Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci

Łostowice to bardzo spokojna i urokliwa dzielnica Gdańska. O codziennym komforcie życia tutaj decyduje bliskość terenów zielonych i urokliwe ścieżki spacerowe, biegnące wzdłuż Potoku Maćkowego. Właściciele mieszkania, którzy zwrócili się z prośbą o rearanżację wnętrza pracowni Raca Architekci, mieli jasno sprecyzowane oczekiwania. Jasna przestrzeń miała zachęcać do relaksu i być nasycona klimatem skandynawskich letnich wojaży. Zobaczcie, co z tego wyniknęło!

Gdańska realizacja pracowni Raca Architekci

Metamorfozy bywają konieczne. W 45 metrowym mieszkaniu, poza właścicielami, stałymi rezydentami są także dwa wszędobylskie koty. Dokazywanie futrzanych lokatorów w pewnym momencie musiało wpłynąć na decyzję o remoncie. Obecność zwierząt miała zresztą duży wpływ na projekt pracowni Raca Architekci.

Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - przesuwne drzwi w salonie

Jedną z wytycznych było zastosowanie podłogi, która nie będzie wrażliwa na wodę oraz ograniczenie ilości tkanin. Klienci postanowili zostawić gdańskiej pracowni architektonicznej dużo swobody. Kluczem do sukcesu okazała się być konsekwencja w doborze dobrych jakościowo elementów wyposażenia, sprawdzone materiały i subtelna kolorystyka z przykurzoną szałwią w roli głównej.

Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - salon z szarą sofą

Otwarta przestrzeń i funkcjonalne rozwiązania

Właściciele już na samym wstępie zaznaczali, że mieszkanie nie musi być idealne, bo będą w nim żyć i mieszkać prawdziwi ludzie. Układ pomieszczeń i sposób funkcjonowania został niezmieniony, ponieważ tego wymagał tryb życia i przyzwyczajenia mieszkańców. Architekci z pracowni Raca Architekci postanowili więc maksymalnie otworzyć zastaną przestrzeń i zaproponować nowe, bardziej funkcjonalne i estetyczne rozwiązania.

Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - zdjęcia Fotomohito

Otwory drzwiowe powiększono do pełnej wysokości pomieszczenia i wszędzie zastosowano przesuwne drzwi. Na co dzień są otwarte dla domowników, by nie utrudniać im swobodnego poruszania się po domu. W pokoju dziennym pełnoprawny element aranżacji stanowią drzwi ze sklejki. Drzwi do pokoju dziennego były zresztą jednym z wymagań klientów, ponieważ dość często pokój dzienny wykorzystywany jest jako pokój gościnny. Wejścia do pozostałych pomieszczeń wykonano z płyty MDF lakierowanej w kolorze ścian po których się poruszają. Nie mają klamek i uchwytów, tak by jeszcze bardziej uwypuklić ich wyjątkowość.

Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - czarny stolik w pokoju

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Mieszkanie zaprojektowano w stylu skandynawskim w nowoczesnym wydaniu. Naturalna brzozowa sklejka, w połączeniu z pastelowym seledynowym odcieniem zieleni, stanowi element powtarzający się w każdym pomieszczeniu. Tłem dla tego zestawienia jest biel i jasna szarość. Dla kontrastu zdecydowano się na wprowadzenie czarnych elementów w konstrukcji mebli i dodatkach. Większość mebli wykonano na zamówienie u stolarza, dzięki czemu zabudowy są spójne materiałowo i kolorystycznie. Dodatki i meble ruchome pochodzą ze sprawdzonych skandynawskich marek Muuto, Hay, i Normann Copenhagen.

Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - ściana w szarym kolorze

Nordyckie SPA

Łazienka jest spójna kolorystycznie z resztą mieszkania. Zanurzeniu się w harmonii sprzyja tu ograniczona do minimum liczba przedmiotów i subtelna kolorystyka. Czystym, klarownym formom oraz organicznej palecie barw towarzyszą produkty marki KOŁO. Sprawdzone rozwiązania uzupełnia spokojna baza białych i szarych płytek, ocieplona sklejką wyeksponowaną na dużej powierzchni szaf oraz wspomnianych wcześniej elementach w kolorze zielonym. W niewielkiej przestrzeni liczy się przede wszystkim ergonomia i niewymuszona skandynawska elegancja, bezpretensjonalna, uporządkowana, spokojna i neutralna.

Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - łazienka z kabiną prysznicową

Pracownia Raca Architekci

Pracownię Raca Architekci tworzą Michał Raca oraz Marta Raca. Od lat z pełnym zaangażowaniem i osobistą pasją zajmują się projektowaniem – architekturą, architekturą wnętrz, ilustracjami i grafiką. W każdym projekcie łączą ze sobą te dziedziny, aby to co powstaje było ciekawe i inspirujące.

Spodobał Ci się projekt pracowni? Zobacz inne ich realizacje, czyli sypialnię na poddaszu oraz nowoczesne i przytulne mieszkanie dla pary młodych ludzi.

Zdjęcia: Fotomohito

Zobacz również: Retro i nowoczesność w 55-metrowym mieszkaniu | Wnętrza 250-metrowego domu

Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - szare fronty meblowe w kuchni
Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - szara sofa w salonie
Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - okrągłe lustro na ścianie w łazience
Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - okrągłe lustro na ścianie w sypialni
Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci
Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci - regał na książki w pokoju
Projekt mieszkania w Gdańsku od pracowni Raca Architekci
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter