Domy z antresolą coraz częściej znajdują aprobatę ze względu na oryginalny design i praktyczny układ. To bardzo wygodna alternatywa dla tych, którzy nie są zwolennikami domów piętrowych. Projekt, który chcemy Ci dzisiaj zaprezentować, jest godnym reprezentantem tego kierunku w architekturze. To 191m2 zostało stworzone dla rodziny z dwójką dzieci. Pracownia disinn.architekci zadbała o odpowiedni podział domu na strefę gospodarczą, strefę dzienną oraz strefę prywatną.
Technologia budowy domu parterowego
Projekt domu parterowego z antresolą zakładał budowę w tradycyjny sposób. Konstrukcję budynku stanowi fundament, a ściany parteru wykonano z pustaków silikatowych. Ściany zostały ocieplone styropianem o grubości 20 cm. Strop antresoli wykonano z belek drewnianych. Konstrukcję dachu stanowią krokwie i jętki.
Dach natomiast został ocieplony wełną mineralną o grubości 40 cm i pokryty dachówką ceramiczną. Dużym wyzwaniem było przeprojektowanie stropu nad salonem, ale dzięki temu powstała tam przepiękna przestrzeń.
Odpowiednie usytuowanie względem stron świata
Usytuowanie budynku względem stron świata miało olbrzymie znaczenie. Pokoje miały mieć okna od południa i zachodu, tak aby nie dochodziło do przegrzewania pomieszczeń. Zatem większość okien w pokojach należało zlokalizować od południa, a w najgorszym wypadku od zachodu. Niestety wjazd na działkę od zachodu nie ułatwiał zadania.
Złoty środek
Ostatecznie architektom z pracowni disinn.architekci udało się to wszystko poukładać. 4 pokoje posiadają okna idealnie wystawione na południe, a sypialnia na zachód. Okno w kuchni znajduje się na północnej elewacji. Garaż zlokalizowany jest od strony wschodniej. Dzięki temu na elewacji frontowej nie widzimy bramy garażowej. Całościowo budynek ten można zlokalizować na działce o szerokości już 18 metrów!
Belka solarna
W okresie zimy przy przepięknej pogodzie temperatura w salonie potrafi podnieść się o dodatkowe 5 stopni. Wszystko to dzięki szklanej ścianie w salonie o powierzchni ponad 20 m2. Natomiast dzięki zastosowaniu odpowiednio zaprojektowanej „belki solarnej” w okresie lata do salonu promienie słoneczne nie przedostają się bezpośrednio. Dzięki temu nie dochodzi do przegrzewania się pomieszczenia.
Drewno, klinkier, beton, pustaki
Elementy, które budują atmosferę tego miejsca, są proste i prawdziwe. W tym projekcie brakuje elementów udawanych. Nie ma materiałów, które by coś imitowały – widoczne elementy konstrukcji dachu przenikają się z drewnianymi belkami stropowymi antresoli.
Nieotynkowane słupy żelbetowe przenikają się z nieotynkowanymi ścianami z pustaków. Dom jest prawdziwy i to te właśnie elementy nadają pazur wnętrzom i powodują, że jest przytulnie. Atutem zastosowania tych materiałów jest to, że dom ten będzie pięknie się starzał.
Disinn.architekci
Pracownia Romana Lisa disinn.architekci kieruje się prostą ideą – projektują, budują i doradzają, tak by zadowolić Klientów. Zajmują się realizacją indywidualnych projektów domów, domów dwulokalowych, biur oraz showroomów. Pracownia pomaga znaleźć sposób na to, aby Twój projekt był jak najprostszy w realizacji. Ty określasz jedynie budżet, disinn.architekci robią resztę.
Zobacz również: 340-metrowy Dom dopasowany | Willa w Perchtoldsdorfie