POSPOKÓJ – domek letniskowy od Yono Architecture

Niewielka i niezwykle spokojna miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim z widokiem na jezioro – to idealna lokalizacja dla domku letniskowego! U wrót Warmii i Mazur został zaprojektowany budynek w stylu skandynawskim, a jego autorem jest pracownia Yono Architecture. Przed Tobą projekt POSPOKÓJ!

Kompleksowy projekt domku letniskowego „POSPOKÓJ”

Domek „POSPOKÓJ” jest własnością prywatną, a jego nazwa jest nieprzypadkowa – odwiedzający doskonale rozumieją jej znaczenie. Domek jest całoroczny i niebawem będzie udostępniony dla każdego, kto chciałby zaznać ciszy i spokoju, w pięknych okolicznościach mazurskiej przyrody, nad prawie 300 hektarowym jeziorem.

POSPOKÓJ – domek letniskowy od Yono Architecture
38-metrowy domek letniskowy POSPOKÓJ

Powierzchnia tej minimalistycznej bryły to 38 m2. Był to projekt kompleksowy, obejmował budynek wraz z jego wnętrzem i został zaprojektowany w oparciu o konstrukcję drewnianą, z symetrycznym dwuspadowym dachem o różnej wysokości ścianek kolankowych.

Na wnętrze domu składają się: przestronny salon z aneksem kuchennym, łazienka oraz dwie sypialnie. Zaprojektowana przestrzeń została wyposażona w elementy drewniane oraz meble w odcieniach czerni i szarości takie jak sofa czy lampa nad stołem. Ściany zaś są w białym kolorze.

Dwa oblicza budynku „POSPOKÓJ”

O charakterystyce projektu stanowi otoczenie łąk, lasów i jeziora, którego linia brzegowa jest jedną z granic działki. Budynek ma dwa oblicza – z jednej strony surowa forma pokryta naturalnym drewnem, z drugiej blacha, która jest kontynuacją osłony dachu. Obydwa materiały stanowią kolorystyczny kontrast.

Przytulny salon we wnętrzu letniskowego domku
Przytulny salon we wnętrzu letniskowego domku

Ściana szczytowa wychodząca w kierunku jeziora, jest w dużej części przeszklona i ma za zadanie skutecznie doświetlać wnętrze budynku oraz prezentować widok na naturę. Działka, poza obrysem budynku, w całości stanowi powierzchnię biologicznie czynną, aby w pełni korzystać z jej walorów.

Minimalizm, prostota, harmonia i radość

Założeniem inwestorów było osiągnięcie bliskiej relacji z otoczeniem, przy największym stopniu zachowania jego istniejącego stanu. Wrażliwość na otoczenie i duża świadomość w kontekście planowania inwestycji stanowiły wielkie wsparcie podczas prac nad projektem. Już podczas wstępnych rozmów wspólnie ustalono charakter budynku – duże przeszklenie skierowane na panoramę jeziora, kominek typu „koza”, przy którym można spędzić chłodne wieczory, czy jedna z sypialni przylegająca do wspomnianego przeszklenia. Inwestorzy znaleźli miejsce, w które można uciec z dala od miejskiego zgiełku, by prowadzić niespieszne życie, ciesząc się harmonią i prostotą stylu.

Kominek - koza w domku letniskowym POSPOKÓJ
Kominek typu koza we wnętrzu domku letniskowego

Wnętrze domku letniskowego „POSPOKÓJ” łączy nowoczesność i tradycję w jednym, nie rozpraszając użytkownika przy obserwacji tego, co najważniejsze, czyli natury i widoku na jezioro.

Pracownia Yono Architecture

Yono Architecture to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Marach, specjalizująca się w funkcjonalnych rozwiązaniach z zastosowaniem prostych form – szczególnie widocznych dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości materiałów oraz nieocenionej roli zastosowanych w projektach detali. Pracownia świadczy usługi z zakresu architektury kubaturowej oraz wnętrzarskiej.


Projekt: Yono Architecture | yonoarchitecture.com
Zdjęcia: Nate Cook Photography | natecookphotography.com

Zobacz również: Rubedo house – domek letniskowy w Strachowie | RE: REDWOOD HOUSE – wyjątkowa przebudowa domu

POSPOKÓJ – domek letniskowy od Yono Architecture
POSPOKÓJ – domek letniskowy od Yono Architecture
POSPOKÓJ – domek letniskowy od Yono Architecture
POSPOKÓJ – domek letniskowy od Yono Architecture
POSPOKÓJ – domek letniskowy od Yono Architecture
Mały okrągły stół we wnętrzu domku letniskowego
Salon z widokiem na las we wnętrzu letniskowego domku
Jasne drewno we wnętrzu domku letniskowego POSPOKÓJ
Biało-czarna kuchnia we wnętrzu domku letniskowego
POSPOKÓJ – domek letniskowy od Yono Architecture
Przytulne wnętrze domku letniskowego POSPOKÓJ
Sypialnia na poddaszu we wnętrzu domku letniskowego POSPOKÓJ
Szafka na poddaszu we wnętrzu domku letniskowego POSPOKÓJ
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter