlachetnych materiałów zarażają innych. W swojej ofercie ma m.in. marmury Rosa Portogallo czy Crema Marfil.

Zobacz również: Vieques Outdoor – kolekcja łazienkowa projektu Patricii Urquioli | Subtelna odsłona betonu w kolekcjach płytek Opoczno

Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego - Interstone - Onyx Tanzania
Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego - Interstone - wyspa kuchenna
Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego - Interstone - wyspa kuchenna
Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego - Interstone - Calacatta Paonazzo Black Nayara
Pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego - Interstone - Copacabana
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter