Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44

Wyjątkowy design apartamentowca ZŁOTA 44 to nie tylko charakterystyczna bryła budynku. Wnętrza z pozoru surowe, złożone z odkrytych betonowych sufitów i konstrukcyjnych filarów, uzupełnione zostały ponadczasowymi dziełami sztuki, które nadają przestrzeni niepowtarzalnego charakteru.

Sztuka i wnętrze apartamentowca Złota 44

Synergia pomiędzy sztuką, a budownictwem mieszkalnym to trend, który jest wykorzystywany w najbardziej luksusowych apartamentowcach świata. Receptą na zindywidualizowanie projekty jest niewątpliwie współpraca z renomowanymi studiami projektowymi oraz artystami, którzy dopasowują swoje prace do klimatu wnętrza. Materiały, nieograniczona przestrzeń, kolory, meble i oświetlenie tworzą kompozycję, która stanowi idealne tło dla sztuki. We wnętrzach apartamentowca Złota 44 znajdziemy m.in. realizacje Oskara Zięty oraz oryginalne i unikatowe prace pochodzące ze zbiorów Leonarda Gallery.

Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Astralne przeoczenie - Kacper Dudek

„Bardzo istotne jest, aby sztuka znajdująca się we wnętrzach pomagała tworzyć przyjazną atmosferę, tak niezbędną gdy w domach spędzamy więcej czasu niż wcześniej. Dlatego na Złotej znalazły się prace, które wpisują  się w indywidualny styl i charakter każdego z pokazowych apartamentów. Sztuka polskich artystów jest coraz bardziej widoczna i doceniania na świecie, a luksusowa przestrzeń stanowi jej idealne uzupełnienie”, przekonuje Leonarda Szwed-Strużyńska, właścicielka Leonarda Gallery, z której pochodzą prace znajdujące się na prestiżowym pięćdziesiątym piętrze apartamentowca.

Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Jacek Maślankiewicz - Ruletka oraz Wody górne wody dolne

Leonarda Szwed-Strużyńska jest scenografem i dekoratorką wnętrz. Od 2013 roku współtworzyła Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego, zorganizowała kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą. Reprezentuje wielu starannie wyselekcjonowanych artystów, których prace idealnie uzupełniają zróżnicowany design wnętrz Złotej 44.

W apartamentowcu można podziwiać:

rzeźby Krzysztofa Renesa m.in.: „Młodzieniec”, „ON” oraz „Idol”, pochodzące z cyklu „Universale”, a także „Tors II”

prace fotografa Jarka Madejskiego, m.in. „Nie da się palić extasy”, czy „Księżniczka Dorota na czarnym rumaku” z cyklu „Wyobraźnia”

malarstwo Jacka Maślankiewicza: obrazy olejne na płótnie: „Ruletka”, „Wody górne, wody dolne” z cyklu „Genesis”

obrazy Magdaleny Mosakowskiej, m.in. „Tunel”, „The star”, czy „The separation” i „Szmaragdowy gród”

prace Piotra Czajkowskiego m.in. rysunek ”Nationale”, czy ikonografia ”Concorde”, a także obraz ”HOTEL DE VILLE ”, wszystkie prace pochodzą z cyklu METRO

obrazy Kacpra Dudka, m.in. akryl na płótnie „Niebieskie koło”, „Astralne przeoczenie”, „Zaraz”

rzeźby Jarosława Borka: „Circle reflection”, „Modular waves”, „Modular shape”

Prace Oskara Zięty we wnętrzach apartamentowca Złota 44

Oskar Zięta to jedno z najbardziej znanych nazwisk polskiego designu. Jego prace można oglądać w kolekcjach m.in. Badisches Landmuseum w Karlsruhe, Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium oraz Centre Pompidou w Paryżu. W 2004 roku opracował autorską metodę FiDU, która polega na kształtowaniu stali sprzężonym powietrzem. Rezultatem tej rzemieślniczej pracy są obiekty, które przypominają nadmuchane balony, o niezwykle oryginalnych i niepowtarzalnych kształtach.

Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Oskar Zięta

Brytyjski magazyn „Wired” nazwał te projekty meblami przyszłości, również dlatego, że poza wyjątkową formą są one niezwykle lekkie, funkcjonalne i można  poddać je procesowi recyklingu. Projekty autorstwa Zięty, które znajdziemy w apartamentach na Złotej, to między innymi: krzesło PLOPP – ikona nowoczesnego wzornictwa, lustro RONDO 120 – świetnie odbijające refleksy światła, a także SONAR INOX – nowoczesny parawan, który jak rzeźba dopełnia charakter wnętrza.

Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Oskar Zięta

„Apartamenty na Złotej 44 są wyjątkowe ze względu na widoki i architekturę. Wymagają też wyjątkowej aranżacji. Myślę, że mój design bardzo dobrze się tu wpisuje, gdyż stanowi mocny, artystyczno-dekoracyjny akcent. Widać to doskonale w apartamencie zaaranżowanym przez studio KOOKU, w którym mierzymy się ze światową sztuką. Kolekcja Crystals wall oraz bioniczny stól G-table gold doskonale współgrają z obiektami wybitnych twórców rzadko reprezentowanych w naszej części Europy. W innym apartamencie pokazowym zaaranżowanym przez AKSONOMETRIĘ pojawiają się nasze stalowe lustra Tafle i Ronda w rożnych konfiguracjach i wybarwieniach”, mówi o swoich pracach Oskar Zięta.

Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Oskar Zięta

„Cieszę się, że mieszkańcy doceniają oryginalność i unikatowość moich projektów artystycznych i designerskich oraz  manifestów technologicznych jakim jest niewątpliwie PLOPP. FiDU jest  technologią przyszłości ze względu na wykorzystanie jednego materiału i 100% recycling. To technologia relatywnie prosta, wytrzymała i ekologiczna”, dodaje twórca.

Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Oskar Zięta

Dom to dziś przestrzeń do pracy, zabawy, relaksu, miejsce w którym spędzamy dużo czasu. Otaczające nas przedmioty powinny być nie tylko estetycznym dodatkiem do wnętrza. Ich funkcją jest nadawanie charakteru przestrzeni w której się znajdują.

Apartamentowiec Złota 44

Złota 44 to najwyższy budynek mieszkalny w Unii Europejskiej. Projekt światowej sławy architekta Daniela Libeskinda to 287 luksusowych apartamentów. Na przestrzeni 52 pięter mieszkańcy mogą doświadczać ekscytujących, panoramicznych widoków, które niczym żywe obrazy ulegają przemianie wraz z porami roku.


Zobacz również: 48-metrowe mieszkanie projektu pracowni Odwzorowanie | Dom Ronalda McDonalda w Warszawie

Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - HOTEL DE VILLE - Piotr Czajkowski
Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Modular waves - Jarosław Borek
Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - HOTEL DE VILLE - Piotr Czajkowski
Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Niebieskie koło - Kacper Dudek
Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Oskar Zięta
Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - Oskar Zięta
Polska sztuka we wnętrzach apartamentowca Złota 44 - The star - Magdalena Mosakowska
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter