Kiedy gmina Vřesovice uzgodniła z Kościołem przeniesienie plebanii i majątku parafialnego do majątku gminnego. Przedstawiciele Kościóła poprosili, aby gmina nie dopuściła do pogorszenia się stanu całego terenu, ale wykorzystała go do jakiegoś celu. Dlatego od 2013 roku w głównym budynku plebanii znajduje szkoła podstawowa. Dwa lata później na parterze obu skrzydeł budynku założono świetlicę z kuchnią i jadalnią, z których korzysta również szkoła podstawowa.
Zadaniem architektów z pracowni Fuuze, której założycielem jest Jiří Markevič, było przebudowanie innej części budynku na cztery klasy. Zostało to ukończone latem 2019 roku. Ostatnią częścią było zaprojektowanie oryginalnego gimnazjum – szkołę umieszczono w barokowym budynku, lecz na razie projekt czeka na dotację.
Projekt pracowni Fuuze
Potrzeba projektu i przebudowa wynikała z potrzeby zwiększenia pojemności szkoły, aby ocalić szybko rozkładające się elementy barokowego dachu i naprawić wewnętrzny dziedziniec, domagający się gruntownego remontu. Cały kompleks budowano stopniowo, a poszczególne części służyły różnym celom, więc nie zachowały się w tym samym stanie.
Podobnie jego odbudowa przebiega stopniowo, zgodnie z potrzebami gminy, jej zasobami finansowymi i stanem poszczególnych części budynku. Ta różnorodność, zarówno operacyjna, jak i techniczna, stała się głównym punktem wyjścia projektu pracowni Fuuze.
Szkoła w miejscowości Vřesovice
W projekcie podkreślono eklektyczne połączenie poszczególnych elementów z dużym naciskiem na zachowanie historycznej wartości budynków, a zarazem mając na względzie dobro użytkowe przedszkolaków i uczniów podstawówki – architekci dążyli do jak największej swobody dzieciaków.
Zarówno nowo wdrożone, jak i oryginalne elementy historyczne są ze sobą powiązane, ale można je wyraźnie odróżnić. Historyczne części łączy klasyczna gipsowa fasada, czerwony dach z gładkich płytek i miedziane elementy hydrauliczne, natomiast prosty sześcienny kształt, gładka powierzchnia i specyficzne kolory charakteryzują nowe części. Przejścia i wzajemne połączenia budynków, które zostały oddzielone w przeszłości, są znacząco zaakcentowane. Powiększyła się przestrzeń przeznaczona do zabawy, więc dzieci mają więcej miejsca dla siebie.
W przeszłości szkolne zaplecze gospodarcze znajdowało się na parterze plebanii, a świetlica w dwóch skrzydłach. W związku z tym główny budynek szkoły umieszczono na pierwszym piętrze, co umożliwiło chociażby uratowanie cennego barokowego dachu i wykorzystania naturalnych uwarunkowań terenu. Dzięki temu nowe klasy mają przestronny taras widokiem na Kościół św. Piotra i Pawła.
Barokowy kompleks
Dzięki projektowi wielki kompleks barokowy zyskał nowe życie. Chociaż jest to budynek o statusie narodowego zabytku kultury, do odbudowy wybrano całkowicie nowoczesne podejście architektoniczne. Jeśli chodzi o potrzeby szkoły, zabytkowy budynek miał kilka ograniczeń, więc nowe elementy architektoniczne nie tylko poprawiły warunki uczniów i nauczycieli, lecz także przekształciły czas spędzony w szkole w cenne doświadczenie estetyczne.
Fundamentalna jest także wolna przestrzeń, w której dzieci mogą się poruszać – przestrzeń, w której ustalają własne zasady, aby odpocząć od porządku i rygoru szkoły.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Niezwykły domek letniskowy na skraju lasu | Rewitalizacja obszaru nadrzecznego Pragi