Polak zwycięzcą konkursu Model Young Package

W jaki sposób najlepiej zapakować produkt, aby wzbudził zainteresowanie. Jak sprawić, aby samo otwieranie sprawiało przyjemność? Najlepsze rozwiązanie zaprezentował Maciej Jander. Stworzył on pomysłowe i zabawne opakowanie na kosmetyki i zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowania opakowań Model Young Package, którego tematem przewodnim były „Doświadczenia z rozpakowywania”. Do konkursu przystąpili projektanci z 66 krajów.

Międzynarodowy konkurs Model Young Package

Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań dla projektantów i studentów Model Young Package organizuje firma Model Group. Wydarzenie jest największym tego typu konkursem na świecie i daje uczestnikom jedyną w swoim rodzaju możliwość porównania swych propozycji w międzynarodowej konkurencji.

Tematyka konkursu sprawiała, że projektanci musieli zastanowić się nad połączeniem funkcji opakowania, ekologii i doświadczeń związanych z rozpakowywaniem. Każdy znalazł inny sposób, aby zaskoczyć jury. Pojawiały się propozycje oparte na ilustracjach, obróbce papieru lub na dobrze opracowanym mechanizmie. Jedni kładli większy nacisk na ekologię, inni natomiast na kompleksową ochronę produktu. Które opakowania były największą niespodzianką dla jury?

Nagroda główna Model Young Package i 1 miejsce w kategorii Unlimited – Māori

Projekt Macieja Jandera mto na pierwszy rzut oka klasyczne pudełko w kształcie prostopadłościanu, które ma służyć jako opakowanie na 3 produkty kosmetyczne. Główną koncepcją projektu jest wypełnienie całej objętości prostopadłościanu. Dla każdego produktu kosmetycznego zostało przygotowane pudełko w nietypowym kształcie, które swą barwą pasuje do zapachu produktu kosmetycznego.

Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Maciej Jander

Wszystkie 3 kształty są następnie złożone w prosty równoległościan. Opakowanie jest na tyle ciekawie i przejrzyście opracowane, że zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu konkursie Model Young Package.

2 miejsce w kategorii Unlimited – POP UP CARD / TWIST WATCH / Reusable opening for small products

Magdalena Cieślak i Jarosław Luczak przedstawili opakowanie na małe obiekty z innowacyjnym zamykaniem. Chodzi o pudełka wielkości karty, które na tylnej stronie mają mechanizm z papieru. Mechanizm umożliwia łatwe otwieranie, wyciąganie i zamykanie opakowania. Autorzy prezentują opakowanie oparte na trzech typach śrubek, każde dla innego typu zamykania. Należy dodać, że pudełka można ponownie wykorzystać, więc projektanci pomyśleli również o naszym środowisku.

Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Magdalena Cieślak

3 miejsce w kategorii Unlimited – Sen Kopciuszka

Każdy lubi dostawać prezenty. Ciekawe pudełka sprawiają, że jeszcze szybciej chcemy je otworzyć. Historia „kopciuszka”, który otwierał swoje trzy orzeszki i został niespodziewanie obdarowany zainspirowała Denisę Novobilską z UTB w Zlínie. Stworzyła pudełko ozdobione motywami z bajki. Pudełko tworzą dwie części. Górna część służy jako wieczko, dolna część jest przeznaczona na umieszczenie zawartości.

Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Denisa Novobilská

1 miejsce w kategorii High Schools – Radość z rozrywania

Ondřejowi Fiedlerowi z Prywatnego gimnazjum AD FONTES zawsze podobało się odrywanie papierowych pasków podczas otwierania ciastek. Właśnie ten pasek jest dla niego wspomnieniem doświadczenia z rozpakowywania. Swoje cylindryczne opakowanie na okrągłe ciastka stworzył w taki sposób, aby radość z otwierania trwała znacznie dłużej. Dobrze już znany „zrywany pasek” jest tutaj użyty na niemal całej szerokości opakowania. W ten sposób czas jego odrywania jest dłuższy. Użytkownik może cieszyć się wspaniałym uczuciem rozpakowywania każdego ciastka.

Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Ondřej Fiedler

2 miejsce w kategorii High Schools – Opakowanie dźwiękowe na klawesy

Jaroslava Straková ze szkoły artystyczno-przemysłowej w Jihlavie stworzyła opakowanie na drewniane klawesy, dobrze znane wszystkim z lekcji muzyki. Zamiast standardowego pudełka, które się wyrzuca, zaprojektowała opakowanie, na którym można grać. Wykorzystała tekturę falistą i stworzyła z niej proste minimalistyczne prostopadłościany. Dźwięk powstaje, kiedy przejeżdżamy po opakowaniu produktu.

Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Jaroslava Straková

3 miejsce w kategorii High Schools – Opakowanie na samochodzik

Ruch jest główną funkcją i radością podczas zabawy samochodzikiem. Na tym podczas tworzenia opakowania bazowała Pavlína Kubínová, studentka szkoły artystyczno-przemysłowej w Pradze. Jej opakowanie na samochodzik umożliwia rozpakowanie go jednym ruchem. Przy pociągnięciu za pasek, górna część opakowania podnosi się i zabawka sama wychodzi z opakowania. Jednocześnie pudełko ma funkcję garażu. Jego kształt, to prosty równoległościan z nadrukiem przywodzącym na myśl wyścigi samochodowe.

Konkurs Model Young Package

Konkurs Model Young Package organizuje firma Model Group. Należy ona do największych europejskich producentów opakowań na świecie i prowadzi także ośrodek innowacji, gdzie spod rąk projektantów rodzą się nowe projekty. Dzięki jej inicjatywie konkurs odbywa się od roku 1996, aż do dnia dzisiejszego.W tym roku odbyła się już 24 edycja wydarzenia.

W konkursie uczestniczyło wielu młodych twórców, którzy później stali się znanymi projektantami. Pierwszym zwycięzcą był Jan Čtvrtník, który kilka lat później pracował dla NASA, IKEA czy też marki Elektrolux. W kolejnych edycjach wygrali na przykład Ladislav Škoda, główny projektant firmy Tescoma.

Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - zwycięskie projekty w kategorii High Schools
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Ondřej Fiedler
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Magdalena Cieślak i Jarosław Luczak
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Jaroslava Straková
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Pavlína Kubínová
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - jury i zwycięzcy
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Maciej Jander
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Maciej Jander
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Denisa Novobilská
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Maciej Jander
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Pavlína Kubínová
Międzynarodowy konkurs projektowania opakowań - Model Young Package 2019 - Unlimited category
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter