Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 – internauci wybrali

Zakończyło się głosowanie internautów dwunastej edycji plebiscytu Polska Architektura XXL. Publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 130 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej Gali, która odbędzie się 7 kwietnia 2020 roku w EC1 Łódź- Miasto Kultury w Łodzi. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2019.

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 – wyniki głosowania internautów

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2019 rok, na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 24 stycznia 2020 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 3 lutego 2020 i trwało do 29 lutego 2020 roku. W sumie oddano w nim ponad 44,5 tysiąca głosów na 139 realizacji architektonicznych. Jakie realizacje architektoniczne zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?

Polska Architektura 2019 – wnętrza prywatne i publiczne

Kompleks biznesowy Calisia One w Kaliszu projektu MODOarchitektura

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 3390 głosów wygrał kompleks biznesowy Calisia One w Kaliszu, zaprojektowany przez pracownię MODOarchitektura.

Kompleks Calisia One to wielofunkcyjny kompleks biznesowy stworzony na terenie dawnej fabryki pianin i fortepianów Calisia w Kaliszu. W wyniku tej inwestycji powstała nowa przestrzeń użytkowa, ale przede wszystkim podarowano nowe życie podupadającym zabytkowym zabudowaniom pofabrycznym.

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - Kompleks biznesowy Calisia One w Kaliszu - MODOarchitektura

Dom ramowy projektu Awinci Architects

W kategorii obiekty prywatne wygrał dom ramowy, którego autorem jest Biuro Awinci Architects. Realizacja zdobyła 1586 głosów.

Projekt architektoniczny „Domu ramowego” powstał dla działki, znajdującej się w otoczeniu mało finezyjnej zabudowy z czasów PRL-u, domów – kostek o mało urozmaiconych bryłach. Architekci zdecydowali się nawiązać do tego, projektując bryłę prostą, kubiczną, o płaskim dachu i uporządkowanej geometrycznej bryle. Powód takiego kształtu domu jest jeszcze jeden: zwarta, jednorodna bryła zużywa mniej energii, łatwiej ją ogrzać i mniejsze są w niej straty ciepła. Dom zbudowano z cegły rozbiórkowej (cegła jest kojarzącym się ze Śląskiem materiałem, ponownie użyta mniej obciąża środowisko).

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - Dom ramowy, Awinci Architects

Polskie Wnętrze 2019 – wnętrza prywatne i publiczne

Akademik LivinnX w Krakowie – Make It Yours oraz IMB Asymetria

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężył Akademik LivinnX w Krakowie autorstwa Make It Yours oraz IMB Asymetria zdobywając 2149 głosów.

Projektanci postawili na industrialne przestrzenie wypełnione soczystymi kolorami i ożywczą roślinnością. W ten sposób zachowany został dawny charakter obiektu, który przez lata służył jako fabryka podzespołów elektronicznych. Akademik LivinnX oferuje aż 710 miejsc dla studentów, do dyspozycji których przygotowane zostały jednostki mieszkalne przeznaczone dla 1, 2, 3 lub 4 osób. Każde ze studenckich mieszkań jest w pełni wyposażone tak, aby zapewnić wynajmującym prawdziwie luksusowe warunki do życia i studiowania.

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 Akademik LivinnX w Krakowie, Make It Yours, IMB Asymetri

Męskie wnętrze mieszkania pełne testosteronu – Mandalinci Studio

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło męski wnętrze mieszkania w Poznaniu zaprojektowane przez pracownię Mandalinci Studio. Wnętrze zdobyło 2866 głosów.

W projektowanym mieszkaniu króluje szarość podana w najliczniejszych odcieniach. Beton architektoniczny, którym ozdobiona została ściana salonu, koresponduje z szarymi panelami podłogowymi. Do tego zaproponowane zostało wykończenie wyspy kuchennej czy stolika w postaci płyt o rysunku kamienia. Uzupełnieniem jest głęboka purpura, którą oblane zostały ciężki i grube zasłony w oknie strefy dziennej. Fiolet pokrył także obicia hokerów. W sypialni barwę tą zastąpiły przygaszone odcienie brązów, które rozsiadły się wygodnie na łóżku, a także w jego sąsiedztwie.

Męskie wnętrze mieszkania w Poznaniu, Mandalinci Studio

Polski Krajobraz 2019 – wnętrza prywatne i publiczne

Zielone przystanki w Białymstoku

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1071 głosów, wygrały zielone przystanki w Białymstoku.

Każdy zielony przystanek to ponad 10 m2 zielonego dachu oraz 9 m2 roślinnej ściany z pnączy. Na przystankowych wiatach pojawiają się trawy, wśród których posadzone są sukulenty oraz inne rośliny odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Zieleń, w którą otulone są przystanki, produkować może nawet 10 kg tlenu, a także zmniejszyć ilość pyłów i zanieczyszczeń. Pod przystankiem gromadzona jest woda deszczowa, która dalej wykorzystywana jest do nawadniania zieleni.

Zielony przystanek w Białymstoku

Niekończący się ogród w Zapceniu

W kategorii ogrody prywatne wygrał niekończący się ogród w Zapceniu, projektu pracowni Ogrody Strumyk zdobywając 5209 głosów.

Nowoczesny ogród przydomowy w Poznaniu, Strefa Zieleni

Ogród udało się subtelnie wtopić w krajobraz poprzez rezygnację z widocznego ogrodzenia, a także wykorzystanie gatunków roślin, które nawiązują do roślin otaczających działkę. Sprzyjają temu również liczne, naturalistyczne rabaty bylinowe. Elementy wodne stanowią charakterystyczne dla ogrodu obiekty – znajdziemy tutaj nie tylko zbiorniki, ale i ściany wodne, czy wspomniane wcześniej fontanny. Nadają one ogrodowi elegancji i klasycznego sznytu.

Zwycięzcy odbiorą nagrody w czasie uroczystości 7 kwietnia 2020 r. w EC1 Łódź- Miasto Kultury” w Łodzi.. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2019.

Męskie wnętrze mieszkania w Poznaniu, Mandalinci Studio
Męskie wnętrze mieszkania w Poznaniu, Mandalinci Studio
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - Kompleks biznesowy Calisia One w Kaliszu - MODOarchitektura
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - Kompleks biznesowy Calisia One w Kaliszu - MODOarchitektura
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - Dom ramowy, Awinci Architects
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - Dom ramowy, Awinci Architects
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 Akademik LivinnX w Krakowie, Make It Yours, IMB Asymetri
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 Akademik LivinnX w Krakowie, Make It Yours, IMB Asymetri
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter