Pokój „szyty na miarę” dziecka – podpowiada architekt Agata Słoma

Jak najlepiej zaaranżować pokój dziecka, aby przebywanie w nim sprawiało mu dużo przyjemności? Przede wszystkim musimy poznać jego marzenia i oczekiwania. Zdaniem Agaty Słomy, architekta wnętrz i blogerki, dobry projekt zaczyna się od rozmowy. Warto też od najmłodszych lat wpływać na kształtowanie dobrego gustu naszych pociech.

Każdy, niezależnie od wieku ma własne upodobania. Agata Słoma, architekt i kreatorka wnętrz z wieloletnim doświadczeniem i zarazem wnętrzarska blogerka jest zdania, że dotyczy to także dzieci które, niezależnie czy mają 2 czy 7 lat, doskonale wiedzą co lubią i co im się podoba.

– Dziecko doskonale wie czy woli łóżko piętowe czy zwykłe, czy toleruje róż, a może woli kolor czerwony – podkreśla Agata Słoma. – Jeśli już nie pozwala nazywać się dzieckiem, to jest duże prawdopodobieństwo, że zechce pokój w kolorze szarym, biało – czarnym lub granatowym. Oczywiście rodzice mają więcej szczęścia, gdy wybierze jasny kolor ścian, bo za dwa lata z pewnością będzie trzeba je przemalować. Wszak gust zmienia się z wiekiem.

Miejsce do przechowywania

Jeżeli mamy już najważniejsze, uwzględniające oczekiwania dziecka, ustalenia dotyczące najistotniejszych dla niego elementów wystroju pokoju, powinniśmy pomyśleć o jego roli użytkowej i wygospodarowaniu przestrzeni do przechowywania zabawek czy ubrań.

Kluczowa sprawa w pokoju dziecięcym to miejsce na przechowywanie zabawek – zwraca uwagę architektka. – Najlepiej jest zaplanować dużo miejsca na drobiazgi w taki sposób, aby łatwo i szybko można było zgarnąć rzeczy z podłogi i schować je na swoje miejsca. Pudła i wszystko co można łatwo przenieść będą znakomicie się do tego nadawały.

Ważną kwestią jest także szafa na ubrania dziecka. Na tyle przestronna i pojemna, aby mogły się w niej zmieścić także te, w których dziecko będzie dopiero chodziło lub już powoli z nich wyrasta.

Idealna będzie szafa z podziałami na sekcje – podpowiada Agata Słoma. – Warto tak zaprojektować wnętrze szafy, aby dziecko miało swobodny dostęp do wybranej części swoich ubranek.

We właściwej skali

Urządzając pokój dziecka powinniśmy pamiętać także o tym, że ono wciąż rośnie, a co za tym idzie – może szybko „wyrastać” z mebli. Warto mimo wszystko zadbać o to, aby miało ono meble we właściwej dla siebie skali. Jak osiągnąć kompromis?

Z pomocą przychodzą meble „rosnące” wraz z wiekiem dziecka – radzi Agata Słoma. – Na rynku jest spory wybór zarówno mebli w skali dziecka, jak i tych, które można zmieniać i przekształcać, zależnie od jego wzrostu.

Takie meble można kupić na przykład w sklepie internetowym Muppetshop.

Z dbałością o gust

Agata Słoma zauważa, że jako dorośli lubimy to, z czym dorastaliśmy. Warto więc zadbać o dobry gust naszych dzieci od najmłodszych lat.

O to aby dorastały w otoczeniu naturalnych materiałów, drewna, tkanin dobrej jakości, estetycznych wzorów i dobrze dobranych kolorów – podkreśla architektka. – Szmaciane lalki są o wiele piękniejsze od plastikowych. To nic, że w przedszkolu dzieci bawią się wszystkim. Niech w domu mają to, co dla nich najlepsze.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter