POSPOKÓJ – domek letniskowy od Yono Architecture

Niewielka i niezwykle spokojna miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim z widokiem na jezioro – to idealna lokalizacja dla domku letniskowego! U wrót Warmii i Mazur został zaprojektowany budynek w stylu skandynawskim, a jego autorem jest pracownia Yono Architecture.

Kompleksowy projekt domku letniskowego „POSPOKÓJ”

Domek „POSPOKÓJ” jest własnością prywatną, a jego nazwa jest nieprzypadkowa – odwiedzający doskonale rozumieją jej znaczenie. Domek jest całoroczny i niebawem będzie udostępniony dla każdego, kto chciałby zaznać ciszy i spokoju, w pięknych okolicznościach mazurskiej przyrody, nad prawie 300 hektarowym jeziorem.

POSPOKÓJ - domek letniskowy od Yono Architecture

Powierzchnia tej minimalistycznej bryły to 38 m2. Był to projekt kompleksowy, obejmował budynek wraz z jego wnętrzem i został zaprojektowany w oparciu o konstrukcję drewnianą, z symetrycznym dwuspadowym dachem o różnej wysokości ścianek kolankowych.

Na wnętrze domu składają się: przestronny salon z aneksem kuchennym, łazienka oraz dwie sypialnie. Zaprojektowana przestrzeń została wyposażona w elementy drewniane oraz meble w odcieniach czerni i szarości takie jak sofa czy lampa nad stołem. Ściany zaś są w białym kolorze.

Dwa oblicza budynku „POSPOKÓJ”

O charakterystyce projektu stanowi otoczenie łąk, lasów i jeziora, którego linia brzegowa jest jedną z granic działki. Budynek ma dwa oblicza – z jednej strony surowa forma pokryta naturalnym drewnem, z drugiej blacha, która jest kontynuacją osłony dachu. Obydwa materiały stanowią kolorystyczny kontrast.

POSPOKÓJ - domek letniskowy od Yono Architecture

Ściana szczytowa wychodząca w kierunku jeziora, jest w dużej części przeszklona i ma za zadanie skutecznie doświetlać wnętrze budynku oraz prezentować widok na naturę. Działka, poza obrysem budynku, w całości stanowi powierzchnię biologicznie czynną, aby w pełni korzystać z jej walorów.

Minimalizm, prostota, harmonia i radość

Założeniem inwestorów było osiągnięcie bliskiej relacji z otoczeniem, przy największym stopniu zachowania jego istniejącego stanu. Wrażliwość na otoczenie i duża świadomość w kontekście planowania inwestycji stanowiły wielkie wsparcie podczas prac nad projektem. Już podczas wstępnych rozmów wspólnie ustalono charakter budynku – duże przeszklenie skierowane na panoramę jeziora, kominek typu „koza”, przy którym można spędzić chłodne wieczory, czy jedna z sypialni przylegająca do wspomnianego przeszklenia. Inwestorzy znaleźli miejsce, w które można uciec z dala od miejskiego zgiełku, by prowadzić niespieszne życie, ciesząc się harmonią i prostotą stylu.

POSPOKÓJ - domek letniskowy od Yono Architecture

Wnętrze domku letniskowego „POSPOKÓJ” łączy nowoczesność i tradycję w jednym, nie rozpraszając użytkownika przy obserwacji tego, co najważniejsze, czyli natury i widoku na jezioro.

Pracownia Yono Architecture

Yono Architecture to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Marach, specjalizująca się w funkcjonalnych rozwiązaniach z zastosowaniem prostych form – szczególnie widocznych dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości materiałów oraz nieocenionej roli zastosowanych w projektach detali. Pracownia świadczy usługi z zakresu architektury kubaturowej oraz wnętrzarskiej.

Zobacz również: Rubedo house – domek letniskowy w Strachowie | RE: REDWOOD HOUSE – wyjątkowa przebudowa domu

POSPOKÓJ - domek letniskowy od Yono Architecture
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter