Porcelanowa – sklep z polską ceramiką

Już od kilku lat widzimy rosnące zainteresowanie produktami z ceramiki. Jeśli jesteście jej fanami i zastanawialiście się, czy istnieje miejsce, w którym, można zobaczyć i przede wszystkim dotknąć produktów wielu polskich marek, to odpowiedź brzmi: TAK! Z pomocą przychodzi Izabela Czyżak i jej sklep Porcelanowa.

Porcelanowa to…. przede wszystkim sklep z nowoczesną porcelaną od polskich artystów. Ale nie tylko. Nasz asortyment systematycznie się rozszerza o ceramikę, biżuterię i wyroby ze szkła.

Porcelanowa sklep z polską ceramiką

Jak powstała marka Porcelanowa?

Marka Porcelanowa postała w 2017 roku. Równolegle został otworzony sklep internetowy Porcelanowa.com oraz stacjonarny przy ulicy Kredytowej 2 w Warszawie. Projektowanie i remont trwały kilka miesięcy, ale sam koncept kiełkował w głowie dużo wcześniej.

Czy Porcelanowa powstała ze względu na Wasze prywatne zainteresowania?

Pomysł na Porcelanowa.com wziął się z zainteresowania sztuką, fotografią, rzeźbą i rękodziełem artystycznym. Dodatkowym bodźcem były rozmowy z artystami, którym bardzo trudno w Polsce sprzedać swoje dzieła. Wyroby te są trudno dostępne. Paradoksem jest fakt, że można zobaczyć je na targach w Tokio czy Mediolanie, a tak trudno znaleźć je w polskich sklepach. Pierwszym serwisem, który mnie zafascynował był „New Atelier” z pracowni Marka Cecuły. Można było zobaczyć zdjęcia, ale nie sposób było go kupić. Gdy otworzyliśmy sklep, to sprowadziliśmy „New Atelier” razem z prawie wszystkimi kolekcjami Modus Design Studio.

Porcelanowa sklep z polską ceramiką

Czemu akurat porcelana? A nie meble albo np. plakaty?

Odkąd pamiętam interesowałam się sztuką, malarstwem i rzeźbą, ale na otwarcie galerii nie starczyło mi odwagi. Od kilku lat obserwujemy ogromne zainteresowanie ceramiką. Zmieniło się również podejście młodego pokolenia do zakupów – nie potrzebują zastawy na 12 osób. Nie chcą również taniej chińszczyzny. Moim zdaniem nadchodzi czas większego szacunku dla twórcy. Ludzie kupują mniej, ale za to bardziej świadomie!

Porcelanowa sklep z polską ceramiką

Wasz sposób na sukces?

Ciężka praca, przystępne ceny, a przede wszystkim ogromny szacunek dla twórców i klienta. Bez nich nie byłoby sklepu. W naszym sklepie najważniejszy jest twórca. To właśnie o nim i o jego inspiracjach opowiadamy klientom. Z radością obserwuję, jak wielu z nich wraca do nas wielokrotnie lub poleca znajomym. Wspólnie z producentem ustalamy ceny oferowanych produktów, tak aby klient miał gwarancję równej ceny i nie musiał szukać w Internecie lepszej oferty.

Porcelanowa sklep z polską ceramiką

Czym dla Was jest dobry design?

Według mnie dobry design powinien łączyć funkcję artystyczną i użytkową, co wbrew pozorom jest bardzo trudne. Można wymyślić nowy kształt filiżanki, ale musi się dać pić z niego kawę. Drugą istotną rzeczą jest koncepcja. To niejednokrotnie odróżnia wykształconego artystę od rzemieślnika. Ich wypracowany styl jest rozpoznawalny, np. Ende Ceramics, Fenek czy Mosko Ceramics.

W Waszej ofercie są marki znane jak np. wspomniane Ende czy projekty Marka Cecuły, ale czy jest również miejsce dla tych mniej znanych, ale równie zdolnych?

Większość artystów z którymi współpracujemy, to absolwenci ASP Wrocław, czyli mekki polskiej ceramiki i szkła. Coraz więcej twórców ceramiki to absolwenci School of Form w Poznaniu czy prywatnych szkół i warsztatów ceramicznych. Staramy się wyszukiwać nowych, mniej znanych artystów, czy polskich twórców mieszkających poza granicami kraju i proponować im współpracę. Stąd w naszym sklepie obecne są Maria Juchnowska, Karolina Bednorz – artystki, których prace prezentowane są na Ambiente we Frankfurcie, a w Polsce Porcelanowa jest ich pierwszym sprzedawcą.

Wnętrza sklepu z polską ceramiką - Porcelanowa - Warszawa - Kredytowa 2

Marka jest rok na rynku, ale przez ten czas dosyć sporo się wydarzyło m.in. projekt książki?

Naszym największym osiągnięciem jest fakt, że w niespełna rok staliśmy się rozpoznawalni na rynku. Często udostępniamy również naczynia do sesji zdjęciowych. Ciekawym projektem była książka z przepisami z serem korycińskim z pięknymi zdjęciami autorstwa Moniki Filipiuk-Obałek.

Wnętrza sklepu z polską ceramiką - Porcelanowa - Warszawa - Kredytowa 2

Jakiej rady udzielilibyście osobie, która szuka inspiracji do odświeżenia wnętrza swojego mieszkania lub domu?

Szukać, oglądać, dotykać, a na koniec kupować to, co się podoba! Niekoniecznie to co jest modne. Nie bać się własnego stylu i eksperymentowania. Widzimy, że Polacy są bardziej zachowawczy, niż klienci z zachodu. Częściej decydują się na porcelanę w jednolitym kolorze. Widać obecny wpływ skandynawskiego designu. Co ciekawe w latach 60-tych ceramika była dużo bardziej „żywa” od obecnej.

Porcelanowa sklep z polską ceramiką

Kto zaprojektował wnętrze Waszego sklepu?

Sklep – zarówno jego identyfikacja wizualna – począwszy od nazwy, poprzez logotyp, meble i wystrój jest efektem rodzinnej burzy mózgów, w szczególności pracy córki Agnieszki, absolwentki ASP w Warszawie. Zależało nam na polskiej nazwie, w polskim języku. Meble pochodzą z fabryki Vox, a lampy od Kaspa. Bardzo nam zależało, aby klient w sklepie nie czuł się skrępowany. Nie bał się wejść, zobaczyć i dotknąć. W naszym sklepie mamy produkty za 10 złotych i za kilka tysięcy. Każdy znajdzie coś dla siebie, na prezent czy coś do swojego domu!

Wnętrza sklepu z polską ceramiką - Porcelanowa - Warszawa - Kredytowa 2

To jeszcze na koniec zdradźcie nam co planujecie na 2018 rok?

Przewidujemy, że obecny rok będzie rokiem szkła. Czekamy na kolekcję Agnieszki Bar. Dodatkowo rozmawiamy z państwem Pietkiewiczami na temat ich autorskich kolekcji. Przybędzie kamionki –  Manufaktura w Bolesławcu jest zainteresowana poszerzeniem oferty prezentowanej u nas.


Porcelanowa sklep z polską ceramiką
Wnętrza sklepu z polską ceramiką - Porcelanowa - Warszawa - Kredytowa 2
Wnętrza sklepu z polską ceramiką - Porcelanowa - Warszawa - Kredytowa 2

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter