Politura: nowe życie mebli z PRL-u

POLITURA to firma promująca polskie wzornictwo na świecie. Założona przez Michała Szarko i Przybyrada Paszyna w 2013 roku, POLITURA stawia sobie za cel ożywianie i przywracanie do produkcji ikon polskiego designu, a także edukację odbiorców poza granicami kraju w zakresie polskiego powojennego projektowania i historii przemysłu meblarskiego. POLITURA ma siedzibę w Poznaniu oraz showroom w Berlinie. Do kolekcji należą meble dwóch wybitnych projektantów, aktywnie działających w latach 50, 60 i 70: Edmunda Homy oraz Janusza Różańskiego

Prof. Edmund Homa
Krzesło H106

Krzesło H106 zostało zaprojektowane przez prof. Edmunda Homę w 1967 roku. Jest projekt zajmujący wyjątkowe miejsce w twórczości Edmunda Homy, wieloletniego pracownika Gościcińskiej Fabryki Mebli oraz profesora ASP w Gdańsku. Model z 1967 roku został wykonany w rzadkim drewnie egzotycznym, tzw. afromozji.

Projekt krzesła z 1967 roku nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Ze względu na wysoki udział pracy ręcznej specjalna komisja Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu odrzuciła projekt mebla jako niemożliwy do realizacji w warunkach gospodarki socjalistycznej. Przez następne 20 lat prototyp przeleżał w fabrycznych magazynach. Po transformacji systemowej mebel został sprzedany wraz z majątkiem fabryki i ślad po nim zaginął. W latach 2000 profesor Homa dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności odnalazł i odzyskał swój prototyp, który przez wiele lat był normalnie użytkowany w wiejskim gospodarstwie.

W 2016 roku projekt prof. Edmunda Homy został ponownie ożywiony. Firma POLITURA stworzyła na podstawie planów i prototypu nowe krzesło H106. Premiera mebla miała miejsce na międzynarodowych targach meblarskich IMM Cologne 2016, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Oprócz krzesła została tam także zaprezentowana wystawa poświęcona życiu i twórczości prof. Edmunda Homy.

Podobnie jak prototyp z 1967 roku, model z 2016 roku także został wykonany w afromozji. Powierzchnia drewna została zabezpieczona specjalnym olejem zachowującym naturalny kolor afromozji. Krzesło będzie dostępne na indywidualne zamówienie w limitowanej wersji kolekcjonerskiej, każdy mebel będzie sygnowany poczynając od numeru 2 do 106. Numer 1/016 został zarezerwowany dla jedynego prototypu z 1967 roku.

Edmund Homa
Urodził się w 1927 roku w Chojnicach. Po ukończeniu studiów na wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku rozpoczął pracę na własną rękę jako grafik, projektant wnętrz oraz mebli, co w tamtych czasach nie było oczywiste. Przeprowadził się wtedy do modernistycznej Gdyni, gdzie zaprojektował wiele neonów, wystaw i ekspozycji.

W roku 1962 zatrudnił się w przemyśle meblowym i pracował równolegle dla Fabryki Mebli w Gościcinie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projektant stworzył wówczas ogromną ilość nowych wzorów mebli siedziskowych, w tym najbardziej rozpoznawalne modele o numerach 64 oraz 142, które do dziś można znaleźć w wielu polskich mieszkaniach. Znaczna ilość wzorów nie została jednak dopuszczona do seryjnej produkcji, ze względu na ograniczenia i normy centralnie sterowanej gospodarki PRL-u. Podobny los spotkał wybitne krzesło H106 – najdoskonalsze dzieło Edmunda Homy z 1967 roku.

Edmund Homa został wyróżniony przez swoją uczelnię stypendium na Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, gdzie pracował pod okiem Ole Wanschera. W roku 1990 otrzymał w Polsce tytuł profesora, a jego praca została nagrodzona najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Projektant do dziś mieszka w Gdyni.

Janusz Różański
Zestaw R-1378
Fotel R-360

Zestaw R-1378 zaprojektowany przez Janusza Różańskiego w 1962 roku nigdy nie był wytwarzany seryjnie. Na podstawie oryginalnych rysunków i szkiców autora, POLITURA wdrożyła meble do produkcji w odświeżonej, współczesnej wersji.

Fotel R-1378 – został wykonany z pełnego jesionu, wykończony wysokiej klasy olejowoskiem który zabezpiecza drewno i wydobywa jego naturalny, matowy kolor. Siedzisko jest tapicerowane miękką wełnianą tkaniną. Nieduży rozmiar, minimalistyczna bryła oraz kolorystyka stanowią o ponadczasowym charakterze fotela.

Stolik R-1378 – funkcjonalne uzupełnienie fotela. Stolik został wykonany z jesionu: nogi powstały z pełnego drewna, blat i taca są fornirowane – całość wykończona olejowoskiem. Przesuwana i zdejmowana taca umożliwia wygodne uzyskanie dwóch przestrzeni użytkowych oraz pełni funkcję przenośnego pomocnika.

Fotel R-360 – ikona polskiego wzornictwa, najbardziej rozpoznawalny projekt J. Różańskiego. Zaprezentowany po raz pierwszy w 1959 roku na targach w Poznaniu był przez pewien czas produkowany w krótkich seriach. POLITURA wprowadza model po 50 latach na nowo do produkcji, w dwóch oryginalnych wersjach: z tapicerowanymi oraz drewnianymi podłokietnikami, w różnych wariantach kolorystycznych.

Janusz Rózanski
urodził się w 1921 r. w Poznaniu. W roku 1957 ukończył Wydział Architektury Wnętrz w PWSSP w Poznaniu. Już rok później związał się ze Zjednoczeniem Przemysłu Meblarskiego, gdzie awansował na stanowisko kierownika pracowni w Przedsiębiorstwie Projektowo Konstrukcyjnym (PPKPM).

W roku 1965 został naczelnikiem pracowni architektonicznej w nowo powstałym Centralnym Ośrodku Rozwoju Meblarstwa (od 1971 OBROM), gdzie kierował grupą poznańskich projektantów. Jego zadaniem było rozwiązywanie problemów mieszkaniowych poprzez wdrażanie do seryjnej produkcji innowacyjnych wzorów, konstrukcji i wykończeń mebli. CORM był wówczas najważniejszą jednostką projektującą meble dla Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego.

Janusz Różański był twórcą niezwykle wszechstronnym o bogatym dorobku. Wielokrotny laureat konkursów branżowych, za działalność na rzecz wzornictwa nagrodzony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Przez całe życie związany z Poznaniem, gdzie zmarł w wieku 93 lat.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter