Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością

Dom za miastem, na uboczu, pod lasem albo – zaszalejmy – nawet w lesie! To marzenie i rzeczywistość wielu z nas. W natłoku cywilizacyjnego zgiełku chętnie wracamy do źródeł. Widać to zarówno w bryłach domów czy aranżacji. W budowaniu klimatu przeszłości w podmiejskim domu ważne są detale. Przyjrzyjmy się jednemu z nich – podłodze.

Podłogi do wyjątkowych wnętrz

Marzenie o ucieczce w przyrodę towarzyszy nam coraz częściej. Dom w lesie, w małej wsi albo na odludziu może być miejscem do regeneracji i odpoczynku od wyzwań i zagrożeń cywilizacji. Postępująca urbanizacja i wyludnienie prowincji sprawiło, że w wielu regionach Polski można dziś bardzo tanio kupić działkę, również taką ze starym domem. Przywracanie mu blasku to wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcemy zachować ducha miejsca, ale zapewnić też nowoczesną trwałość. Jeśli zdecydujemy się na budowanie nowego domu ważne jest, aby korzystać z jak najbardziej naturalnych rozwiązań – najmniej inwazyjnych dla środowiska i bezpośredniego otoczenia.

Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością - Bookworm Cabin

Chatka nie tylko dla Puchatka

Niezależnie od tego, czy dom ów będzie miejscem stałego zamieszkania, czy jedynie miejscem na chwilę oddechu – powinien tworzyć harmonijną całość z otoczeniem, w którym powstaje.

Ciekawy trendem są mini-domki, które łatwo i szybko się wznosi. Mogą one być miejscem na weekendowy reset. Przykładem takiego rozwiązania jest chociażby otwarty ubiegłego lata Bookworm Cabin w podwarszawskim Adelinie. Ten nieduży, drewniany dom bazuje na bryle przygotowanej przez POLE Architekci, a za jego ideą stoją Bartek Kraciuk oraz jego żona Marta Puchalska-Kraciuk. Ulokowany w środku lasu domek stał się ostoją dla miłośników lektur. Chatka jest dostępna do wynajęcia, a jej istotą jest, by móc na parę dni zaszyć się w głębi lasu i oddawać lekturom albo spacerom pomiędzy drzewami.

Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością - Bookworm Cabin

Zewnętrzna forma drewnianej, nowoczesnej chatki świetnie koresponduje z równie klimatycznym wnętrzem. Chyba trudno byłoby sobie wyobrazić, by takie miejsce było urządzone np. w surowym, industrialnym stylu. Naturalnym wyborem było drewno na podłodze i ścianach oraz proste, minimalistyczne umeblowanie.

Aby zanurzyć dom w przyrodzie warto wrócić do tradycyjnych rozwiązań, które dzięki postępowi technologicznemu zyskały nowy wymiar i trwałość. Jednym z kluczowych aspektów są podłogi. Pomyślmy przez moment co przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o klimatycznej, starej chacie? Piec kaflowy, puchowe poduchy na łóżkach i skrzypiące deski pod stopami. Dziś raczej ze skrzypienia zrezygnujemy, ale drewno będzie nadal pierwszym i często najlepszym wyborem pod stopy.

Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością - Bookworm Cabin

Drewniane podłogi – charakter z natury

Drewno to materiał szlachetny i trwały, który z czasem nabiera charakteru. W Polsce stosujemy przede wszystkim deski krajowe, dębowe oraz jesionowe – to materiał łatwo dostępny o znakomitych parametrach. Indywidualny rysunek pojedynczej deski kojarzy się z rękodziełem i pokazuje, jak twórcza jest sama natura.

Wyraziste sęki i niepowtarzalna faktura przywodzą na myśl stare domy i pozwalają wrócić do korzeni. Dlatego drewniane podłogi są powszechnie stosowanym rozwiązaniem w przypadku remontowania starych chat czy domów.

Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością - fot. VOX

Współczesne drewniane podłogi wizualnie nawiązują do najlepszych tradycji znanych ze starego budownictwa. Jednak dziś są one trwalsze, lepiej zabezpieczone i o wiele prostsze w montażu, niż pierwowzory. To sprawia, że świetnie sprawdzą się zarówno w nowych, stylizowanych domach, jak też w przypadku wnętrz remontowanych. Polecamy zwłaszcza olejowane podłogi – stosowane dziś oleje są naturalne i bezbarwne, wnikają głęboko w strukturę drewna nadając mu charakterystyczne matowe wykończenie i podkreślając niepowtarzalny rysunek słoi – mówi Piotr Szczęśniak, ekspert marki VOX.

Musimy tylko pamiętać, że w domach na łonie natury podłoga jest bardziej narażona na różne nieprzyjazne czynniki, jak wilgoć czy piasek, nanoszone z zewnątrz. Drewniane podłogi nie są tak odporne jak kamienne okładziny czy podłogi winylowe, które bez szwanku znoszą nawet bardzo wymagające wyzwania. Ale skoro naturalne drewno przez wieki było stosowane w wiejskich chatach, to dziś wcale nie musimy z niego rezygnować.

Drewniane deski znajdujemy na parkietach sal tanecznych, to czemu miałyby się nie sprawdzić w wiejskim domu? Musimy tylko pamiętać, że poważniejsze zabrudzenia czy piasek z czasem mogą zostawiać na podłodze rysy – dlatego ważne jest regularne odkurzanie oraz konserwacja. Poza tym wnętrze z klimatem to takie, które ma swoją historię.

Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością - fot. VOX

Ślady użytkowania stają się pamiątką naszego życia w danym miejscu. Z każdą rysą czy wgnieceniem może wiązać się jakaś opowieść. Ale jeśli jakieś ślady będą nam bardzo przeszkadzać, pamiętajmy, że podłogi drewniane świetnie nadają się do renowacji – ponowne olejowanie pomogą zamaskować uszkodzenia, na dodatek kolejne warstwy oleju jeszcze bardziej podkreślają rysunek drewna. Troszkę rzadziej w takich klimatycznych wnętrzach stosujemy półmatowe podłogi lakierowane. Warto jednak mieć na uwadze, że np. kolekcja Skandinavien marki VOX zabezpieczona jest siedmioma warstwami lakieru, dzięki czemu jest chroniona zarówno przed blaknięciem pod wpływem promieniowania UV, jak i wieloma mechanicznymi uszkodzeniami. Z czasem, gdy rys będzie zbyt wiele, można je poddać cyklinowaniu i szlifowaniu – w zależności czy zależy nam na wygładzeniu wszelkich nierówności czy jedynie odświeżeniu warstwy wierzchniej – wyjaśnia Piotr Szczęśniak.

Wybierz dobrze

Jeśli chcemy, aby nasze wnętrze nawiązywało do tych z historią, warto stawiać na drewno w ciemniejszym kolorze o wyrazistym rysunku sęków. Polecane są tu zwłaszcza podłogi 1-lamelowe, szczególnie jeśli wnętrze jest sporych rozmiarów. Jaśniejsze i żywsze kolory, takie jakie oferuje np. jesion, lepiej prezentują się na mniejszym metrażu i drobniejszych deskach 3-lamelowych.

Podłoga VOX - Dąb Spitsbergen

Warto zwrócić też uwagę na fugi – podłoga może być zarówno bardziej jednorodna z niemal niewidocznymi szczelinami, jak też głębszymi rowkami pomiędzy deskami. Stare domy często kojarzymy z wyrazistymi przerwami, w których gromadziły się zabrudzenia i które były zmorą ówczesnych gospodyń domowych.

Nowoczesne podłogi pozbawione są tej wady – możemy bez obaw wybrać deski, w których fuga jest naprawdę szeroka, co będzie wspaniałym nawiązaniem do tradycyjnego budownictwa. Odpowiednia konstrukcja gwarantuje, że sprzątanie takiej podłogi nie będzie utrapieniem. Pamiętajmy tylko, że wielkości fugi między deskami nie możemy regulować, jak w przypadku płytek ceramicznych. Wybierając konkretny model podłogi decydujemy się na rozmiar szczelin zaprojektowany przez producenta.

Zdjęcia: VOX oraz Ernest Wińczyk

Zobacz również: Tradycyjne rzemiosło | Inspiracje oświetleniowe – wyjątkowy Light Book od AQForm

Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością - fot. VOX
Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością - fot. VOX
Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością - fot. VOX
Poza miastem. Podłogi do domów z klimatem i przeszłością - Bookworm Cabin
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter