Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie

Leeza SOHO Tower to nowoczesny budynek biurowy szczycący się najwyższym atrium na świecie, zaprojektowany przez architektów z Zaha Hadid Architects w Chinach. Projekt ten powstał w dzielnicy biznesowej Pekinu – będącej stale rozwijającym się centrum finansowym i transportowym, zlokalizowanym między centrum miasta a niedawno otwartym lotniskiem międzynarodowym na południu.

Leeza SOHO Tower w Pekinie – design w zgodzie z ekologią autorstwa Zaha Hadid Architects

Nowa dzielnica jest integralną częścią multimodalnego planu urbanistycznego stolicy Chin, mającego na celu uwzględnienie wzrostu komunikacji bez wpływu na istniejące już sieci infrastruktury w centrum miasta. 45 – kondygnacyjna wieża Leeza SOHO Tower o powierzchni 172,8 tys. m2 oferuje małym i średnim firmom elastyczną i wydajną powierzchnię biurową klasy A.

Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects

Budynek Leeza SOHO tower przylega do dworca kolejowego w dzielnicy biznesowej. Jednocześnie leży na skrzyżowaniu skrzyżowaniu pięciu nowych linii budowanych obecnie w Pekinie. Sam obiekt jest po przekątnej podzielony podziemnym tunelem metra. Wyłaniająca się przestrzeń pomiędzy tymi dwoma połówkami rozciąga się na całą wysokość wieży, tworząc najwyższe na świecie atrium zdolne do obrotu, gdy wieża podnosi się, aby wyrównać górne piętra z drogą północną.

Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects

Obracające się atrium

Obracające się atrium przeplata i wizualnie integruje ze sobą dwie połówki wieży. Wewnętrzne mosty na poziomach 13, 24, 35 i 45 niwelują pustą przestrzeń wewnątrz budynku. Atrium zostało zaprojektowane jako plac publiczny nowej dzielnicy biznesowej, łączący wiele różnych przestrzeni i oferujący przepiękne widoki na otoczenie. Wolna przestrzeń wewnątrz wieżowca zapewnia niczym nieograniczony dostęp naturalnego światła do budynku, działając jednocześnie jako komin termiczny ze zintegrowanym systemem wentylacji.

Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects

Kontrolę środowiska zapewnia podwójnie izolowany, jednolity szklany system ścian osłonowych. Dwie połówki wierzy w razie potrzeby przyciemniają przestrzeń publiczną atrium, a podwójnie izolowane przeszklenie nisko – emisyjne zapewnia komfortowe warunki w pomieszczeniu przez cały rok.

Leeza SOHO Tower i ekologiczne rozwiązania

System zarządzania energią 3D BIM, który został zaprojektowany w celu uzyskania złotego certyfikatu LEED, monitoruje kontrolę środowiska i efektywność energetyczną w czasie rzeczywistym. Systemy te umożliwiają odzyskiwanie ciepła z różnych źródeł.

Poza ogromną powierzchnią biurową pod ziemią znajduje się również 2680 miejsc parkingowych dla rowerów, z szafkami, prysznicami oraz dedykowanymi miejscami do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Wszystkie te systemy sprawiają, że biurowiec jest nie tylko kwintesencją nowoczesnej architektury, ale także pionierem w dziedzinie ekologii.

Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects Projekt Leeza SOHO Tower w Pekinie od architektów z Zaha Hadid Architects

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter