Ponad 100-letnie mieszkanie odnowione przez projektanta Philips TV & Sound

Stare mieszkanie w amsterdamskiej dzielnicy Zuid zyskało nowe życie, dzięki przemyślanej koncepcji Roda White’a. Minimalistyczna, harmonijna i dopracowana aranżacja projektanta, który na co dzień tworzy sprzęty Philips TV & Sound, przemieniła 220-metrowy apartament w funkcjonalną i nowoczesną przestrzeń. Wąska gama jasnych barw z domieszką koloru denim blue, inspiracje stylem stylem japandi i doświadczenie White’a w projektowaniu przedmiotów użytkowych zaowocowały niebanalną, choć niezwykle prostą i spójną aranżacją, w której bardzo ważną rolę odgrywają detale i wykończenie.

Apartament Roda White’a w Amsterdamie

Rod White – na co dzień Chief Designer urządzeń marki Philips & Sound – zmierzył się z wyzwaniem aranżacji własnego mieszkania. Zlokalizowany w Amsterdamie apartament znajduje się w górnej części budynku, ma kilka balkonów i liczy w sumie 220-metrów kwadratowych. White przyznaje, że sporym wyzwaniem było przeprowadzenie tak obszernego remontu ponad 100-letniego apartamentu podlegającego ochronie, w taki sposób, aby nie naruszyć lokalnych przepisów prawa budowlanego.

Zabudowa meblowa we wnętrzu mieszkania zaprojektowanego przez Roda White’a
Wnętrze zaprojektowane przez Roda White’a

Prace w mieszkaniu objęły zmianę układu funkcjonalnego pomieszczeń. Oryginalnie zachowanymi elementami są jedynie okna i klatka schodowa. White wszystkie wnętrza oraz większość mebli zaprojektował samodzielnie, a nad realizacją projektów pracował wspólnie z lokalnym wykonawcą i stolarzem. W aranżacji postawił na funkcjonalność i prostotę, a inspiracje czerpał ze stylu japandi. Wzorując się na japońskich i skandynawskich zasadach projektowania, zdecydował się na wykorzystanie naturalnych materiałów, otwartych przestrzeni i grającego w nich światła.

Przestronne wnętrza 220-metrowego apartamentu w Amsterdamie

Za sprawą wyselekcjonowanej gamy barw, materiałów i wykończeń udało się sprawić, że poszczególne strefy funkcjonalne zyskały unikalny charakter, a przy tym całość mieszkania pozostaje spójna. Biel i szarości dominują w jadalni i przestrzeniach relaksu, podbijając tym samym wrażenie przestronności, a w łazience czy strefie pracy pojawia się niesztampowy, choć subtelny odcień denim blue. W projekcie ważne było także ograniczenie wizualnego “bałaganu”, aby wnętrza zachwycały bez użycia zbędnych detali. W tym celu White postawił na brak uchwytów w szafkach oraz ukryte elementy dotykowe do sterowania oświetleniem.

Minimalistyczny salon w ponad 100-letnim mieszkaniu
Poszczególne strefy w mieszkaniu uzyskały unikalny charakter

Największym odkryciem podczas pracy nad projektem była aranżacja najwyższego piętra. Po usunięciu starego sufitu – wykonanego ze słomy i tynku, z wymagającą wymiany przestarzałą elektryką – pojawił się pomysł otworzenia pomieszczeń na górze. Ogromna przestrzeń powstała po usunięciu kilku ścian zaskoczyła wszystkich, a finalnie zaprojektowano w niej strefę odpoczynku. Sam projektant przyznaje, że przebywanie w tej przestrzeni jest wielką przyjemnością i stanowi ona jedno z jego ulubionych pomieszczeń.

Dbałość o detale – wyjątkowy design przedmiotów i sprzętów

Rod White zadbał nie tylko o ogólny wystrój wnętrz, ale także o design znajdujących się w nich mebli i przedmiotów. Jednym z wyjątkowych elementów w mieszkaniu jest biurko – prosty, wykonany z jasnego dębu mebel – z jednej strony przymocowane do ściany, a z drugiej osadzone na smukłej nodze. Mocne sfrezowanie górnej krawędzi blatu oraz nogi sprawiło, że biurko stało się lekkie i niemalże pływające.

Sprzęt audio i video w mieszkaniu Roda White’a
We wnętrzu znalazło się miejsce na telewizor Philips OLED+986

Apartament Roda White’a nie byłby kompletny, gdyby nie dopełnił go jeden z zaprojektowanych przez właściciela telewizorów. Wybrany model Philips OLED+986 z czterostronnym podświetleniem Ambilight oraz zintegrowanym systemem dźwiękowym od Bowers & Wilkins zaskakuje tym, że ekran wraz z głośnikiem zostały osadzone na eleganckiej podstawie podłogowej. Pozwoliło to wyeliminować dodatkowy mebel, a więc – tak jak w całej aranżacji mieszkania – wygrała prostota, funkcjonalność i nieszablonowy design!


Projekt: Rod White
Zdjęcia: Studio Muk | studio-muk.com

Zobacz również: Ambilight – światło, które tworzy wyjątkowy klimat | Philips Fidelio T1 – designerskie, bezprzewodowe słuchawki z ANC

Szara sofa w minimalistycznym salonie
Dwukolorowa łazienka we wnętrzu mieszkania zaprojektowanego przez Roda White'a
Białe wnętrza ponad 100-letniego mieszkania
Białe wnętrza ponad 100-letniego mieszkania
Zabudowa meblowa we wnętrzu mieszkania zaprojektowanego przez Roda White’a
Zabudowa meblowa we wnętrzu mieszkania zaprojektowanego przez Roda White’a
Szara sofa w salonie mieszkania zaprojektowanego przez Roda White’a
Sprzęt audio i video w mieszkaniu Roda White’a
Sprzęt marki Philips we wnętrzu mieszkania zaprojektowanego przez Roda White’a
Ponad 100-letnie mieszkanie odnowione przez projektanta telewizorów marki Philips - projekt Rod White - foto Studio Muk
Ponad 100-letnie mieszkanie odnowione przez projektanta telewizorów marki Philips - projekt Rod White - foto Studio Muk
Stół drewniany we wnętrzu mieszkania zaprojektowanego przez Roda White’a
Wnętrze mieszkania zaprojektowanego przez Roda White’a
Kolorowa ściana we wnętrzu 100-letniego mieszkania
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter