Powrót do polskiego modernizmu lat 50-tych i 60-tych

Powrót do polskiego modernizmu lat 50-tych i 60-tych

Kolekcja mebli FIN to przykład wzornictwa mebli, które stylistyką nawiązuje do najciekawszych lat polskiego modernizmu. W tym okresie tworzyły takie ikony polskiego designu jak Roman Modzelewski, Danuta Paprowicz-Michno czy Teresa Kruszewska. Projektant nowej kolekcji Marbet – Tomasz Augustyniak czerpie inspirację z ich wzorów, ale interpretuje je na nowo, wyznaczając nowe trendy w aranżacji wnętrz.

Nazwa „FIN” – jako skrót od słowa Finlandia – to nawiązanie do skandynawskiej prostoty oraz naturalnej, drewnianej sklejki, która stanowi o charakterze kolekcji. Zestaw mebli FIN składa się z fotela, dwu- oraz trzyosobowej sofy i stolika. To lekkie optycznie bryły o prostych liniach i harmonijnych kształtach. Wykonane są z naturalnych, polskich materiałów z niezwykłą starannością i dbałością o detale. Charakterystyczna dla kolekcji FIN jest wysokogatunkowa wełna wykorzystana do tapicerowania foteli – produkowana i barwiona na specjalne zamówienie producenta przez działający od ponad pół wieku zakład włókienniczy z Bielska-Białej.

W kolekcji FIN zastosowanie sklejki giętej w jednej płaszczyźnie, czyli najprostszej formy siedziska
i oparcia. Proste linie i promienie oraz czarny kolor drewnianych nóg przypominają formy mebli, telewizorów i radioodbiorników z lat sześćdziesiątych
– mówi Tomasz Augustyniak, projektant kolekcji.

Kolekcja FIN przeznaczona jest głównie do aranżacji otwartych przestrzeni typu breakout area, kawiarni czy gabinetów, ale znakomicie sprawdzi się również w prywatnych wnętrzach. Zróżnicowane kolorystycznie obicia siedzisk oraz profilowane kształtki sklejkowe w naturalnych brązach: odcieniach dębu, orzecha amerykańskiego i brzozy, dają możliwość dopasowania kolekcji do każdego wnętrza – ocieplając je i nadając mu przyjemny, domowy charakter.

Sofy i fotele FIN dostępne są w wersji z podłokietnikami lub bez, a także tapicerowane w całości bez widocznej części sklejki drewnianej.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter