PPNT Gdynia świętuje 10 urodziny

Centrum Designu | PPNT Gdynia już od 10 lat stanowi nieodłączny element DNA miasta i regionu. Z okazji urodzin do świętowania zaproszeni są wszyscy. Co znalazło się w programie?

Wystawa niech żyje design!

Jednym z punktów celebrowania 10 urodzin będzie wystawa niech żyje design!, dostępna od 25 listopada do 31 stycznia. Wystawa to próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie, co właściwie oznacza słowo design – wieloznaczne pojęcie, które stanowi punkt wyjścia wszystkich działań Centrum Designu | PPNT Gdynia. Każda z przestrzeni będzie pokazywać różne definicje designu. Bez wartościowania, która jest najlepsza. Wszystko to na przykładach polskich projektów z ostatnich lat. Na miejscu nie zabraknie też sali warsztatowej, w której każdy będzie mógł skonfrontować wiedzę z praktyką.

Wystawa robi duży krok w stronę inkluzywności. Przestrzeń przystosowano dla osób poruszających się na wózkach oraz dla osób niedowidzących. Ekspozycja znajduje się w budynku IV PPNT Gdynia, mieszczącym się  na rogu ulicy Stryjskiej i al. Niepodległości. Idąc od przejścia przy ul. Stryjskiej początek wystawy to 39 przęsło na ciągnącej się wzdłuż Alei Zwycięstwa prostej, szklanej elewacji.

PPNT Gdynia świętuje 10 urodziny

Urodzinowy długi weekend

Trzy pierwsze urodzinowe dni to także inspirujące wydarzenia towarzyszące, podczas których poruszone zostaną tematy, które są niezwykle istotne w działalności Centrum Designu | PPNT Gdynia. Świętowanie zacznie się 25 listopada (czwartek) popołudniu od dyskusji na temat designu bez barier, w której udział wezmą Michał Kubieniec, Monika Brauntsch oraz dr Iwona Benek, a moderować ją będzie Ewa Janczukowicz-Cichosz.

W piątek poruszony zostanie z kolei temat branży mody, a dokładniej jej obecnego stanu oraz tego, jaka czeka ją przyszłość. Z Eweliną Antonowicz oraz Moniką Surowiec rozmawiać będzie Katarzyna Zajączkowska. Najintensywniejsza pod względem wrażeń będzie sobota. Tego dnia w planach są aż dwa wykłady. O zmianie w myśleniu projektowym na przestrzeni ostatnich lat opowie Katarzyna Śliwa z Ergo Design, natomiast Krystyna Jarek przybliży gościom temat zrównoważonego projektowania w sieci.

PPNT Gdynia świętuje 10 urodziny

PPNT Gdynia | Centrum Designu

PPNT Gdynia | Centrum Designu działa na rzecz wsparcia rozwoju i promocji sektorów kreatywnych w mieście, regionie Pomorza i w obszarze Morza Bałtyckiego. Wspiera firmy we wdrażaniu rozwiązań projektowych oraz współpracy z projektantami. Działa na rzeczy edukacji w zakresie zrównoważonego projektowania oraz projektowania inkluzywnego.

Działania obejmują także organizację wystaw, warsztatów, wykładów, dyskusji skupiających się na wzornictwie przemysłowym, architekturze, projektowaniu graficznym, ekologii, modzie i innowacjach. PPNT Gdynia | Centrum Designu należy do takich inicjatyw, jak: EIDD Design for All Europe, World Design Weeks, BEDA (The Bureau of European Design Associations) oraz New European Bauhaus. PPNT Gdynia | Centrum Designu organizuje festiwal Gdynia Design Days oraz Design talks Business Summit.

Kiedy i gdzie?

Wystawa: 25 listopada 2021-31 stycznia 2022 | PPNT Gdynia, bud. IV

Wydarzenia towarzyszące: 25-27 listopada 2021 | online i offline (obowiązują zapisy)

Zobacz również: Stoisko Cosentino na Warsaw Home 2021 | „Codzienność dobrze zaprojektowana” – konkurs Opoczno dla architektów i projektantów wnętrz

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter